ITbyC AB
559165-4719Aktiebolagreg. 2018
Eksjö, Jönköpings län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
551 tkr
Resultat efter fin. poster
280 tkr
Soliditet
89 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Tjädervägen 14, 575 34 Eksjö
Postadress
c/o Christer, Tjädervägen 14, 575 34 Eksjö
Verksamhetsbeskrivning
Konsultverksamhet med en huvudinriktning på affärs- och verksamhetsutveckling, specialistområde är digitalisering och processutveckling
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 1 470 tkr | 665 tkr | 444 tkr |
| 2020 | 670 tkr | 275 tkr | 424 tkr |
| 2021 | 678 tkr | 582 tkr | 585 tkr |
| 2022 | 656 tkr | 563 tkr | 733 tkr |
| 2023 | 645 tkr | 541 tkr | 664 tkr |
| 2024 | 717 tkr | 445 tkr | 707 tkr |
| 2025 | 551 tkr | 280 tkr | 842 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 88,9 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal 50,8 % – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt −23,2 % – branschmedian −5,6 %
Median för 46722 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 551 | 717 | 645 | 656 | 678 | 670 | 1 470 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | – | 0 | 79 | 0 |
| Rörelseintäkter | 551 | 717 | 645 | 656 | 678 | 749 | 1 470 |
| Handelsvaror | – | – | – | – | – | 1 | 3 |
| Övriga externa kostnader | 75 | 107 | 60 | 51 | 54 | 64 | 115 |
| Personalkostnader | 70 | 59 | 52 | 42 | 41 | 409 | 687 |
| Av- och nedskrivningar | 127 | 127 | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 272 | 293 | 113 | 93 | 95 | 474 | 804 |
| Rörelseresultat | 279 | 424 | 532 | 562 | 582 | 275 | 665 |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 21 | 8 | 1 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | −0 | 0 | −1 | 0 | 1 | 0 | 0 |
| Finansiella poster | 1 | 21 | 9 | 1 | −1 | −0 | −0 |
| Resultat efter finansiella poster | 280 | 445 | 541 | 563 | 582 | 275 | 665 |
| Bokslutsdispositioner | 160 | −116 | −140 | −140 | −146 | −70 | −160 |
| Resultat före skatt | 440 | 329 | 401 | 423 | 435 | 205 | 505 |
| Skatt på årets resultat | 97 | 72 | 87 | 88 | 90 | 49 | 111 |
| Årets resultat | 344 | 257 | 315 | 335 | 345 | 156 | 394 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 381 | 507 | – | – | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 360 | 360 | 360 | 227 | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 741 | 867 | 360 | 227 | – | – | – |
| Kundfordringar | 47 | 75 | 80 | 56 | 61 | 103 | 66 |
| Kortfristiga fordringar | 124 | 127 | 124 | 78 | 120 | 115 | 66 |
| Kassa och bank | 629 | 534 | 892 | 960 | 910 | 752 | 713 |
| Omsättningstillgångar | 753 | 660 | 1 016 | 1 038 | 1 030 | 867 | 779 |
| Summa tillgångar | 1 494 | 1 527 | 1 376 | 1 264 | 1 030 | 867 | 779 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 448 | 401 | 299 | 348 | 190 | 217 | 0 |
| Fritt eget kapital | 792 | 657 | 614 | 683 | 535 | 374 | 394 |
| Eget kapital | 842 | 707 | 664 | 733 | 585 | 424 | 444 |
| Obeskattade reserver | 612 | 772 | 656 | 516 | 376 | 230 | 160 |
| Leverantörsskulder | 2 | 2 | 3 | 1 | 3 | 2 | 4 |
| Skatteskulder | – | – | 0 | −21 | 19 | 141 | 100 |
| Kortfristiga skulder | 40 | 48 | 55 | 16 | 69 | 214 | 175 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 494 | 1 527 | 1 376 | 1 264 | 1 030 | 867 | 779 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 322 | 210 | 214 | 195 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 88,9 % | 86,5 % | 86,2 % | 90,4 % | 85,8 % | 69,9 % | 73,3 % |
| Kassalikviditet | 1 896 % | 1 375 % | 1 833 % | 6 693 % | 1 497 % | 406 % | 446 % |
| Rörelsemarginal | 50,7 % | 59,1 % | 82,5 % | 85,7 % | 85,9 % | 41 % | 45,3 % |
| Vinstmarginal | 50,8 % | 62,1 % | 83,9 % | 85,8 % | 85,8 % | 41 % | 45,2 % |
| Omsättningstillväxt | −23,2 % | 11,2 % | −1,7 % | −3,2 % | 1,2 % | −54,4 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 40,9 % | 36,3 % | 47,4 % | 45,8 % | 59 % | 36,9 % | 88,8 % |
| Omsättning per anställd | 551 tkr | 717 tkr | 645 tkr | 656 tkr | 678 tkr | 670 tkr | 1 470 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (25)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 360 tkr | 360 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 360 tkr | 360 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 360 tkr | 360 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | – | 0 |
| Arets resultat eget kapital | 344 tkr | 257 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 344 tkr | 257 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −257 tkr | −315 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 257 tkr | 315 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 210 tkr | 214 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 842 tkr | 707 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 344 tkr | 257 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 210 tkr | 214 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 160 tkr | −116 tkr |
| Forslag disposition | 792 tkr | 657 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 469 tkr | 448 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 381 tkr | 507 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 634 tkr | 634 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 254 tkr | 127 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 0 | 634 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 127 tkr | 127 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 78 tkr | 51 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 33 tkr | 41 tkr |
| Periodiseringsfonder | 612 tkr | 772 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 5 tkr | 5 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
ITbyC ABHuvudarbetsställe
Tjädervägen 14, 575 34 Eksjö
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559165-4719
Registreringsdatum
10 juli 2018
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Eksjö, Jönköpings län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-23). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.