Isik & Son Holding AB
559293-7261Aktiebolagreg. 2020
Gävle, Gävleborgs län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
–
Resultat efter fin. poster
347 tkr
Soliditet
77 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Tredje Tvärgatan 11 B, 802 84 Gävle
Postadress
c/o Suleyman Isik, Tredje Tvärgatan 11 B, 802 84 Gävle
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva förvaltning av aktier och fastigheter samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | – | – | – |
| 2021 | 10 tkr | 285 tkr | 302 tkr |
| 2022 | 1 tkr | 3 282 tkr | 3 576 tkr |
| 2023 | 0 tkr | 519 tkr | 4 096 tkr |
| 2024 | – | −2 236 tkr | 1 032 tkr |
| 2025 | – | 347 tkr | 1 209 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 77,3 %
Vinstmarginal –
Omsättningstillväxt –
Branschmedian visas när minst fem jämförbara företag finns.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | – | – | 0 | 1 | 10 | – |
| Rörelseintäkter | – | – | 0 | 1 | 10 | – |
| Övriga externa kostnader | 5 | 5 | 5 | 4 | – | – |
| Rörelsekostnader | 5 | 5 | 5 | 4 | – | – |
| Rörelseresultat | −5 | −5 | −5 | −3 | 10 | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 365 | – | – | – | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | 44 | 25 | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
| Finansiella poster | 353 | −2 230 | 525 | 3 286 | 275 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 347 | −2 236 | 519 | 3 282 | 285 | – |
| Resultat före skatt | 347 | −2 236 | 519 | 3 282 | 285 | – |
| Skatt på årets resultat | – | – | 0 | 8 | 7 | – |
| Årets resultat | 347 | −2 236 | 519 | 3 274 | 277 | – |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 432 | 44 | 4 307 | 4 275 | 25 | – |
| Anläggningstillgångar | 432 | 44 | 4 307 | 4 275 | 25 | – |
| Kortfristiga fordringar | 11 | 1 460 | 0 | 0 | 180 | – |
| Kassa och bank | 1 122 | 48 | 21 | 158 | 265 | – |
| Omsättningstillgångar | 1 132 | 1 508 | 21 | 158 | 445 | – |
| Summa tillgångar | 1 564 | 1 552 | 4 328 | 4 433 | 470 | – |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | – |
| Balanserat resultat | 837 | 3 242 | 3 551 | 277 | – | – |
| Fritt eget kapital | 1 184 | 1 007 | 4 071 | 3 551 | 277 | – |
| Eget kapital | 1 209 | 1 032 | 4 096 | 3 576 | 302 | – |
| Skatteskulder | – | 0 | 8 | 16 | 7 | – |
| Kortfristiga skulder | 355 | 520 | 232 | 857 | 167 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 564 | 1 552 | 4 328 | 4 433 | 470 | – |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | – | – | – | – | 0 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 77,3 % | 66,5 % | 94,6 % | 80,7 % | 64,4 % | – |
| Kassalikviditet | 319 % | 290 % | 9 % | 18 % | 266 % | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | −318,3 % | 103,1 % | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | 328 200 % | 2 850 % | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | −100 % | −90 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 28,7 % | −216,7 % | 12,7 % | 91,6 % | 91,7 % | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (30)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 0 | 44 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 0 | 44 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden forsaljningar | 13 tkr | 13 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden omklassificeringar | −32 tkr | – |
| Andelar koncernforetag | 432 tkr | – |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 432 tkr | – |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden inkop | 400 tkr | – |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden omklassificeringar | 32 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | 347 tkr | −2 236 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 347 tkr | −2 236 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 2 236 tkr | −519 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −2 236 tkr | 519 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 170 tkr | 829 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 1 209 tkr | 1 032 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 347 tkr | −2 236 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 170 tkr | 829 tkr |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | – | 0 |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag forandring anskaffningsvarden bortskrivnafordringar | – | 2 259 tkr |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag forandring anskaffningsvarden reglerade fordringar | – | 1 991 tkr |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag langfristiga | – | 0 |
| Forslag disposition | 1 184 tkr | 1 007 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 822 tkr | 178 tkr |
| Fritt eget kapital efter utdelning beslutad extra bolagsstamma | 822 tkr | 178 tkr |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | 13 tkr | 2 259 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 11 tkr | 1 460 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | – | 0 |
| Resultat andelar intresseforetag gemensamt styrda | 0 | 29 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 355 tkr | 520 tkr |
| Utdelning beslutad extra bolagsstamma | 362 tkr | 829 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 28 dec. 2020 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Isik & Son Holding ABHuvudarbetsställe
Tredje Tvärgatan 11 B, 802 84 Gävle
Övrig verksamhet
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559293-7261
Registreringsdatum
28 december 2020
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Gävle, Gävleborgs län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Övrig verksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.