Jacob Karlsson AB
556898-5583Aktiebolagreg. 2012
Hässleholm, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
103 tkr
Resultat efter fin. poster
12 557 tkr
Soliditet
85 %
Anställda
1
Jacob Karlsson
jacobkarlsson.se
Adresser
Besöksadress
Bultvägen 7, 281 43 Hässleholm
Postadress
Bultvägen 7, 281 43 Hässleholm
Verksamhetsbeskrivning
Indirekt och direkt ägande av fastigheter samt investering i andra bolag och kapitalförvaltning samt därmed förenlig verksamhet
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 0 tkr | 4 178 tkr | – |
| 2019 | 0 tkr | −336 tkr | – |
| 2020 | 0 tkr | −3 537 tkr | 3 332 234 tkr |
| 2021 | 0 tkr | 55 336 tkr | 5 079 406 tkr |
| 2022 | 0 tkr | −3 320 742 tkr | 1 754 064 tkr |
| 2023 | 10 tkr | 12 331 tkr | 1 768 396 tkr |
| 2024 | 0 tkr | 1 352 tkr | 1 598 732 tkr |
| 2025 | 103 tkr | 12 557 tkr | 1 562 009 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 85,3 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal 12 191,3 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian 2,4 %
Median för 39296 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 103 | 0 | 10 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | 96 | 0 | – | – | 0 | 0 | – | – |
| Rörelseintäkter | 199 | 0 | 10 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 866 | 1 111 | 975 | 1 254 | 1 195 | 725 | – | – |
| Personalkostnader | 104 | 552 | 878 | 410 | – | – | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 102 | 87 | 77 | 74 | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 072 | 1 750 | 1 930 | 1 738 | 1 195 | 725 | – | – |
| Rörelseresultat | −873 | −1 750 | −1 920 | −1 738 | −1 195 | −725 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 9 705 | 14 760 | 16 181 | 7 937 | 3 617 | 2 965 | – | – |
| Finansiella poster | 13 430 | 3 102 | 14 251 | −3 319 004 | 56 531 | −2 812 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 12 557 | 1 352 | 12 331 | −3 320 742 | 55 336 | −3 537 | −336 | 4 178 |
| Bokslutsdispositioner | −1 500 | −1 500 | – | – | 0 | 397 | – | – |
| Resultat före skatt | 11 057 | −148 | 12 331 | −3 320 742 | 55 336 | −3 140 | – | – |
| Årets resultat | 11 057 | −148 | 12 331 | −3 320 742 | 55 336 | −3 140 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 1 022 | 629 | 617 | 694 | – | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 827 738 | 1 913 346 | 2 041 206 | 2 111 369 | 5 436 440 | 3 373 262 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 1 828 760 | 1 913 975 | 2 041 823 | 2 112 063 | 5 436 440 | 3 373 262 | – | – |
| Kundfordringar | – | – | 0 | 424 | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 2 034 | 4 383 | 7 836 | 1 224 | 7 163 | 2 689 | – | – |
| Kortfristiga placeringar | – | – | – | – | 0 | 260 186 | – | – |
| Kassa och bank | 234 | 609 | 2 449 | 17 779 | 4 329 | 366 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 2 268 | 4 992 | 10 285 | 19 003 | 11 492 | 263 240 | – | – |
| Summa tillgångar | 1 831 028 | 1 918 967 | 2 052 108 | 2 131 066 | 5 447 932 | 3 636 502 | 2 077 144 | 14 554 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 1 549 810 | 1 597 190 | 1 766 206 | 1 764 206 | 5 024 070 | 3 331 570 | – | – |
| Balanserat resultat | 1 142 | 1 690 | −10 142 | 3 310 601 | 1 | 3 805 | – | – |
| Fritt eget kapital | 12 198 | 1 542 | 2 190 | −10 142 | 55 337 | 665 | – | – |
| Eget kapital | 1 562 009 | 1 598 732 | 1 768 396 | 1 754 064 | 5 079 406 | 3 332 234 | – | – |
| Långfristiga skulder | 268 704 | 319 120 | 279 503 | 376 697 | 367 988 | 304 061 | – | – |
| Leverantörsskulder | 13 | 250 | 201 | 201 | 263 | 162 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 315 | 1 115 | 4 210 | 305 | 538 | 207 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 831 028 | 1 918 967 | 2 052 108 | 2 131 066 | 5 447 932 | 3 636 502 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 85,3 % | 83,3 % | 86,2 % | 82,3 % | 93,2 % | 91,6 % | – | – |
| Kassalikviditet | 720 % | 448 % | 244 % | 6 230 % | 2 137 % | 127 169 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −847,6 % | – | −19 200 % | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | 12 191,3 % | – | 123 310 % | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | −100 % | – | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 0,7 % | −0 % | 0,7 % | −189,3 % | 1,1 % | −0,1 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 103 tkr | 0 tkr | 10 tkr | 0 tkr | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (68)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 1 581 312 tkr | 1 626 746 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 34 564 tkr | 32 618 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden forsaljningar | 826 tkr | 500 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden inkop | 2 772 tkr | 699 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag nedskrivningar | 3 012 tkr | 3 012 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag uppskrivningar | 1 549 760 tkr | 1 597 140 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag uppskrivningar aterforda uppskrivningar forsaljningar | 2 000 tkr | 0 |
