swereg

Iso Property Management AB

556904-7896Aktiebolagreg. 2012

Fastighet & mäklare
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Västerås, Västmanlands län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2025

Omsättning

153 tkr

−10 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

27 tkr

+129 % mot föregående år

Soliditet

78 %

+9 p.e. mot föregående år

Anställda

0

−100 % mot föregående år

Är det här ditt företag?

Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.

Adresser

Besöksadress

Snickargatan 3 B, 722 13 Västerås

Postadress

Snickargatan 3 B, 722 13 Västerås

Verksamhetsbeskrivning

Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva fastighetsförvaltning, fastighetsservice samt handel med fastigheter och värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
20171 841 tkr145 tkr–
20182 900 tkr301 tkr–
20193 416 tkr665 tkr424 tkr
2020624 tkr−32 tkr420 tkr
2021248 tkr−211 tkr209 tkr
2022131 tkr−188 tkr51 tkr
2023161 tkr12 tkr63 tkr
2024170 tkr12 tkr75 tkr
2025153 tkr27 tkr92 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 77,8 % – branschmedian 22,2 %

Vinstmarginal 18 % – branschmedian 13,8 %

Omsättningstillväxt 63,7 % – branschmedian 2,4 %

Median för 39392 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post20252024202320222021202020192018*2017*
Nettoomsättning1531701611312486243 4162 9001 841
Förändring av lager−20––––––––
Övriga rörelseintäkter27––014510––
Rörelseintäkter1601701611312636753 416––
Råvaror och förnödenheter–211727128135538––
Övriga externa kostnader75727289119247473––
Personalkostnader5763531942163081 733––
Av- och nedskrivningar0269997––
Rörelsekostnader1321581493194736992 751––
Rörelseresultat281312−188−210−24665––
Ränteintäkter och liknande0000020––
Räntekostnader och liknande1101110––
Finansiella poster−1−1−0−0−1−8−0––
Resultat efter finansiella poster271212−188−211−32665301145
Bokslutsdispositioner––––0179−179––
Resultat före skatt271212−188−211147486––
Skatt på årets resultat6––––0116––
Årets resultat221212−188−211147371––

* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post20252024202320222021202020192018*2017*
Materiella anläggningstillgångar0028172635––
Finansiella anläggningstillgångar–––––0190––
Anläggningstillgångar00281726225––
Kundfordringar4967202623149204––
Kortfristiga fordringar5270842639159320––
Kassa och bank673965131283460715––
Omsättningstillgångar1191091491563226191 035––
Summa tillgångar1191091521653406461 261––
Aktiekapital50505050505050––
Bundet eget kapital50505050505050––
Balanserat resultat211311893702243––
Fritt eget kapital4225131159370374––
Eget kapital92756351209420424––
Obeskattade reserver–––––0179––
Avsättningar–––––0190––
Leverantörsskulder25172122573––
Skatteskulder1055433652––
Kortfristiga skulder263489114130225468––
Summa eget kapital och skulder1191091521653406461 261––

* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post20252024202320222021202020192018*2017*
Medelantal anställda00.2500.25114––
Föreslagen utdelning (tkr)24––––––––

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal202520242023202220212020201920182017
Soliditet77,8 %68,7 %41,4 %30,8 %61,6 %65,1 %44,9 %––
Kassalikviditet450 %320 %168 %137 %247 %275 %221 %––
Rörelsemarginal18,3 %7,4 %7,4 %−143,2 %−84,6 %−3,9 %19,5 %––
Vinstmarginal18 %7,1 %7,4 %−143,4 %−85 %−5,2 %19,5 %10,4 %7,9 %
Omsättningstillväxt63,7 %5,6 %22,9 %−47,1 %−60,2 %−81,7 %17,8 %––
Avkastning på eget kapital23,5 %16,2 %19 %−370,9 %−100,9 %34,9 %87,5 %––
Omsättning per anställd–680 tkr–526 tkr248 tkr624 tkr854 tkr––
Övriga poster i årsredovisningen (19)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20252024
Arets resultat eget kapital22 tkr12 tkr
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat22 tkr12 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning−8 tkr−12 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning8 tkr12 tkr
Forandring eget kapital totalt92 tkr75 tkr
Forandring eget kapital totalt arets resultat22 tkr12 tkr
Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning00
Forslag disposition42 tkr25 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning18 tkr841
Forslag disposition utdelning aterbetalning villkorat aktieagartillskott24 tkr–
Forutbetalda kostnader upplupna intakter−2 tkr0
Inventarier verktyg installationer00
Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden45 tkr45 tkr
Inventarier verktyg installationer avskrivningar45 tkr45 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar–2 tkr
Ovriga fordringar kortfristiga4 tkr3 tkr
Ovriga kortfristiga skulder−11 tkr0
Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut2 tkr–
Upplupna kostnader forutbetalda intakter24 tkr24 tkr

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2023

    Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2022

    Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2021

    Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2020

    Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –

  • Iso Property Management ABHuvudarbetsställe

    Snickargatan 3 B, 722 13 Västerås

    Fastighet & mäklare

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

556904-7896

Registreringsdatum

25 september 2012

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Västerås, Västmanlands län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

50 000 kr

SNI-koder

Fastighet & mäklare

  • SNI 68.320 – Annan fastighetsförmedling och fastighetsförvaltning på uppdrag

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler