J.S bar 388 AB
559238-8333Aktiebolagreg. 2020
Borås, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 789 tkr
Resultat efter fin. poster
339 tkr
Soliditet
78 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Göteborgsvägen 172, 504 63 Borås
Postadress
c/o Le, Göteborgsvägen 172, 504 63 Borås
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva restaurangverksamhet med försäljning av sushi och pokebowl och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 0 tkr | −8 tkr | 17 tkr |
| 2021 | 231 tkr | −120 tkr | −103 tkr |
| 2022 | 1 241 tkr | 177 tkr | 63 tkr |
| 2023 | 1 540 tkr | 386 tkr | 369 tkr |
| 2024 | 1 850 tkr | 497 tkr | 764 tkr |
| 2025 | 1 789 tkr | 339 tkr | 1 033 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 78,1 % – branschmedian 42,8 %
Vinstmarginal 19 % – branschmedian 2,9 %
Omsättningstillväxt −3,3 % – branschmedian 2,2 %
Median för 15145 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 789 | 1 850 | 1 540 | 1 241 | 231 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 7 | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 789 | 1 850 | 1 547 | 1 241 | 231 | 0 |
| Råvaror och förnödenheter | 372 | 358 | 314 | 302 | 127 | – |
| Övriga externa kostnader | 396 | 371 | 296 | 353 | 149 | 8 |
| Personalkostnader | 681 | 631 | 551 | 408 | 67 | 0 |
| Rörelsekostnader | 1 449 | 1 361 | 1 160 | 1 063 | 344 | 8 |
| Rörelseresultat | 340 | 489 | 387 | 178 | −113 | −8 |
| Ränteintäkter och liknande | 3 | 9 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 5 | 1 | 0 | 1 | 6 | – |
| Finansiella poster | −1 | 8 | −0 | −1 | −6 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 339 | 497 | 386 | 177 | −120 | −8 |
| Resultat före skatt | 339 | 497 | 386 | 177 | −120 | −8 |
| Skatt på årets resultat | 70 | 103 | 80 | 12 | – | – |
| Årets resultat | 269 | 395 | 307 | 165 | −120 | −8 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Anläggningstillgångar | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Kundfordringar | 9 | 13 | 6 | 4 | 4 | – |
| Kortfristiga fordringar | 150 | 91 | 72 | 42 | 15 | – |
| Kassa och bank | 1 122 | 936 | 556 | 223 | 15 | 25 |
| Omsättningstillgångar | 1 272 | 1 027 | 628 | 265 | 30 | 25 |
| Summa tillgångar | 1 322 | 1 077 | 678 | 315 | 80 | 25 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 739 | 344 | 38 | −128 | −8 | – |
| Fritt eget kapital | 1 008 | 739 | 344 | 38 | −128 | −8 |
| Eget kapital | 1 033 | 764 | 369 | 63 | −103 | 17 |
| Leverantörsskulder | 54 | 97 | 64 | 213 | 177 | – |
| Skatteskulder | 173 | 182 | 80 | 12 | −13 | – |
| Kortfristiga skulder | 290 | 313 | 309 | 252 | 182 | 8 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 322 | 1 077 | 678 | 315 | 80 | 25 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | – | 2 | 2 | 2 | 0 |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 78,1 % | 70,9 % | 54,4 % | 19,9 % | −128,8 % | 68 % |
| Kassalikviditet | 439 % | 328 % | 203 % | 105 % | 16 % | 313 % |
| Rörelsemarginal | 19 % | 26,5 % | 25,1 % | 14,3 % | −49,1 % | – |
| Vinstmarginal | 19 % | 26,9 % | 25,1 % | 14,3 % | −51,8 % | – |
| Omsättningstillväxt | −3,3 % | 20,1 % | 24,1 % | 437,3 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 26 % | 51,7 % | 83 % | 263,7 % | 116,6 % | −47,1 % |
| Omsättning per anställd | 1 789 tkr | – | 770 tkr | 621 tkr | 115 tkr | – |
Övriga poster i årsredovisningen (12)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 50 tkr | 50 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 50 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | 269 tkr | 395 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 269 tkr | 395 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −395 tkr | −307 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 395 tkr | 307 tkr |
| Forslag disposition | 1 008 tkr | 739 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 008 tkr | 739 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 41 tkr | 41 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 100 tkr | 37 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 31 tkr | 34 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 32 tkr | – |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 27 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
J.S bar 388 ABHuvudarbetsställe
Göteborgsvägen 172, 504 63 Borås
Restaurang & café
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559238-8333
Registreringsdatum
27 januari 2020
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Borås, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Restaurang & café
- SNI 56.110 – Restaurangverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.