J2 Måleri AB
559210-2015Aktiebolagreg. 2019
Hässelby, Södermanlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
5 829 tkr
Resultat efter fin. poster
350 tkr
Soliditet
53 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Krypljungsgränd 18, 165 78 Hässelby
Postadress
c/o Zetterman, Krypljungsgränd 18, 165 78 Hässelby
Verksamhetsbeskrivning
Måleri och bygg entreprenad samt fastighetsservice.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | – | 0 tkr | 50 tkr |
| 2020 | 5 070 tkr | 793 tkr | 512 tkr |
| 2021 | 4 382 tkr | −101 tkr | 516 tkr |
| 2022 | 4 267 tkr | 21 tkr | 521 tkr |
| 2023 | 3 866 tkr | 36 tkr | 549 tkr |
| 2024 | 4 512 tkr | 12 tkr | 554 tkr |
| 2025 | 5 829 tkr | 350 tkr | 756 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 53,1 % – branschmedian 53,3 %
Vinstmarginal 6 % – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt 29,2 % – branschmedian 2,7 %
Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 5 829 | 4 512 | 3 866 | 4 267 | 4 382 | 5 070 | – |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 65 | 0 | 3 | 3 | – | – |
| Rörelseintäkter | 5 829 | 4 577 | 3 866 | 4 270 | 4 385 | 5 070 | – |
| Råvaror och förnödenheter | 4 421 | 2 816 | 2 439 | 2 766 | 3 386 | 3 702 | – |
| Övriga externa kostnader | 450 | 1 235 | 754 | 563 | 394 | 351 | – |
| Personalkostnader | 604 | 511 | 634 | 914 | 704 | 224 | – |
| Av- och nedskrivningar | 3 | 3 | 3 | 3 | 1 | – | – |
| Rörelsekostnader | 5 478 | 4 564 | 3 830 | 4 247 | 4 485 | 4 276 | – |
| Rörelseresultat | 351 | 12 | 36 | 23 | −100 | 794 | 0 |
| Ränteintäkter och liknande | −0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | – |
| Finansiella poster | −1 | −1 | −0 | −2 | −0 | −0 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 350 | 12 | 36 | 21 | −101 | 793 | 0 |
| Bokslutsdispositioner | −92 | −4 | 0 | −10 | 110 | −200 | – |
| Resultat före skatt | 258 | 8 | 36 | 11 | 9 | 593 | 0 |
| Skatt på årets resultat | 57 | 2 | 8 | 7 | 5 | 131 | – |
| Årets resultat | 202 | 5 | 28 | 5 | 4 | 462 | 0 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 2 | 5 | 8 | 11 | 15 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 2 | 5 | 8 | 11 | 15 | – | – |
| Kundfordringar | 407 | 435 | 632 | 234 | 428 | 330 | – |
| Kortfristiga fordringar | 410 | 501 | 681 | 349 | 448 | 347 | – |
| Kassa och bank | 1 306 | 514 | 387 | 584 | 601 | 1 427 | 50 |
| Omsättningstillgångar | 1 716 | 1 015 | 1 068 | 933 | 1 049 | 1 774 | 50 |
| Summa tillgångar | 1 718 | 1 020 | 1 077 | 945 | 1 064 | 1 774 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 504 | 499 | 471 | 466 | 462 | 0 | – |
| Fritt eget kapital | 706 | 504 | 499 | 471 | 466 | 462 | – |
| Eget kapital | 756 | 554 | 549 | 521 | 516 | 512 | 50 |
| Obeskattade reserver | 196 | 104 | 100 | 100 | 90 | 200 | – |
| Leverantörsskulder | 196 | 153 | 179 | 20 | 26 | 445 | – |
| Skatteskulder | 63 | 25 | 40 | 25 | 140 | 132 | – |
| Kortfristiga skulder | 766 | 362 | 428 | 323 | 457 | 1 062 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 718 | 1 020 | 1 077 | 945 | 1 064 | 1 774 | 50 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 2 | 2 | 2 | 1 | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 53,1 % | 62,5 % | 58,4 % | 63,6 % | 55,3 % | 37,8 % | 100 % |
| Kassalikviditet | 224 % | 281 % | 250 % | 289 % | 229 % | 167 % | – |
| Rörelsemarginal | 6 % | 0,3 % | 0,9 % | 0,5 % | −2,3 % | 15,7 % | – |
| Vinstmarginal | 6 % | 0,3 % | 0,9 % | 0,5 % | −2,3 % | 15,7 % | – |
| Omsättningstillväxt | 29,2 % | 16,7 % | −9,4 % | −2,6 % | −13,6 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 26,7 % | 1 % | 5,1 % | 0,9 % | 0,8 % | 90,2 % | 0 % |
| Omsättning per anställd | 5 829 tkr | 4 512 tkr | 1 933 tkr | 2 134 tkr | 2 191 tkr | 5 070 tkr | – |
Övriga poster i årsredovisningen (17)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 202 tkr | 5 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 202 tkr | 5 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −5 tkr | −28 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 5 tkr | 28 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | −92 tkr | −4 tkr |
| Forskott fran kunder | 43 tkr | 0 |
| Forslag disposition | 706 tkr | 504 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 706 tkr | 504 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 3 tkr | 59 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 2 tkr | 5 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 16 tkr | 16 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 13 tkr | 10 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 3 tkr | 3 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 0 | 6 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 162 tkr | 44 tkr |
| Periodiseringsfonder | 196 tkr | 104 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 302 tkr | 139 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 26 juni 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
J2 Måleri ABHuvudarbetsställe
Krypljungsgränd 18, 165 78 Hässelby
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559210-2015
Registreringsdatum
26 juni 2019
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Flen, Södermanlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 43.341 – Måleriarbeten
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.