| Andelar koncernforetag | 43 753 tkr | 21 174 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 49 153 tkr | 26 574 tkr |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden inkop | 23 095 tkr | 8 259 tkr |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden lamnade aktieagartillskott | 0 | 58 tkr |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden omklassificeringar | −131 tkr | 0 |
| Andelar koncernforetag forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | 0 | 0 |
| Andelar koncernforetag nedskrivningar | 5 400 tkr | 5 400 tkr |
| Andra langfristiga fordringar | 2 250 tkr | 9 603 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 2 250 tkr | 12 972 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden omklassificeringar | −5 249 tkr | 0 |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden reglerade fordringar | 5 514 tkr | 23 464 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 41 tkr | 3 448 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | 0 | 3 311 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring nedskrivningar aterforda nedskrivningar | 3 369 tkr | 0 |
| Andra langfristiga fordringar nedskrivningar | 0 | 3 369 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 178 627 tkr | 242 617 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring uppskrivningar arets uppskrivningar | 11 556 tkr | 0 |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav uppskrivningar | 11 556 tkr | 0 |
| Arets resultat eget kapital | 11 057 tkr | −148 tkr |
| Checkrakningskredit langfristig | 242 959 tkr | 303 515 tkr |
| Forandring avsattning fond under rakenskapsaret | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 11 057 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 148 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −148 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 400 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 11 057 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 400 tkr | – |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag kortfristiga | 1 460 tkr | 3 963 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 377 tkr | 229 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga | 21 796 tkr | 13 206 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga anskaffningsvarden | 21 796 tkr | 13 206 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga forandring anskaffningsvarden bortskrivnafordringar | 0 | 1 704 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 8 590 tkr | 1 004 tkr |
| Forslag disposition | 12 198 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 12 198 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer | 1 022 tkr | 629 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 1 119 tkr | 867 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 96 tkr | 238 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 768 tkr | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 1 020 tkr | 99 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 102 tkr | 87 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 244 tkr | 0 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 197 tkr | 191 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 37 tkr | 347 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 23 690 tkr | 13 750 tkr |
| Ovriga ranteintakter liknande resultatposter inkl nedskrivning | 1 004 tkr | 2 282 tkr |
| Ovriga ranteintakter liknande resultatposter kortfristiga fordringar pa andelar ikoncernforetag som ar omsattningstillgang | 636 tkr | 493 tkr |
| Ovriga ranteintakter liknande resultatposter ranteintakter finansiella omsattningstillgangar avseende andra foretag koncernforetag | 368 tkr | 1 788 tkr |
| Rantekostnader | −9 705 tkr | −14 758 tkr |
| Resultat andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag resultat forsaljning | 12 tkr | 24 065 tkr |
| Resultat andelar intresseforetag gemensamt styrda inkl nedskrivning | −12 tkr | −24 065 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar aterforing nedskrivning | 94 385 tkr | 25 576 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar inkl nedskrivning | 22 143 tkr | 39 645 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar nedskrivning | 2 742 tkr | 3 311 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar resultat forsaljning | −81 018 tkr | 10 775 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar utdelning | 8 371 tkr | 6 604 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 0 | 230 tkr |
| Skulder koncernforetag langfristiga | 2 055 tkr | 1 855 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 265 tkr | 288 tkr |
| Uppskrivningsfond | 1 549 760 tkr | 1 597 140 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Jacob Karlsson ABHuvudarbetsställe
Bultvägen 7, 281 43 Hässleholm
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556898-5583
Registreringsdatum
6 juli 2012
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Hässleholm, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.310 – Förmedling avseende fastighetsverksamhet
- SNI 85.594 – Personalutbildning
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.