J Poppeliers Åkeri AB
556723-9677Aktiebolagreg. 2007
Eskilstuna, Södermanlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
5 531 tkr
Resultat efter fin. poster
1 451 tkr
Soliditet
54 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Fredrikslund Lista, 635 14 Eskilstuna
Postadress
Fredrikslund Lista, 635 14 Eskilstuna
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva åkeri samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 2 265 tkr | 237 tkr | – |
| 2018 | 2 103 tkr | −162 tkr | – |
| 2019 | 2 384 tkr | 720 tkr | 874 tkr |
| 2020 | 3 377 tkr | 942 tkr | 1 433 tkr |
| 2021 | 4 457 tkr | 1 344 tkr | 2 277 tkr |
| 2022 | 4 417 tkr | 845 tkr | 2 945 tkr |
| 2023 | 4 695 tkr | 749 tkr | 2 536 tkr |
| 2024 | 4 786 tkr | 1 352 tkr | 3 174 tkr |
| 2025 | 5 531 tkr | 1 451 tkr | 4 321 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 54,2 % – branschmedian 43,6 %
Vinstmarginal 26,2 % – branschmedian 5 %
Omsättningstillväxt 15,6 % – branschmedian 0,3 %
Median för 10091 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 5 531 | 4 786 | 4 695 | 4 417 | 4 457 | 3 377 | 2 384 | 2 103 | 2 265 |
| Övriga rörelseintäkter | 11 | 210 | 0 | 383 | 0 | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 5 542 | 4 996 | 4 695 | 4 800 | 4 457 | 3 377 | 2 384 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 1 797 | 1 404 | 1 774 | 1 880 | 1 895 | 1 116 | 708 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 403 | 397 | 466 | 434 | 407 | 265 | 124 | – | – |
| Personalkostnader | 906 | 830 | 751 | 642 | 564 | 624 | 515 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 905 | 887 | 794 | 942 | 245 | 298 | 303 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | 0 | 0 | 0 | 0 | 112 | 0 | – | – |
| Rörelsekostnader | 4 010 | 3 519 | 3 786 | 3 899 | 3 112 | 2 415 | 1 649 | – | – |
| Rörelseresultat | 1 532 | 1 477 | 909 | 902 | 1 345 | 962 | 734 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 41 | 68 | 53 | 0 | −0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 133 | 210 | 238 | 80 | 4 | 22 | 20 | – | – |
| Finansiella poster | −81 | −126 | −159 | −56 | −1 | −20 | −14 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 1 451 | 1 352 | 749 | 845 | 1 344 | 942 | 720 | −162 | 237 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 90 | – | 0 | 99 | −229 | −454 | – | – |
| Resultat före skatt | 1 451 | 1 442 | 749 | 845 | 1 443 | 713 | 266 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 304 | 304 | 158 | 177 | 299 | 154 | 58 | – | – |
| Årets resultat | 1 147 | 1 138 | 591 | 668 | 1 144 | 559 | 208 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 4 021 | 4 403 | 4 644 | 5 438 | 1 081 | 1 294 | 2 401 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 221 | 221 | 221 | 221 | 221 | 221 | 221 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 4 242 | 4 624 | 4 865 | 5 659 | 1 302 | 1 514 | 2 622 | – | – |
| Kundfordringar | 751 | 356 | 542 | 435 | 514 | 325 | 192 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 805 | 435 | 720 | 586 | 787 | 568 | 442 | – | – |
| Kassa och bank | 4 357 | 3 652 | 2 768 | 2 508 | 1 888 | 1 395 | 714 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 5 163 | 4 087 | 3 488 | 3 094 | 2 675 | 1 963 | 1 156 | – | – |
| Summa tillgångar | 9 405 | 8 711 | 8 353 | 8 753 | 3 977 | 3 477 | 3 778 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | 3 074 | 1 936 | 1 845 | 2 177 | 1 033 | 774 | 565 | – | – |
| Fritt eget kapital | 4 221 | 3 074 | 2 436 | 2 845 | 2 177 | 1 333 | 774 | – | – |
| Eget kapital | 4 321 | 3 174 | 2 536 | 2 945 | 2 277 | 1 433 | 874 | – | – |
| Obeskattade reserver | 975 | 975 | 1 065 | 1 065 | 1 065 | 1 163 | 934 | – | – |
| Långfristiga skulder | 1 827 | 2 389 | 2 951 | 3 513 | 0 | 20 | 882 | – | – |
| Leverantörsskulder | 79 | 12 | 51 | 78 | 14 | 43 | 6 | – | – |
| Skatteskulder | 12 | 10 | 0 | 206 | 219 | 43 | 0 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 2 282 | 2 174 | 1 801 | 1 230 | 635 | 861 | 1 088 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 9 405 | 8 711 | 8 353 | 8 753 | 3 977 | 3 477 | 3 778 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 1 000 | – | 500 | 1 000 | – | 300 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 54,2 % | 45,3 % | 40,5 % | 43,3 % | 78,5 % | 67,8 % | 42,8 % | – | – |
| Kassalikviditet | 226 % | 188 % | 194 % | 251 % | 421 % | 228 % | 106 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 27,7 % | 30,9 % | 19,4 % | 20,4 % | 30,2 % | 28,5 % | 30,8 % | – | – |
| Vinstmarginal | 26,2 % | 28,2 % | 16 % | 19,1 % | 30,2 % | 27,9 % | 30,2 % | −7,7 % | 10,5 % |
| Omsättningstillväxt | 15,6 % | 1,9 % | 6,3 % | −0,9 % | 32 % | 41,7 % | 13,4 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 26,6 % | 35,9 % | 23,3 % | 22,7 % | 50,3 % | 39 % | 23,9 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 5 531 tkr | 4 786 tkr | 4 695 tkr | 4 417 tkr | 4 457 tkr | 3 377 tkr | 2 384 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (37)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Ackumulerade overavskrivningar | 740 tkr | 740 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 20 tkr | 20 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 20 tkr | 20 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 201 tkr | 201 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 201 tkr | 201 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 1 147 tkr | 1 138 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 1 147 tkr | 1 138 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −1 138 tkr | −591 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat utdelning | – | 0 |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 1 138 tkr | 591 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | – | 500 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 4 321 tkr | 3 174 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 1 147 tkr | 1 138 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | – | 500 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 0 | 90 tkr |
| Forslag disposition | 4 221 tkr | 3 074 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 3 221 tkr | 3 074 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 54 tkr | 69 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 4 021 tkr | 4 403 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 7 263 tkr | 6 870 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 3 242 tkr | 2 467 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 646 tkr | 300 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 1 040 tkr | 646 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 905 tkr | 887 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 129 tkr | 300 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 0 | 141 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 198 | 9 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 1 592 tkr | 1 583 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 562 tkr | 562 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 1 827 tkr | 2 389 tkr |
| Periodiseringsfonder | 235 tkr | 235 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 11 tkr | 17 tkr |
| Stallda sakerheter | 3 078 tkr | – |
| Stallda sakerheter tillgangar aganderattsforbehall | 3 078 tkr | 3 848 tkr |
| Tillgangar avsattningar skulder per typ | 1 827 tkr | 2 389 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 36 tkr | 7 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
J Poppeliers Åkeri ABHuvudarbetsställe
Fredrikslund Lista, 635 14 Eskilstuna
Taxi & transport
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556723-9677
Registreringsdatum
16 februari 2007
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Eskilstuna, Södermanlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Taxi & transport
- SNI 49.410 – Vägtransport, godstrafik
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.