J&L Danielsson AB
556971-0592Aktiebolagreg. 2014
Göteborg, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2023Omsättning
538 tkr
Resultat efter fin. poster
278 tkr
Soliditet
101 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Lundgrensgatan 2, 412 56 Göteborg
Postadress
Lundgrensgatan 2, 412 56 Göteborg
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva klinisk verksamhet inom psykologi och fysioterapi, bedriva yrkesspecifik handledning, bedriva undervisning samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 399 tkr | 274 tkr | – |
| 2021 | 621 tkr | 473 tkr | – |
| 2022 | 672 tkr | 443 tkr | 1 289 tkr |
| 2023 | 538 tkr | 278 tkr | 1 449 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 100,8 % – branschmedian 74,8 %
Vinstmarginal 51,7 % – branschmedian 21 %
Omsättningstillväxt −19,9 % – branschmedian −2 %
Median för 17280 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 538 | 672 | 621 | 399 |
| Övriga rörelseintäkter | 1 | 0 | – | – |
| Rörelseintäkter | 539 | 672 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | 1 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 261 | 229 | – | – |
| Rörelsekostnader | 261 | 229 | – | – |
| Rörelseresultat | 278 | 443 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 0 | 0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 278 | 443 | 473 | 274 |
| Resultat före skatt | 278 | 443 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 57 | 91 | – | – |
| Årets resultat | 221 | 351 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 10 | 10 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 000 | 880 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 1 010 | 890 | – | – |
| Kundfordringar | 25 | 16 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 34 | 147 | – | – |
| Kassa och bank | 394 | 373 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 428 | 520 | – | – |
| Summa tillgångar | 1 438 | 1 410 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 1 179 | 887 | – | – |
| Fritt eget kapital | 1 399 | 1 239 | – | – |
| Eget kapital | 1 449 | 1 289 | – | – |
| Leverantörsskulder | 34 | 1 | – | – |
| Skatteskulder | −48 | 57 | – | – |
| Kortfristiga skulder | −12 | 121 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 438 | 1 410 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 100 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 100,8 % | 91,4 % | – | – |
| Kassalikviditet | −3 575 % | 429 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 51,6 % | 65,9 % | – | – |
| Vinstmarginal | 51,7 % | 65,9 % | 76,1 % | 68,8 % |
| Omsättningstillväxt | −19,9 % | 8,2 % | 55,8 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 15,2 % | 27,3 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (17)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2023 | 2022 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 1 000 tkr | 880 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 880 tkr | 880 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden omklassificeringar | – | 130 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 221 tkr | 351 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 221 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −351 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 351 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 60 tkr | – |
| Forslag disposition | 1 339 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 239 tkr | – |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | 100 tkr | – |
| Fritt eget kapital efter utdelning beslutad extra bolagsstamma | 1 339 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer | 10 tkr | 10 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 10 tkr | 10 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 9 tkr | 130 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 2 tkr | 63 tkr |
| Utdelning beslutad extra bolagsstamma | 60 tkr | – |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
J&L Danielsson ABHuvudarbetsställe
Lundgrensgatan 2, 412 56 Göteborg
Hälsa & vård
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556971-0592
Registreringsdatum
9 maj 2014
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Göteborg, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Hälsa & vård
- SNI 86.930 – Psykologi- och psykoterapiverksamhet, utom läkare
- SNI 85.594 – Personalutbildning
- SNI 90.200 – Scenkonst
- SNI 85.400 – Universitets- eller högskoleutbildning
- SNI 86.950 – Fysioterapeutisk verksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-14). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.