J Gylling Holding AB
559124-0832Aktiebolagreg. 2017
Bankeryd, Jönköpings län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
225 tkr
Resultat efter fin. poster
108 tkr
Soliditet
79 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Travgatan 51, 564 33 Bankeryd
Postadress
c/o Joakim Gylling, Travgatan 51, 564 33 Bankeryd
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva lantbruksverksamhet och förvaltning av aktier i dotterföretag samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 181 tkr | 188 tkr | 148 tkr |
| 2019 | 93 tkr | 24 tkr | 160 tkr |
| 2020 | 117 tkr | 142 tkr | 239 tkr |
| 2021 | 306 tkr | 71 tkr | 308 tkr |
| 2022 | 170 tkr | 160 tkr | 436 tkr |
| 2023 | 70 tkr | 119 tkr | 526 tkr |
| 2024 | 183 tkr | 71 tkr | 616 tkr |
| 2025 | 225 tkr | 108 tkr | 689 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 79,2 % – branschmedian 48,9 %
Vinstmarginal 47,9 % – branschmedian 9 %
Omsättningstillväxt 23 % – branschmedian 4,5 %
Median för 5214 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 225 | 183 | 70 | 170 | 306 | 117 | 93 | 181 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 38 | 49 | 38 | 65 | 10 | 62 |
| Rörelseintäkter | 225 | 183 | 108 | 219 | 344 | 182 | 103 | 243 |
| Råvaror och förnödenheter | 96 | 73 | −38 | 39 | 239 | −41 | 56 | 39 |
| Övriga externa kostnader | 23 | 40 | 27 | 19 | 34 | 77 | 23 | 16 |
| Personalkostnader | – | – | – | – | 0 | 3 | – | – |
| Rörelsekostnader | 119 | 113 | −11 | 58 | 273 | 40 | 79 | 55 |
| Rörelseresultat | 106 | 70 | 119 | 160 | 71 | 143 | 24 | 188 |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 2 | 1 | 0 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 1 | 2 | 0 | 0 | −0 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 108 | 71 | 119 | 160 | 71 | 142 | 24 | 188 |
| Bokslutsdispositioner | −15 | 43 | −6 | 1 | 16 | −42 | −10 | −63 |
| Resultat före skatt | 93 | 115 | 113 | 161 | 87 | 101 | 15 | 126 |
| Skatt på årets resultat | 19 | 25 | 24 | 33 | 18 | 22 | 3 | 28 |
| Årets resultat | 74 | 90 | 90 | 128 | 69 | 79 | 12 | 98 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 390 | 380 | 380 | 280 | 130 | 130 | 130 | 50 |
| Anläggningstillgångar | 390 | 380 | 380 | 280 | 130 | 130 | 130 | 50 |
| Varulager | 57 | 144 | 167 | 127 | 134 | 239 | 182 | 151 |
| Kundfordringar | 158 | – | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 173 | 11 | 4 | 2 | 9 | 2 | 0 | 27 |
| Kassa och bank | 325 | 296 | 226 | 290 | 293 | 131 | 106 | 172 |
| Omsättningstillgångar | 555 | 451 | 397 | 419 | 435 | 372 | 288 | 350 |
| Summa tillgångar | 945 | 831 | 777 | 699 | 565 | 502 | 418 | 400 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 566 | 476 | 386 | 258 | 189 | 110 | 98 | 0 |
| Fritt eget kapital | 639 | 566 | 476 | 386 | 258 | 189 | 110 | 98 |
| Eget kapital | 689 | 616 | 526 | 436 | 308 | 239 | 160 | 148 |
| Obeskattade reserver | 74 | 60 | 103 | 97 | 98 | 114 | 72 | 63 |
| Långfristiga skulder | 131 | 131 | 131 | 131 | 131 | 132 | 132 | 133 |
| Leverantörsskulder | – | – | 0 | 5 | 0 | 0 | 10 | 13 |
| Skatteskulder | – | 0 | 1 | 7 | – | 0 | 31 | 28 |
| Kortfristiga skulder | 50 | 25 | 18 | 36 | 28 | 17 | 54 | 56 |
| Summa eget kapital och skulder | 945 | 831 | 777 | 699 | 565 | 502 | 418 | 400 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | – | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 79,2 % | 79,8 % | 78,2 % | 73,3 % | 68,3 % | 65,6 % | 51,9 % | 49,5 % |
| Kassalikviditet | 988 % | 1 225 % | 1 314 % | 821 % | 1 064 % | 789 % | 198 % | 355 % |
| Rörelsemarginal | 47,3 % | 38,1 % | 169,8 % | 94,4 % | 23,3 % | 121,5 % | 26,3 % | 104,1 % |
| Vinstmarginal | 47,9 % | 38,9 % | 170,5 % | 94,4 % | 23,3 % | 121,3 % | 26,3 % | 104,1 % |
| Omsättningstillväxt | 23 % | 69,7 % | −58,8 % | −44,5 % | 161,1 % | 26 % | −48,6 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 10,7 % | 14,6 % | 17,1 % | 29,4 % | 22,4 % | 33,1 % | 7,3 % | 66,2 % |
| Omsättning per anställd | 225 tkr | – | 70 tkr | 170 tkr | 306 tkr | 117 tkr | 93 tkr | 181 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (25)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 10 tkr | – |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 10 tkr | – |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden inkop | 10 tkr | – |
| Andelar koncernforetag | 50 tkr | 50 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 50 tkr | 50 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 74 tkr | 90 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 74 tkr | 90 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −90 tkr | −90 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 90 tkr | 90 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | −25 tkr | 40 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga | 330 tkr | 330 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga anskaffningsvarden | 330 tkr | 330 tkr |
| Forslag disposition | 639 tkr | 566 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 639 tkr | 566 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | – | 0 |
| Innehav andelar koncernforetag kapitalandel | – | 1 |
| Innehav andelar koncernforetag redovisat varde | – | 50 tkr |
| Ovriga bokslutsdispositioner | 10 tkr | 3 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 16 tkr | 11 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 50 tkr | 25 tkr |
| Ovriga lagertillgangar | 57 tkr | 144 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 131 tkr | 131 tkr |
| Ovriga obeskattade reserver | 11 tkr | 22 tkr |
| Periodiseringsfonder | 63 tkr | 38 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 0 | −1 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
J Gylling Holding ABHuvudarbetsställe
Travgatan 51, 564 33 Bankeryd
Jordbruk, skog & fiske
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559124-0832
Registreringsdatum
5 september 2017
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Jönköping, Jönköpings län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Jordbruk, skog & fiske
- SNI 01.500 – Blandat jordbruk
- SNI 64.212 – Holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-22). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.