J Olofsson Fastigheter AB
556778-7089Aktiebolagreg. 2009
Saltsjö-Boo, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
371 tkr
Resultat efter fin. poster
9 tkr
Soliditet
86 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Snickarvägen 10, 132 38 Saltsjö-Boo
Postadress
Snickarvägen 10, 132 38 Saltsjö-Boo
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att äga och förvalta fast egendom, ävensom försäljning och uthyrning av byggrelaterade maskiner samt inköp och försäljning av fordon och båtar samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | 790 tkr | 295 tkr | – |
| 2022 | 875 tkr | 494 tkr | – |
| 2023 | 726 tkr | 264 tkr | 6 796 tkr |
| 2024 | 388 tkr | −5 tkr | 6 858 tkr |
| 2025 | 371 tkr | 9 tkr | 7 184 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 85,5 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal 2,3 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt −4,5 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39296 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 371 | 388 | 726 | 875 | 790 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 0 | 1 | – | – |
| Rörelseintäkter | 371 | 388 | 726 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 130 | 144 | 188 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 188 | 188 | 188 | – | – |
| Rörelsekostnader | 318 | 333 | 376 | – | – |
| Rörelseresultat | 53 | 56 | 350 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 15 | 20 | −4 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 59 | 81 | 81 | – | – |
| Finansiella poster | −44 | −61 | −86 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 9 | −5 | 264 | 494 | 295 |
| Bokslutsdispositioner | 408 | 87 | 20 | – | – |
| Resultat före skatt | 417 | 82 | 284 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 91 | 21 | 62 | – | – |
| Årets resultat | 326 | 61 | 223 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 7 842 | 8 056 | 8 244 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 7 842 | 8 056 | 8 244 | – | – |
| Kundfordringar | 13 | 11 | 0 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 67 | 127 | 78 | – | – |
| Kassa och bank | 491 | 336 | 499 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 558 | 463 | 577 | – | – |
| Summa tillgångar | 8 400 | 8 519 | 8 821 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | 6 758 | 6 696 | 6 474 | – | – |
| Fritt eget kapital | 7 084 | 6 758 | 6 696 | – | – |
| Eget kapital | 7 184 | 6 858 | 6 796 | – | – |
| Obeskattade reserver | 0 | 408 | 495 | – | – |
| Långfristiga skulder | 979 | 1 016 | 1 257 | – | – |
| Leverantörsskulder | 146 | 148 | 139 | – | – |
| Skatteskulder | 33 | 30 | 59 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 237 | 237 | 272 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 8 400 | 8 519 | 8 821 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 85,5 % | 84,3 % | 81,5 % | – | – |
| Kassalikviditet | 235 % | 196 % | 212 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 14,3 % | 14,4 % | 48,2 % | – | – |
| Vinstmarginal | 2,3 % | −1,2 % | 36,4 % | 56,5 % | 37,4 % |
| Omsättningstillväxt | −4,5 % | −46,5 % | −17,1 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 4,5 % | 0,9 % | 3,3 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (25)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 326 tkr | 61 tkr |
| Byggnader mark | 7 842 tkr | 8 056 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 10 435 tkr | 10 460 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 2 592 tkr | 2 404 tkr |
| Byggnader mark forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 25 tkr | – |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 188 tkr | 188 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 326 tkr | 61 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −61 tkr | −223 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 61 tkr | 223 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 408 tkr | 87 tkr |
| Forslag disposition | 7 084 tkr | 6 758 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 7 084 tkr | 6 758 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 7 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 36 tkr | 36 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 36 tkr | 36 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 775 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 47 tkr | 116 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 41 tkr | 41 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 979 tkr | 1 016 tkr |
| Periodiseringsfonder | 0 | 408 tkr |
| Skulder koncernforetag langfristiga | – | 0 |
| Stallda sakerheter | 1 200 tkr | 1 200 tkr |
| Stallda sakerheter fastighetsinteckningar | 1 200 tkr | 1 200 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 18 tkr | 18 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 sep. 2024 – 31 aug. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 sep. 2023 – 31 aug. 2024 · Inlämnad –
J Olofsson Fastigheter ABHuvudarbetsställe
Snickarvägen 10, 132 38 Saltsjö-Boo
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556778-7089
Registreringsdatum
3 mars 2009
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Nacka, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.201 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder
- SNI 68.202 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.