IX Invest AB
556723-7226Aktiebolagreg. 2007
Linköping, Östergötlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
75 tkr
Resultat efter fin. poster
173 tkr
Soliditet
73 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Risbrinksgatan 17, 582 44 Linköping
Postadress
Risbrinksgatan 17, 582 44 Linköping
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva handel med värdepapper och annan kapitalförvaltning samt att köpa/sälja och förvalta travhästar och ridhästar för avel samt tävlingsändamål och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 45 tkr | 2 387 tkr | – |
| 2019 | 53 tkr | 28 tkr | – |
| 2020 | 14 tkr | 99 tkr | – |
| 2021 | 58 tkr | 1 234 tkr | 4 309 tkr |
| 2022 | 66 tkr | −654 tkr | 3 843 tkr |
| 2023 | 61 tkr | 458 tkr | 4 162 tkr |
| 2024 | 71 tkr | 868 tkr | 4 857 tkr |
| 2025 | 75 tkr | 173 tkr | 5 013 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 73,5 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal 230,7 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt 5,6 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39392 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 75 | 71 | 61 | 66 | 58 | 14 | 53 | 45 |
| Rörelseintäkter | 75 | 71 | 61 | 66 | 58 | – | – | – |
| Handelsvaror | −111 | −804 | −417 | 713 | −1 193 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 11 | 7 | 18 | 7 | 17 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | −100 | −797 | −399 | 719 | −1 176 | – | – | – |
| Rörelseresultat | 175 | 868 | 459 | −654 | 1 235 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | – | – | – |
| Finansiella poster | −2 | −0 | −1 | −0 | −0 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 173 | 868 | 458 | −654 | 1 234 | 99 | 28 | 2 387 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | −107 | −86 | 196 | −146 | – | – | – |
| Resultat före skatt | 173 | 761 | 372 | −458 | 1 089 | – | – | – |
| Skatt på årets resultat | 18 | 66 | 53 | 8 | 94 | – | – | – |
| Årets resultat | 155 | 695 | 319 | −467 | 995 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Varulager | 6 828 | 6 866 | 6 557 | 6 140 | 6 853 | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
| Kassa och bank | 205 | 90 | 135 | 83 | 18 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 7 033 | 6 956 | 6 692 | 6 223 | 6 870 | – | – | – |
| Summa tillgångar | 7 033 | 6 956 | 6 692 | 6 223 | 6 870 | – | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – | – |
| Balanserat resultat | 4 757 | 4 062 | 3 743 | 4 209 | 3 214 | – | – | – |
| Fritt eget kapital | 4 913 | 4 757 | 4 062 | 3 743 | 4 209 | – | – | – |
| Eget kapital | 5 013 | 4 857 | 4 162 | 3 843 | 4 309 | – | – | – |
| Obeskattade reserver | 192 | 192 | 86 | 0 | 196 | – | – | – |
| Långfristiga skulder | 1 738 | 1 782 | 2 377 | 2 273 | 2 261 | – | – | – |
| Skatteskulder | 83 | 119 | 61 | 102 | 99 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 89 | 125 | 67 | 107 | 104 | – | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 7 033 | 6 956 | 6 692 | 6 223 | 6 870 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 322 | – | – | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 73,5 % | 72 % | 63,2 % | 61,8 % | 65 % | – | – | – |
| Kassalikviditet | 229 % | 72 % | 200 % | 77 % | 17 % | – | – | – |
| Rörelsemarginal | 233,6 % | 1 222,6 % | 753,1 % | −990,7 % | 2 128,8 % | – | – | – |
| Vinstmarginal | 230,7 % | 1 222,5 % | 750,8 % | −990,9 % | 2 127,6 % | 707,1 % | 52,8 % | 5 304,4 % |
| Omsättningstillväxt | 5,6 % | 16,4 % | −7,6 % | 13,8 % | 314,3 % | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 3,1 % | 14,3 % | 7,7 % | −12,1 % | 23,1 % | – | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (15)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 155 tkr | 695 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 155 tkr | 695 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −695 tkr | −319 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 695 tkr | 319 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 5 013 tkr | 4 857 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 155 tkr | 695 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring periodiseringsfond | 0 | −107 tkr |
| Forslag disposition | 4 913 tkr | 4 757 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 4 590 tkr | 4 757 tkr |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 6 828 tkr | 6 866 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 61 | 59 |
| Ovriga langfristiga skulder | 1 738 tkr | 1 782 tkr |
| Periodiseringsfonder | 192 tkr | 192 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 6 tkr | 6 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 sep. 2024 – 31 aug. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 sep. 2023 – 31 aug. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 sep. 2022 – 31 aug. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 sep. 2021 – 31 aug. 2022 · Inlämnad –
IX Invest ABHuvudarbetsställe
Risbrinksgatan 17, 582 44 Linköping
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556723-7226
Registreringsdatum
14 februari 2007
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Linköping, Östergötlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.203 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.