J. Aftén Moback AB
559315-7802Aktiebolagreg. 2021
Älvsjö, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
159 tkr
Resultat efter fin. poster
−53 tkr
Soliditet
−108 %
Anställda
0
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Fru Marias Väg 12, 125 33 Älvsjö
Postadress
Fru Marias Väg 12, 125 33 Älvsjö
Verksamhetsbeskrivning
Utbildning och träning av häst och ryttare. Uthyrning av hästtransport. Konsultverksamhet inom häst och stalltjänster. Konsultverksamhet inom marknadsföring och kommunikation. Redovisning och bokföring.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | – | – | – |
| 2022 | 385 tkr | 253 tkr | 226 tkr |
| 2023 | 60 tkr | −111 tkr | 115 tkr |
| 2024 | 173 tkr | −117 tkr | −2 tkr |
| 2025 | 159 tkr | −53 tkr | −55 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet −108 % – branschmedian 66,2 %
Vinstmarginal −33,1 % – branschmedian 9,5 %
Omsättningstillväxt −7,8 % – branschmedian −4,4 %
Median för 8459 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 159 | 173 | 60 | 385 | – |
| Rörelseintäkter | 159 | 173 | 60 | 385 | – |
| Handelsvaror | 2 | 16 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 165 | 209 | 169 | 108 | – |
| Personalkostnader | 37 | 39 | 2 | 24 | – |
| Av- och nedskrivningar | 10 | 25 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 214 | 288 | 171 | 132 | – |
| Rörelseresultat | −55 | −116 | −111 | 253 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 2 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 1 | – | – | – |
| Finansiella poster | 2 | −1 | 0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −53 | −117 | −111 | 253 | – |
| Resultat före skatt | −53 | −117 | −111 | 253 | – |
| Skatt på årets resultat | – | – | 0 | 52 | – |
| Årets resultat | −53 | −117 | −111 | 201 | – |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 15 | 25 | 50 | 50 | – |
| Anläggningstillgångar | 15 | 25 | 50 | 50 | – |
| Varulager | 17 | 4 | 7 | – | – |
| Kundfordringar | 10 | 14 | 5 | 74 | – |
| Kortfristiga fordringar | 15 | 14 | 11 | 74 | – |
| Kassa och bank | 4 | 17 | 100 | 175 | – |
| Omsättningstillgångar | 36 | 35 | 117 | 249 | – |
| Summa tillgångar | 51 | 60 | 167 | 299 | – |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | – |
| Balanserat resultat | −27 | 90 | 201 | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | −80 | −27 | 90 | 201 | – |
| Eget kapital | −55 | −2 | 115 | 226 | – |
| Leverantörsskulder | 5 | 9 | – | – | – |
| Skatteskulder | 0 | 0 | 52 | 52 | – |
| Kortfristiga skulder | 105 | 62 | 52 | 73 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 51 | 60 | 167 | 299 | – |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | 0 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | −108 % | −3,2 % | 68,7 % | 75,6 % | – |
| Kassalikviditet | 18 % | 51 % | 211 % | 341 % | – |
| Rörelsemarginal | −34,4 % | −66,9 % | −184,6 % | 65,8 % | – |
| Vinstmarginal | −33,1 % | −67,7 % | −184,5 % | 65,8 % | – |
| Omsättningstillväxt | −7,8 % | 188,1 % | −84,4 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 96,5 % | 6 134,6 % | −96,2 % | 88,9 % | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (16)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 15 tkr | 25 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 50 tkr | 50 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | 10 tkr | 25 tkr |
| Andra langfristiga fordringar nedskrivningar | 35 tkr | 25 tkr |
| Arets resultat eget kapital | −53 tkr | −117 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −53 tkr | −117 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 117 tkr | 111 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −117 tkr | −111 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | −55 tkr | −2 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −53 tkr | −117 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | −80 tkr | −27 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | −80 tkr | −27 tkr |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 17 tkr | 4 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 5 tkr | 0 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 100 tkr | 53 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 apr. 2024 – 31 mars 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 apr. 2023 – 31 mars 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 apr. 2022 – 31 mars 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 4 maj 2021 – 31 mars 2022 · Inlämnad –
J. Aftén Moback ABHuvudarbetsställe
Fru Marias Väg 12, 125 33 Älvsjö
Media & marknadsföring
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559315-7802
Registreringsdatum
4 maj 2021
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Media & marknadsföring
- SNI 73.300 – PR och kommunikation
- SNI 01.620 – Stödverksamhet avseende husdjursskötsel
- SNI 69.201 – Redovisning och bokföring; skatterådgivning
- SNI 77.390 – Uthyrning och leasing av diverse övrig utrustning samt diverse övriga maskiner och materiella tillgångar
- SNI 93.191 – Tävling med hästar
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.