swereg

Jacob Meijer Media AB

559216-2944Aktiebolagreg. 2019

Media & marknadsföring
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Vimmerby, Kalmar län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2025

Omsättning

1 112 tkr

+17 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

306 tkr

+43 % mot föregående år

Soliditet

77 %

−4,5 p.e. mot föregående år

Anställda

1

0 % mot föregående år

Är det här ditt företag?

Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.

Adresser

Besöksadress

Drottninggatan 40, 598 36 Vimmerby

Postadress

c/o Jacob Meijer, Drottninggatan 40, 598 36 Vimmerby

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget ska bedriva verksamhet inom marknadsföring, framför allt filmproduktion och fotografering för företag och privatpersoner samt försäljning av garageportar.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
202052 tkr1 tkr51 tkr
2021552 tkr252 tkr211 tkr
2022777 tkr230 tkr297 tkr
2023997 tkr257 tkr460 tkr
2024954 tkr214 tkr574 tkr
20251 112 tkr306 tkr717 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 77,4 % – branschmedian 66,1 %

Vinstmarginal 27,5 % – branschmedian 7,8 %

Omsättningstillväxt 16,6 % – branschmedian −3,9 %

Median för 5811 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post202520242023202220212020
Nettoomsättning1 11295499777755252
Övriga rörelseintäkter010–––
Rörelseintäkter1 11295599777755252
Råvaror och förnödenheter5139231712033
Övriga externa kostnader1461021651167418
Personalkostnader572564515379980
Av- och nedskrivningar3635373590
Övriga rörelsekostnader001–––
Rörelsekostnader80574073954730051
Rörelseresultat3062142582302521
Ränteintäkter och liknande0−00–––
Räntekostnader och liknande001000
Finansiella poster−0−0−1−0−00
Resultat efter finansiella poster3062142572302521
Bokslutsdispositioner03213−56−470
Resultat före skatt3062462711742041
Skatt på årets resultat64525831440
Årets resultat2431942131431611

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post202520242023202220212020
Materiella anläggningstillgångar10971871231320
Anläggningstillgångar10971871231320
Varulager––––042
Kundfordringar109161289661774
Kortfristiga fordringar2982923571181954
Kassa och bank57939431027621220
Omsättningstillgångar87768666739440766
Summa tillgångar98675775451853966
Aktiekapital505050505050
Bundet eget kapital505050505050
Balanserat resultat42433019710310
Fritt eget kapital6675244102471611
Eget kapital71757446029721151
Obeskattade reserver585890103470
Långfristiga skulder331111850
Leverantörsskulder3222600
Skatteskulder27281836440
Kortfristiga skulder20812219310619615
Summa eget kapital och skulder98675775451853966

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post202520242023202220212020
Medelantal anställda11110.50
Föreslagen utdelning (tkr)165100805058–

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal202520242023202220212020
Soliditet77,4 %81,9 %70,5 %73,2 %46,2 %76,9 %
Kassalikviditet421 %562 %346 %371 %208 %158 %
Rörelsemarginal27,6 %22,5 %25,9 %29,6 %45,6 %2 %
Vinstmarginal27,5 %22,4 %25,8 %29,6 %45,7 %1,9 %
Omsättningstillväxt16,6 %−4,4 %28,3 %40,8 %961,5 %–
Avkastning på eget kapital33,9 %33,8 %46,3 %48,3 %76 %1,6 %
Omsättning per anställd1 112 tkr954 tkr997 tkr777 tkr1 104 tkr–
Övriga poster i årsredovisningen (28)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20252024
Ackumulerade overavskrivningar–0
Arets resultat eget kapital243 tkr194 tkr
Fakturerad ej upparbetad intakt00
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat243 tkr194 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning−194 tkr−213 tkr
Forandring eget kapital arets resultat utdelning0–
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning194 tkr213 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning100 tkr80 tkr
Forandring eget kapital totalt717 tkr574 tkr
Forandring eget kapital totalt arets resultat243 tkr194 tkr
Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning00
Forandring eget kapital totalt utdelning100 tkr80 tkr
Forandring overavskrivningar032 tkr
Forslag disposition667 tkr524 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning502 tkr424 tkr
Forutbetalda kostnader upplupna intakter6 tkr5 tkr
Inventarier verktyg installationer109 tkr71 tkr
Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden260 tkr187 tkr
Inventarier verktyg installationer avskrivningar151 tkr115 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop73 tkr20 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar36 tkr35 tkr
Inventarier verktyg installationer nedskrivningar0–
Ovriga fordringar kortfristiga24 tkr–
Ovriga kortfristiga skulder173 tkr87 tkr
Ovriga langfristiga skulder3 tkr3 tkr
Periodiseringsfonder58 tkr58 tkr
Upparbetad ej fakturerad intakt160 tkr126 tkr
Upplupna kostnader forutbetalda intakter5 tkr5 tkr

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2023

    Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2022

    Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2021

    Period 1 sep. 2020 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –

  • Jacob Meijer Media ABHuvudarbetsställe

    Drottninggatan 40, 598 36 Vimmerby

    Media & marknadsföring

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

559216-2944

Registreringsdatum

27 augusti 2019

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Vimmerby, Kalmar län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

50 000 kr

SNI-koder

Media & marknadsföring

  • SNI 59.110 – Produktion av film, video och tv-program
  • SNI 43.240 – Andra bygginstallationer
  • SNI 74.200 – Fotoverksamhet

Övriga registrerade namn

1 st

  • Kavall Garageportar – särskilt företagsnamn, registrerat 7 september 2021. För den del av verksamheten som avser försäljning av garageportar.

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler