swereg

J,L,H, Redovisning AB

556889-3811Aktiebolagreg. 2012

Redovisning & ekonomi
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Stora Skedvi, Dalarnas län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2024

Omsättning

161 tkr

+34 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

3 tkr

−65 % mot föregående år

Soliditet

66 %

−5,4 p.e. mot föregående år

Anställda

2

+100 % mot föregående år

Är det här ditt företag?

Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.

Adresser

Besöksadress

Vrångens Gränd 10 B, 783 92 Stora Skedvi

Postadress

Vrångens Gränd 10 B, 783 92 Stora Skedvi

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget ska bedriva redovisningtjänster, bokföringstjänster, revisionstjänster, deklarationstjänster och ekonomisk rådgivning till mindre företag och privatpersoner. Viss försäljning av reproduktioner, affischer. Försäljning av bilvårdsprodukter. Även medverkan i vissa motorevenemang.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
2019290 tkr74 tkr484 tkr
2020200 tkr41 tkr401 tkr
2021116 tkr1 tkr313 tkr
2022113 tkr14 tkr322 tkr
2023120 tkr9 tkr321 tkr
2024161 tkr3 tkr317 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 66,3 % – branschmedian 69,2 %

Vinstmarginal 2 % – branschmedian 18,5 %

Omsättningstillväxt 34 % – branschmedian 1,5 %

Median för 15242 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post202420232022202120202019
Nettoomsättning161120113116200290
Förändring av lager000−0−1−0
Övriga rörelseintäkter02713––
Rörelseintäkter161122120129199290
Råvaror och förnödenheter0––0140
Övriga externa kostnader96507586105171
Personalkostnader696531514563
Av- och nedskrivningar010002
Rörelsekostnader164117106137164236
Rörelseresultat−4514−83554
Ränteintäkter och liknande72171−1
Räntekostnader och liknande–00002
Finansiella poster74−09520
Resultat efter finansiella poster391414174
Bokslutsdispositioner20−3−0010
Resultat före skatt5101114184
Skatt på årets resultat2220919
Årets resultat38913165

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post202420232022202120202019
Immateriella anläggningstillgångar–012––
Finansiella anläggningstillgångar7130111161105307
Anläggningstillgångar7130113163105307
Varulager111102
Kundfordringar353733415646
Kortfristiga fordringar657746459372
Kassa och bank340343255166274251
Omsättningstillgångar407421302212368325
Summa tillgångar478451415375473632
Aktiekapital200505050100200
Bundet eget kapital200505050100200
Balanserat resultat113264263262284218
Fritt eget kapital117271272263301284
Eget kapital317321322313401484
Obeskattade reserver0220––
Leverantörsskulder403191179
Skatteskulder−0−3−4−9––
Kortfristiga skulder161127906271148
Summa eget kapital och skulder478451415375473632

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post202420232022202120202019
Medelantal anställda211111
Föreslagen utdelning (tkr)–−8−12–24–

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal202420232022202120202019
Soliditet66,3 %71,6 %78,1 %83,5 %84,9 %76,5 %
Kassalikviditet252 %329 %333 %342 %515 %218 %
Rörelsemarginal−2,3 %4,1 %12,3 %−7,1 %17,6 %18,6 %
Vinstmarginal2 %7,8 %12 %0,8 %20,3 %25,5 %
Omsättningstillväxt34 %6,2 %−2,6 %−42 %−31,1 %–
Avkastning på eget kapital1 %2,4 %2,7 %0,2 %7,8 %13,5 %
Omsättning per anställd80 tkr120 tkr113 tkr116 tkr200 tkr290 tkr
Övriga poster i årsredovisningen (35)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20242023
Ackumulerade overavskrivningar–0
Andra langfristiga vardepappersinnehav71 tkr30 tkr
Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden71 tkr30 tkr
Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden forsaljningar–111 tkr
Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop41 tkr30 tkr
Arets resultat eget kapital3 tkr8 tkr
Forandring eget kapital aktiekapital nyemission150 tkr–
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat3 tkr8 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning−8 tkr−649
Forandring eget kapital arets resultat utdelning–8 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning–648
Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning–0
Forandring overavskrivningar0453
Forandring periodiseringsfond2 tkr0
Forslag disposition–−8 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning–210
Forslag disposition utdelning annan utdelning–−8 tkr
Forutbetalda kostnader upplupna intakter22 tkr6 tkr
Inventarier verktyg installationer00
Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden13 tkr13 tkr
Inventarier verktyg installationer avskrivningar13 tkr13 tkr
Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter00
Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter anskaffningsvarden15 tkr15 tkr
Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter avskrivningar15 tkr15 tkr
Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter forandring avskrivningar arets avskrivningar–1 tkr
Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar–0
Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter forandring avskrivningar omklassificeringar–0
Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter forandring avskrivningar omrakningsdifferenser–0
Lager fardiga varor handelsvaror1 tkr1 tkr
Ovriga fordringar kortfristiga8 tkr34 tkr
Ovriga kortfristiga skulder37 tkr19 tkr
Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut11 tkr1 tkr
Periodiseringsfonder02 tkr
Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar02 tkr
Upplupna kostnader forutbetalda intakter110 tkr110 tkr

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 maj 2023 – 30 apr. 2024 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2023

    Period 1 maj 2022 – 30 apr. 2023 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2022

    Period 1 maj 2021 – 30 apr. 2022 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2021

    Period 1 maj 2020 – 30 apr. 2021 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2020

    Period 1 maj 2019 – 30 apr. 2020 · Inlämnad –

  • J,L,H, Redovisning ABHuvudarbetsställe

    Vrångens Gränd 10 B, 783 92 Stora Skedvi

    Redovisning & ekonomi

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

556889-3811

Registreringsdatum

2 april 2012

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Säter, Dalarnas län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

200 000 kr

SNI-koder

Redovisning & ekonomi

  • SNI 69.201 – Redovisning och bokföring; skatterådgivning

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler