J Malmström Bygg AB
556983-6983Aktiebolagreg. 2014
Kiruna, Norrbottens län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
417 tkr
Resultat efter fin. poster
135 tkr
Soliditet
73 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Hjalmar Lundbohmsvägen 86 Lgh 1202, 981 39 Kiruna
Postadress
Hjalmar Lundbohmsvägen 86 Lgh 1202, 981 39 Kiruna
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska utföra bygg- och fastighetsarbeten såsom ny- och ombyggnationer, guidning inom turism samt säkerhetsarbeten vid tävlingar och arbeten, bedriva handel med värdepapper jämte därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 950 tkr | 160 tkr | – |
| 2018 | 910 tkr | −129 tkr | – |
| 2019 | 1 451 tkr | 242 tkr | 248 tkr |
| 2020 | 1 049 tkr | 32 tkr | 171 tkr |
| 2021 | 1 128 tkr | 64 tkr | 158 tkr |
| 2022 | 1 380 tkr | −21 tkr | 170 tkr |
| 2023 | 1 607 tkr | 76 tkr | 214 tkr |
| 2024 | 1 400 tkr | 173 tkr | 311 tkr |
| 2025 | 417 tkr | 135 tkr | 388 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 72,7 % – branschmedian 53,3 %
Vinstmarginal 32,4 % – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt −70,2 % – branschmedian 2,7 %
Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 417 | 1 400 | 1 607 | 1 380 | 1 128 | 1 049 | 1 451 | 910 | 950 |
| Övriga rörelseintäkter | 451 | 0 | 5 | – | – | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 868 | 1 400 | 1 612 | 1 380 | 1 128 | 1 049 | 1 451 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 106 | 195 | 579 | 621 | 320 | 208 | 453 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 334 | 396 | 378 | 336 | 357 | 347 | 413 | – | – |
| Personalkostnader | 294 | 624 | 566 | 434 | 375 | 441 | 334 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 11 | 11 | 11 | 11 | 19 | 8 | – | – |
| Rörelsekostnader | 733 | 1 226 | 1 536 | 1 401 | 1 064 | 1 016 | 1 209 | – | – |
| Rörelseresultat | 135 | 174 | 76 | −21 | 65 | 33 | 242 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 0 | −1 | 0 | −0 | −0 | −0 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 135 | 173 | 76 | −21 | 64 | 32 | 242 | −129 | 160 |
| Bokslutsdispositioner | −36 | −47 | −20 | 41 | −17 | 0 | −37 | – | – |
| Resultat före skatt | 99 | 126 | 56 | 20 | 47 | 32 | 205 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 22 | 29 | 12 | 8 | 11 | 9 | 25 | – | – |
| Årets resultat | 77 | 97 | 44 | 12 | 37 | 23 | 181 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 11 | 23 | 34 | 45 | 8 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 22 | 22 | 22 | 22 | 22 | 22 | 22 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 22 | 22 | 33 | 44 | 56 | 67 | 30 | – | – |
| Kundfordringar | 63 | 4 | 49 | 1 | 79 | 10 | 0 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 297 | 365 | 282 | 188 | 176 | 141 | 114 | – | – |
| Kassa och bank | 341 | 269 | 176 | 138 | 293 | 169 | 210 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 638 | 634 | 458 | 326 | 469 | 310 | 324 | – | – |
| Summa tillgångar | 660 | 656 | 491 | 370 | 525 | 377 | 354 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 261 | 164 | 120 | 108 | 71 | 98 | 17 | – | – |
| Fritt eget kapital | 338 | 261 | 164 | 120 | 108 | 121 | 198 | – | – |
| Eget kapital | 388 | 311 | 214 | 170 | 158 | 171 | 248 | – | – |
| Obeskattade reserver | 115 | 79 | 32 | 12 | 54 | 37 | 37 | – | – |
| Långfristiga skulder | 112 | 165 | 170 | 127 | 87 | 122 | 12 | – | – |
| Leverantörsskulder | – | 0 | 27 | – | – | – | – | – | – |
| Skatteskulder | 2 | 6 | – | – | 0 | 15 | 4 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 44 | 100 | 75 | 61 | 226 | 47 | 57 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 660 | 656 | 491 | 370 | 525 | 377 | 354 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | – | – | – | 50 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 72,7 % | 57,1 % | 48,9 % | 48,6 % | 38,2 % | 53,2 % | 78,3 % | – | – |
| Kassalikviditet | 1 443 % | 633 % | 612 % | 538 % | 208 % | 654 % | 572 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 32,4 % | 12,4 % | 4,7 % | −1,5 % | 5,7 % | 3,1 % | 16,7 % | – | – |
| Vinstmarginal | 32,4 % | 12,4 % | 4,7 % | −1,5 % | 5,7 % | 3,1 % | 16,7 % | −14,1 % | 16,8 % |
| Omsättningstillväxt | −70,2 % | −12,9 % | 16,5 % | 22,3 % | 7,5 % | −27,7 % | 59,4 % | −4,2 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 19,9 % | 31,2 % | 20,5 % | 7,2 % | 23,3 % | 13,6 % | 72,8 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 417 tkr | 1 400 tkr | 1 607 tkr | 1 380 tkr | 1 128 tkr | 1 049 tkr | 1 451 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (22)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 22 tkr | 22 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 22 tkr | 22 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 77 tkr | 97 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 77 tkr | 97 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −97 tkr | −44 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 97 tkr | 44 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 388 tkr | 311 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 77 tkr | 97 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring periodiseringsfond | −36 tkr | −47 tkr |
| Forslag disposition | 338 tkr | 261 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 338 tkr | 261 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 56 tkr | 56 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 56 tkr | 56 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | – | 11 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | – | 0 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 29 tkr | 77 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 112 tkr | 165 tkr |
| Periodiseringsfonder | 115 tkr | 79 tkr |
| Upparbetad ej fakturerad intakt | 235 tkr | 361 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 13 tkr | 17 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 sep. 2024 – 31 aug. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 sep. 2023 – 31 aug. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 sep. 2022 – 31 aug. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 sep. 2021 – 31 aug. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 sep. 2020 – 31 aug. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 sep. 2019 – 31 aug. 2020 · Inlämnad –
J Malmström Bygg ABHuvudarbetsställe
Hjalmar Lundbohmsvägen 86 Lgh 1202, 981 39 Kiruna
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556983-6983
Registreringsdatum
22 september 2014
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Kiruna, Norrbottens län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 43.320 – Byggnadssnickeriarbeten
- SNI 66.120 – Verksamhet utförd av värdepappers- och varumäklare
- SNI 79.900 – Turist- och bokningsverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-14). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.