Isabella RN AB
559220-8960Aktiebolagreg. 2019
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
26 384 tkr
Resultat efter fin. poster
1 276 tkr
Soliditet
37 %
Anställda
8
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Hantverkargatan 79, 112 38 Stockholm
Postadress
c/o 7- Eleven, Hantverkargatan 79, 112 38 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska driva detaljhandel främst i form av kiosk och servicebutik ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 8 786 tkr | 940 tkr | – |
| 2021 | 10 890 tkr | 820 tkr | – |
| 2022 | 17 487 tkr | 1 032 tkr | 1 118 tkr |
| 2023 | 23 195 tkr | 225 tkr | 849 tkr |
| 2024 | 23 741 tkr | 820 tkr | 901 tkr |
| 2025 | 26 384 tkr | 1 276 tkr | 1 155 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 37,5 % – branschmedian 47 %
Vinstmarginal 4,8 % – branschmedian 1,6 %
Omsättningstillväxt 11,1 % – branschmedian 0,4 %
Median för 27700 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 26 384 | 23 741 | 23 195 | 17 487 | 10 890 | 8 786 |
| Övriga rörelseintäkter | 40 | 17 | 98 | 7 | – | – |
| Rörelseintäkter | 26 425 | 23 758 | 23 293 | 17 493 | – | – |
| Handelsvaror | 15 358 | 13 963 | 13 780 | 9 954 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 5 112 | 4 501 | 4 243 | 3 278 | – | – |
| Personalkostnader | 4 678 | 4 473 | 5 044 | 3 227 | – | – |
| Rörelsekostnader | 25 148 | 22 938 | 23 067 | 16 459 | – | – |
| Rörelseresultat | 1 277 | 821 | 226 | 1 034 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 1 | 0 | 2 | 2 | – | – |
| Finansiella poster | −1 | −0 | −2 | −2 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 1 276 | 820 | 225 | 1 032 | 820 | 940 |
| Bokslutsdispositioner | −200 | 0 | 704 | −261 | – | – |
| Resultat före skatt | 1 076 | 820 | 928 | 771 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 222 | 169 | 197 | 161 | – | – |
| Årets resultat | 854 | 651 | 732 | 610 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Varulager | 1 112 | 1 091 | 998 | 967 | – | – |
| Kundfordringar | 6 | 1 | 0 | 2 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 210 | 158 | 177 | 179 | – | – |
| Kassa och bank | 2 183 | 1 776 | 2 280 | 2 755 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 3 505 | 3 025 | 3 454 | 3 902 | – | – |
| Summa tillgångar | 3 505 | 3 025 | 3 454 | 3 902 | 2 250 | 1 844 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | 201 | 149 | −593 | 407 | – | – |
| Fritt eget kapital | 1 055 | 801 | 749 | 1 018 | – | – |
| Eget kapital | 1 155 | 901 | 849 | 1 118 | – | – |
| Obeskattade reserver | 200 | – | 0 | 704 | – | – |
| Leverantörsskulder | 1 191 | 1 095 | 1 142 | 1 028 | – | – |
| Skatteskulder | 0 | 85 | 51 | 142 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 2 150 | 2 124 | 2 605 | 2 081 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 3 505 | 3 025 | 3 454 | 3 902 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 8 | 8 | 9 | 6 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 600 | 600 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 37,5 % | 29,8 % | 24,6 % | 43 % | – | – |
| Kassalikviditet | 111 % | 91 % | 94 % | 141 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 4,8 % | 3,5 % | 1 % | 5,9 % | – | – |
| Vinstmarginal | 4,8 % | 3,5 % | 1 % | 5,9 % | 7,5 % | 10,7 % |
| Omsättningstillväxt | 11,1 % | 2,4 % | 32,6 % | 60,6 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 74 % | 72,3 % | 86,2 % | 54,6 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 3 298 tkr | 2 968 tkr | 2 577 tkr | 2 915 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (19)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Aktuell skattefodran | 57 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | 854 tkr | 651 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 854 tkr | 651 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −651 tkr | −1 342 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 651 tkr | 1 342 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 600 tkr | 600 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 854 tkr | 651 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 600 tkr | 600 tkr |
| Forandring periodiseringsfond aterforing | – | 0 |
| Forandring periodiseringsfond avsattning | 200 tkr | – |
| Forslag disposition | 1 055 tkr | 801 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 055 tkr | 201 tkr |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 1 112 tkr | 1 091 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 147 tkr | 157 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 424 tkr | 326 tkr |
| Ovriga ranteintakter liknande resultatposter inkl nedskrivning | 407 | 108 |
| Perioderingsfonder specifikation | 200 tkr | – |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 534 tkr | 618 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Isabella RN ABHuvudarbetsställe
Hantverkargatan 79, 112 38 Stockholm
Butik & handel
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559220-8960
Registreringsdatum
2 oktober 2019
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Butik & handel
- SNI 47.621 – Detaljhandel med tidningar
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.