IsleMountain AB
559289-8927Aktiebolagreg. 2020
Norrtälje, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
−0 tkr
Resultat efter fin. poster
−4 tkr
Soliditet
132 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Halaängsbacken 9, 761 98 Norrtälje
Postadress
c/o Lars Holmberg, Halaängsbacken 9, 761 98 Norrtälje
Verksamhetsbeskrivning
Företaget ska bedriva konsultverksamhet inom ekonomi, organisation och försäljning av mjukvara och hårdvara inom IT branschen, samt bedriva förvaltning av fast och lös egendom.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | – | – | – |
| 2020 | 180 tkr | 180 tkr | 166 tkr |
| 2021 | 300 tkr | 297 tkr | 261 tkr |
| 2022 | 552 tkr | 544 tkr | 463 tkr |
| 2023 | 159 tkr | 153 tkr | 358 tkr |
| 2024 | 210 tkr | 208 tkr | 350 tkr |
| 2025 | −0 tkr | −4 tkr | 346 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 131,7 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal 416 900 % – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt −100 % – branschmedian −5,6 %
Median för 46722 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | −0 | 210 | 159 | 552 | 300 | 180 | – |
| Rörelseintäkter | −0 | 210 | 159 | 552 | 300 | 180 | – |
| Övriga externa kostnader | 4 | 3 | 3 | 8 | 3 | – | – |
| Personalkostnader | – | 0 | 1 | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 4 | 3 | 3 | 8 | 3 | – | – |
| Rörelseresultat | −4 | 207 | 155 | 545 | 297 | 180 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 5 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 4 | 2 | 1 | – | – | – |
| Finansiella poster | 0 | 1 | −2 | −1 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −4 | 208 | 153 | 544 | 297 | 180 | – |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 39 | −39 | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | −4 | 247 | 114 | 544 | 297 | 180 | – |
| Skatt på årets resultat | 0 | 51 | 24 | 112 | 61 | 39 | – |
| Årets resultat | −4 | 196 | 90 | 431 | 236 | 141 | – |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kundfordringar | – | 0 | 0 | 76 | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 238 | 391 | 0 | 76 | – | – | – |
| Kassa och bank | 25 | 88 | 532 | 661 | 481 | 250 | – |
| Omsättningstillgångar | 263 | 478 | 532 | 737 | 481 | 250 | – |
| Summa tillgångar | 263 | 478 | 532 | 737 | 481 | 250 | – |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | – |
| Balanserat resultat | 325 | 129 | 243 | 6 | 0 | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | 321 | 325 | 333 | 438 | 236 | 141 | – |
| Eget kapital | 346 | 350 | 358 | 463 | 261 | 166 | – |
| Obeskattade reserver | – | 0 | 39 | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 0 | 1 | – | – | – | – | – |
| Skatteskulder | 75 | 75 | 96 | 136 | 100 | 39 | – |
| Kortfristiga skulder | −83 | 128 | 135 | 274 | 220 | 84 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 263 | 478 | 532 | 737 | 481 | 250 | – |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | – | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 210 | 204 | 195 | 230 | 141 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 131,7 % | 73,2 % | 73,1 % | 62,8 % | 54,3 % | 66,6 % | – |
| Kassalikviditet | −315 % | 373 % | 394 % | 269 % | 219 % | 299 % | – |
| Rörelsemarginal | 416 900 % | 98,4 % | 97,9 % | 98,6 % | 99,2 % | 100 % | – |
| Vinstmarginal | 416 900 % | 99,1 % | 96,5 % | 98,4 % | 99,2 % | 100 % | – |
| Omsättningstillväxt | −100 % | 32,3 % | −71,2 % | 84,1 % | 66,7 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −1,2 % | 56,1 % | 25,3 % | 93,2 % | 90,4 % | 85 % | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | 552 tkr | 300 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (16)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −4 tkr | 196 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −4 tkr | 196 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −196 tkr | −90 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 196 tkr | 90 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | – | 204 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | – | 350 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | – | 196 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | – | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | – | 204 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 0 | 39 tkr |
| Forslag disposition | 321 tkr | 325 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 321 tkr | 116 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | – | 210 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 238 tkr | 391 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | −158 tkr | 52 tkr |
| Periodiseringsfonder | – | 0 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 14 dec. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
IsleMountain ABHuvudarbetsställe
Halaängsbacken 9, 761 98 Norrtälje
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559289-8927
Registreringsdatum
14 december 2020
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Norrtälje, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.