J-O ANDERSSON BYGG & FASTIGHETER Aktiebolag
556464-3335Aktiebolagreg. 1993
Sollentuna, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
2 684 tkr
Resultat efter fin. poster
235 tkr
Soliditet
69 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Luftgränd 9, 192 74 Sollentuna
Postadress
Luftgränd 9, 192 74 Sollentuna
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva nybyggnation, renovering samt om- och tillbyggnad av fastigheter samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 1 463 tkr | 95 tkr | – |
| 2021 | 1 983 tkr | 258 tkr | – |
| 2022 | 1 597 tkr | 78 tkr | 182 tkr |
| 2023 | 2 406 tkr | −17 tkr | 140 tkr |
| 2024 | 1 632 tkr | 137 tkr | 225 tkr |
| 2025 | 2 684 tkr | 235 tkr | 311 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 69,3 % – branschmedian 48,1 %
Vinstmarginal 8,8 % – branschmedian 4,5 %
Omsättningstillväxt 64,5 % – branschmedian 2,2 %
Median för 12148 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 684 | 1 632 | 2 406 | 1 597 | 1 983 | 1 463 |
| Rörelseintäkter | 2 684 | 1 632 | 2 406 | 1 597 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 1 700 | 945 | 1 590 | 895 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 557 | 456 | 674 | 575 | – | – |
| Personalkostnader | 163 | 74 | 149 | 40 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 19 | 11 | 8 | 8 | – | – |
| Rörelsekostnader | 2 439 | 1 486 | 2 421 | 1 518 | – | – |
| Rörelseresultat | 244 | 146 | −15 | 78 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 9 | 9 | 2 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | −9 | −8 | −2 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 235 | 137 | −17 | 78 | 258 | 95 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | −30 | 40 | 0 | – | – |
| Resultat före skatt | 235 | 107 | 23 | 78 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 49 | 22 | 5 | 17 | – | – |
| Årets resultat | 187 | 85 | 18 | 61 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 43 | 23 | 17 | 25 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 43 | 23 | 17 | 25 | – | – |
| Kundfordringar | 404 | 363 | 265 | 133 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 441 | 388 | 356 | 184 | – | – |
| Kassa och bank | – | 0 | 15 | 105 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 441 | 388 | 371 | 288 | – | – |
| Summa tillgångar | 484 | 411 | 388 | 313 | 437 | 270 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | – | – |
| Balanserat resultat | 5 | 20 | 2 | 1 | – | – |
| Fritt eget kapital | 191 | 105 | 20 | 62 | – | – |
| Eget kapital | 311 | 225 | 140 | 182 | – | – |
| Obeskattade reserver | 30 | 30 | 0 | 40 | – | – |
| Leverantörsskulder | 32 | 46 | 51 | 56 | – | – |
| Skatteskulder | 32 | 4 | 0 | 9 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 142 | 156 | 248 | 91 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 484 | 411 | 388 | 313 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 100 | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 69,3 % | 60,5 % | 36,1 % | 68,2 % | – | – |
| Kassalikviditet | 310 % | 248 % | 150 % | 316 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 9,1 % | 8,9 % | −0,6 % | 4,9 % | – | – |
| Vinstmarginal | 8,8 % | 8,4 % | −0,7 % | 4,9 % | 13 % | 6,5 % |
| Omsättningstillväxt | 64,5 % | −32,2 % | 50,7 % | −19,5 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 60 % | 37,8 % | 12,7 % | 33,8 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 2 684 tkr | 1 632 tkr | 2 406 tkr | 1 597 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (34)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 187 tkr | 85 tkr |
| Checkrakningskredit kortfristig | 57 tkr | 95 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 187 tkr | 85 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −85 tkr | −18 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat utdelning | 0 | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 85 tkr | 18 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 100 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | – | 225 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 187 tkr | 85 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 100 tkr | – |
| Forandring periodiseringsfond | 0 | −30 tkr |
| Forslag disposition | 191 tkr | 105 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 91 tkr | 105 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer | 32 tkr | 8 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 132 tkr | 93 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 100 tkr | 84 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 0 | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 39 tkr | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 16 tkr | 8 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 0 | 0 |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | 11 tkr | 14 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden | 17 tkr | 17 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar | 6 tkr | 2 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 0 | 0 |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring anskaffningsvarden inkop | 0 | 17 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar arets avskrivningar | 3 tkr | 2 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 0 | 0 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 36 tkr | 25 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 14 tkr | 3 tkr |
| Periodiseringsfonder | 30 tkr | 30 tkr |
| Reservfond | 20 tkr | 20 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 8 tkr | 8 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
J-O ANDERSSON BYGG & FASTIGHETER AktiebolagHuvudarbetsställe
Luftgränd 9, 192 74 Sollentuna
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556464-3335
Registreringsdatum
19 april 1993
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Sollentuna, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 41.000 – Byggande av bostadshus och andra byggnader
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-11-02). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.