J Hellström Förvaltning AB
559157-2739Aktiebolagreg. 2018
Borås, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2026Omsättning
1 716 tkr
Resultat efter fin. poster
8 tkr
Soliditet
44 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Övre Kvarngatan 29 Lgh 1004, 504 53 Borås
Postadress
Övre Kvarngatan 29 Lgh 1004, 504 53 Borås
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva förvaltning av fast och lös egendom och äga och förvalta aktier samt idka därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 0 tkr | −1 tkr | – |
| 2020 | 0 tkr | −4 tkr | 46 tkr |
| 2021 | 0 tkr | −4 tkr | 42 tkr |
| 2022 | 0 tkr | −4 tkr | 38 tkr |
| 2023 | 0 tkr | −4 tkr | 34 tkr |
| 2024 | 0 tkr | −4 tkr | 29 tkr |
| 2025 | 615 tkr | 175 tkr | 546 tkr |
| 2026 | 1 716 tkr | 8 tkr | 553 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 43,6 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal 0,5 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt 179 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39392 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 716 | 615 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseintäkter | 1 716 | 615 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – |
| Råvaror och förnödenheter | 563 | 98 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 291 | 342 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | – |
| Personalkostnader | 852 | – | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 706 | 440 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | – |
| Rörelseresultat | 9 | 175 | −4 | −4 | −4 | −4 | −4 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | – | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 1 | – | – | – | – | – | – | – |
| Finansiella poster | −1 | – | – | – | – | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 8 | 175 | −4 | −4 | −4 | −4 | −4 | −1 |
| Resultat före skatt | 8 | 175 | −4 | −4 | −4 | −4 | −4 | – |
| Skatt på årets resultat | 1 | 32 | – | – | – | – | – | – |
| Årets resultat | 7 | 143 | −4 | −4 | −4 | −4 | −4 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 310 | 310 | – | – | – | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 88 | 88 | – | – | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 397 | 397 | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 761 | 731 | – | – | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 111 | 132 | 30 | 35 | 39 | 43 | 47 | – |
| Omsättningstillgångar | 872 | 863 | 30 | 35 | 39 | 43 | 47 | – |
| Summa tillgångar | 1 269 | 1 260 | 30 | 35 | 39 | 43 | 47 | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Balanserat resultat | 496 | 353 | −16 | −12 | −8 | −4 | −1 | – |
| Fritt eget kapital | 503 | 496 | −21 | −16 | −12 | −8 | −4 | – |
| Eget kapital | 553 | 546 | 29 | 34 | 38 | 42 | 46 | – |
| Leverantörsskulder | 2 | 157 | – | – | – | – | – | – |
| Skatteskulder | 90 | 60 | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 715 | 714 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 269 | 1 260 | 30 | 35 | 39 | 43 | 47 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | – | – | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 43,6 % | 43,4 % | 96,7 % | 97,1 % | 97,4 % | 97,7 % | 97,9 % | – |
| Kassalikviditet | 122 % | 121 % | 3 047 % | 3 486 % | 3 902 % | 4 282 % | 4 672 % | – |
| Rörelsemarginal | 0,5 % | 28,4 % | – | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | 0,5 % | 28,4 % | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | 179 % | – | – | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 1,3 % | 26,2 % | −14,9 % | −12,3 % | −10 % | −9,3 % | −7,9 % | – |
| Omsättning per anställd | 1 716 tkr | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (23)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 7 tkr | 143 tkr |
| Byggnader mark | 310 tkr | 310 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 448 tkr | 448 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 138 tkr | 138 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 7 tkr | 143 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −143 tkr | 4 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 143 tkr | −4 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat fusionsdifferens | – | 374 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 553 tkr | 546 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 7 tkr | 143 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt fusionsdifferens | – | 374 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 576 tkr | 665 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga | 88 tkr | 88 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga anskaffningsvarden | 88 tkr | 88 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 0 | 88 tkr |
| Forslag disposition | 503 tkr | 496 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 503 tkr | 496 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 124 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 61 tkr | 66 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 596 tkr | 458 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 19 tkr | – |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 8 tkr | 39 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2026
Period 1 maj 2025 – 30 apr. 2026 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2025
Period 1 maj 2024 – 30 apr. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 maj 2023 – 30 apr. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 maj 2022 – 30 apr. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 maj 2021 – 30 apr. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 maj 2020 – 30 apr. 2021 · Inlämnad –
J Hellström Förvaltning ABHuvudarbetsställe
Övre Kvarngatan 29 Lgh 1004, 504 53 Borås
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559157-2739
Registreringsdatum
27 april 2018
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Borås, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.320 – Annan fastighetsförmedling och fastighetsförvaltning på uppdrag
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-11-03) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-23). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.