ITH Immune Therapy Holdings AB
556681-4371Aktiebolagreg. 2005
Sollentuna, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
–
Resultat efter fin. poster
−7 599 tkr
Soliditet
−75 527 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Sollentuna
Postadress
c/o Ekonomilänken Ab, Box 726, 191 27 Sollentuna
Verksamhetsbeskrivning
Bolagets verksamhet är att inom immun terapi bedriva forskning och idéutveckling, klinisk prövning av forskning samt kommersialisering av forskning. Vidare skall bolaget även starta och förvalta nya bolag inom immun terapi området samt idka därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 3 855 tkr | 11 553 tkr | – |
| 2018 | 30 tkr | −1 537 tkr | – |
| 2019 | 0 tkr | 381 tkr | 10 414 tkr |
| 2020 | 100 tkr | −881 tkr | 9 533 tkr |
| 2021 | 44 tkr | 3 494 tkr | 13 027 tkr |
| 2022 | 20 tkr | −160 tkr | 12 867 tkr |
| 2023 | 0 tkr | −130 tkr | 12 737 tkr |
| 2024 | – | −5 343 tkr | 7 394 tkr |
| 2025 | – | −7 599 tkr | −205 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet −75 526,9 % – branschmedian 77,8 %
Vinstmarginal – – branschmedian 17 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian −9,8 %
Median för 1916 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | – | – | 0 | 20 | 44 | 100 | 0 | 30 | 3 855 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | 0 | 13 | 368 | 1 127 | – | – |
| Rörelseintäkter | – | – | 0 | 20 | 57 | 468 | 1 127 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 7 | 141 | 130 | 152 | 487 | 0 | 11 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 11 | 40 | 0 | 28 | 100 | 841 | 479 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 0 | 0 | – | 0 | 0 | 3 | – | – |
| Rörelsekostnader | 18 | 180 | 130 | 180 | 587 | 841 | 493 | – | – |
| Rörelseresultat | −18 | −180 | −130 | −160 | −531 | −373 | 634 | – | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | – | – | – | – | – | 0 | −65 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 4 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 14 | – | – | 0 | 1 | 26 | 1 | – | – |
| Finansiella poster | −7 580 | −5 163 | 0 | 0 | 4 025 | −508 | −254 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −7 599 | −5 343 | −130 | −160 | 3 494 | −881 | 381 | −1 537 | 11 553 |
| Resultat före skatt | −7 599 | −5 343 | −130 | −160 | 3 494 | −881 | 381 | – | – |
| Årets resultat | −7 599 | −5 343 | −130 | −160 | 3 494 | −881 | 381 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 | 7 566 | 12 729 | 7 871 | 7 871 | 7 893 | 7 494 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 0 | 7 566 | 12 729 | 7 871 | 7 871 | 7 893 | 7 494 | – | – |
| Kundfordringar | – | – | 0 | 205 | 180 | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 0 | 0 | 0 | 5 208 | 5 203 | 1 741 | 2 539 | – | – |
| Kassa och bank | 0 | 19 | 59 | 5 | 11 | 68 | 706 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 0 | 19 | 59 | 5 213 | 5 214 | 1 809 | 3 244 | – | – |
| Summa tillgångar | 0 | 7 586 | 12 788 | 13 085 | 13 085 | 9 702 | 10 738 | – | – |
| Aktiekapital | 186 | 186 | 186 | 186 | 186 | 186 | 186 | – | – |
| Bundet eget kapital | 186 | 186 | 186 | 186 | 186 | 186 | 186 | – | – |
| Balanserat resultat | 2 813 | 8 156 | 8 286 | 8 446 | 4 952 | 5 833 | 5 452 | – | – |
| Fritt eget kapital | −390 | 7 208 | 12 551 | 12 681 | 12 841 | 9 347 | 10 228 | – | – |
| Eget kapital | −205 | 7 394 | 12 737 | 12 867 | 13 027 | 9 533 | 10 414 | – | – |
| Leverantörsskulder | 154 | 141 | 0 | 2 | 2 | 69 | 8 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 205 | 192 | 51 | 217 | 58 | 169 | 324 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 0 | 7 586 | 12 788 | 13 085 | 13 085 | 9 702 | 10 738 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | −75 526,9 % | 97,5 % | 99,6 % | 98,3 % | 99,6 % | 98,3 % | 97 % | – | – |
| Kassalikviditet | 0 % | 10 % | 115 % | 2 398 % | 9 024 % | 1 069 % | 1 000 % | – | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | −799,3 % | −1 206,1 % | −372,8 % | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | −799,1 % | 7 940,6 % | −880,7 % | – | −5 169,8 % | 299,7 % |
| Omsättningstillväxt | – | – | −100 % | −54,6 % | −56 % | – | −100 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 3 712,5 % | −72,3 % | −1 % | −1,2 % | 26,8 % | −9,2 % | 3,7 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (18)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 0 | 4 904 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 9 808 tkr | 9 808 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden lamnade aktieagartillskott | – | 2 195 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | 4 904 tkr | 4 904 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag nedskrivningar | 9 808 tkr | 4 904 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | – | 0 |
| Arets resultat eget kapital | −7 599 tkr | −5 343 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −7 599 tkr | −5 343 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 5 343 tkr | 130 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −5 343 tkr | −130 tkr |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag langfristiga | 0 | 2 662 tkr |
| Forslag disposition | −390 tkr | 7 208 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | −390 tkr | 7 208 tkr |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | 7 566 tkr | 5 163 tkr |
| Overkursfond | 4 396 tkr | 4 396 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 270 | 267 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 41 tkr | 41 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 10 tkr | 10 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
ITH Immune Therapy Holdings ABHuvudarbetsställe
Sollentuna
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556681-4371
Registreringsdatum
2 juni 2005
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Sollentuna, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
185 635 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 72.109 – Annan naturvetenskaplig och teknisk forskning och utveckling
- SNI 74.990 – All övrig verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.