J Dunberg Bygg och Montage AB
559252-2212Aktiebolagreg. 2020
Sundsvall, Västernorrlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2026Omsättning
4 125 tkr
Resultat efter fin. poster
252 tkr
Soliditet
58 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Högomsvägen 4, 857 40 Sundsvall
Postadress
c/o Jonas Dunberg, Högomsvägen 4, 857 40 Sundsvall
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva verksamhet inom byggnation, entreprenad, montage, ljud- och ljus samt handel med värdepapper.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | 1 036 tkr | 152 tkr | 115 tkr |
| 2022 | 1 271 tkr | 127 tkr | 192 tkr |
| 2023 | 1 856 tkr | 313 tkr | 381 tkr |
| 2024 | 2 382 tkr | 249 tkr | 428 tkr |
| 2025 | 2 218 tkr | 281 tkr | 500 tkr |
| 2026 | 4 125 tkr | 252 tkr | 526 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 58,2 % – branschmedian 53,3 %
Vinstmarginal 6,1 % – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt 86 % – branschmedian 2,7 %
Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 125 | 2 218 | 2 382 | 1 856 | 1 271 | 1 036 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 58 | – | – | 0 | 14 |
| Rörelseintäkter | 4 125 | 2 276 | 2 382 | 1 856 | 1 271 | 1 050 |
| Handelsvaror | 2 924 | 1 105 | 1 289 | 710 | 417 | 345 |
| Övriga externa kostnader | 285 | 226 | 203 | 243 | 160 | 167 |
| Personalkostnader | 665 | 666 | 642 | 592 | 567 | 386 |
| Rörelsekostnader | 3 874 | 1 997 | 2 134 | 1 544 | 1 144 | 898 |
| Rörelseresultat | 251 | 279 | 248 | 312 | 127 | 152 |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 4 | 2 | 1 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Finansiella poster | 0 | 2 | 1 | 1 | 0 | −0 |
| Resultat efter finansiella poster | 252 | 281 | 249 | 313 | 127 | 152 |
| Bokslutsdispositioner | 38 | – | 0 | −78 | −30 | −38 |
| Resultat före skatt | 290 | 281 | 249 | 235 | 97 | 114 |
| Skatt på årets resultat | 64 | 59 | 52 | 46 | 20 | 25 |
| Årets resultat | 226 | 223 | 197 | 189 | 77 | 90 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Kundfordringar | 162 | 118 | 54 | 319 | 144 | 47 |
| Kortfristiga fordringar | 230 | 227 | 67 | 336 | 160 | 76 |
| Kassa och bank | 821 | 537 | 669 | 481 | 209 | 149 |
| Omsättningstillgångar | 1 051 | 763 | 736 | 817 | 369 | 224 |
| Summa tillgångar | 1 051 | 763 | 736 | 817 | 369 | 224 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 275 | 253 | −171 | 167 | 90 | 0 |
| Fritt eget kapital | 501 | 475 | 403 | 356 | 167 | 90 |
| Eget kapital | 526 | 500 | 428 | 381 | 192 | 115 |
| Obeskattade reserver | 108 | 146 | 146 | 146 | 68 | 38 |
| Leverantörsskulder | 202 | 34 | 44 | 174 | 20 | 21 |
| Skatteskulder | 24 | 51 | 63 | 44 | 31 | 17 |
| Kortfristiga skulder | 417 | 117 | 162 | 290 | 108 | 72 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 051 | 763 | 736 | 817 | 369 | 224 |
Anställda och utdelning
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 200 | 200 | 150 | 150 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 58,2 % | 80,7 % | 73,9 % | 60,8 % | 66,8 % | 64,6 % |
| Kassalikviditet | 252 % | 652 % | 454 % | 281 % | 340 % | 314 % |
| Rörelsemarginal | 6,1 % | 12,6 % | 10,4 % | 16,8 % | 10 % | 14,7 % |
| Vinstmarginal | 6,1 % | 12,7 % | 10,5 % | 16,9 % | 10 % | 14,7 % |
| Omsättningstillväxt | 86 % | −6,9 % | 28,3 % | 46 % | 22,7 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 42,9 % | 44,5 % | 46,1 % | 49,5 % | 40,2 % | 78,2 % |
| Omsättning per anställd | 4 125 tkr | 2 218 tkr | 2 382 tkr | 1 856 tkr | 1 271 tkr | 1 036 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (17)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 226 tkr | 223 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 226 tkr | 223 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −223 tkr | −197 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 223 tkr | 197 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 200 tkr | 150 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 526 tkr | 500 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 226 tkr | 223 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 200 tkr | 150 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 38 tkr | – |
| Forslag disposition | 501 tkr | 475 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 301 tkr | 275 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 68 tkr | 62 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 57 | 47 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 181 tkr | 21 tkr |
| Periodiseringsfonder | 108 tkr | 146 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 10 tkr | 11 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2026
Period 1 apr. 2025 – 31 mars 2026 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2025
Period 1 apr. 2024 – 31 mars 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 apr. 2023 – 31 mars 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 apr. 2022 – 31 mars 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 apr. 2021 – 31 mars 2022 · Inlämnad –
J Dunberg Bygg och Montage ABHuvudarbetsställe
Högomsvägen 4, 857 40 Sundsvall
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559252-2212
Registreringsdatum
16 april 2020
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Sundsvall, Västernorrlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 43.320 – Byggnadssnickeriarbeten
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.