Jägersrohälsan AB
559199-6722Aktiebolagreg. 2019
Malmö, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2024Omsättning
5 520 tkr
Resultat efter fin. poster
−2 995 tkr
Soliditet
−31 %
Anställda
10
Din vårdcentral i Malmö | Vårdcentralen Jägerso
Välkommen till Jägersrohälsan – din vårdcentral i Malmö. Här möts du av omtanke, familjär atmosfär, korta väntetider och ett engagerat vårdteam.
jagersrohalsan.se
Adresser
Besöksadress
Derbyvägen 6 E, 212 35 Malmö
Postadress
Derbyvägen 6 E, 212 35 Malmö
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva hälso- och sjukvård samt dämed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 25 tkr | 8 tkr | 56 tkr |
| 2020 | 6 tkr | 0 tkr | 56 tkr |
| 2021 | −5 tkr | −7 tkr | 49 tkr |
| 2022 | 0 tkr | −0 tkr | 48 tkr |
| 2023 | 257 tkr | −2 346 tkr | 202 tkr |
| 2024 | 5 520 tkr | −2 995 tkr | −442 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet −30,9 % – branschmedian 74,8 %
Vinstmarginal −54,3 % – branschmedian 21 %
Omsättningstillväxt 2 047,9 % – branschmedian −2 %
Median för 17280 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 5 520 | 257 | 0 | −5 | 6 | 25 |
| Övriga rörelseintäkter | 5 | 46 | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 5 525 | 303 | 0 | −5 | 6 | 25 |
| Råvaror och förnödenheter | 2 429 | 74 | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 1 485 | 1 019 | 1 | 2 | 6 | 17 |
| Personalkostnader | 4 541 | 1 540 | – | – | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 38 | 16 | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 8 494 | 2 649 | 1 | 2 | 6 | 17 |
| Rörelseresultat | −2 969 | −2 346 | −0 | −7 | 0 | 8 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 1 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | −26 | −0 | 0 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −2 995 | −2 346 | −0 | −7 | 0 | 8 |
| Resultat före skatt | −2 995 | −2 346 | −0 | −7 | 0 | 8 |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | – | 0 | 2 |
| Årets resultat | −2 995 | −2 346 | −0 | −7 | 0 | 6 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 96 | 134 | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 96 | 134 | – | – | – | – |
| Kundfordringar | 7 | 1 | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 861 | 1 124 | 25 | 25 | 31 | – |
| Kassa och bank | 472 | 400 | 23 | 24 | 26 | 62 |
| Omsättningstillgångar | 1 333 | 1 524 | 48 | 49 | 56 | 62 |
| Summa tillgångar | 1 429 | 1 659 | 48 | 49 | 56 | 62 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 2 503 | 2 498 | −1 | 6 | 6 | – |
| Fritt eget kapital | −492 | 152 | −2 | −1 | 6 | 6 |
| Eget kapital | −442 | 202 | 48 | 49 | 56 | 56 |
| Långfristiga skulder | 421 | – | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 1 063 | 192 | – | – | – | – |
| Skatteskulder | 13 | 10 | – | 0 | 2 | 6 |
| Kortfristiga skulder | 1 450 | 1 457 | – | 0 | 0 | 6 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 429 | 1 659 | 48 | 49 | 56 | 62 |
Anställda och utdelning
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 10 | 5 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | −30,9 % | 12,2 % | 100 % | 100 % | 99,4 % | 90,8 % |
| Kassalikviditet | 92 % | 105 % | – | – | 15 508 % | 1 082 % |
| Rörelsemarginal | −53,8 % | −912,9 % | – | 132,7 % | 0 % | 30,2 % |
| Vinstmarginal | −54,3 % | −912,8 % | – | 133,7 % | 0 % | 30,2 % |
| Omsättningstillväxt | 2 047,9 % | – | −100 % | −200 % | −78 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 677,6 % | −1 162,2 % | −1 % | −15,1 % | 0 % | 10,6 % |
| Omsättning per anställd | 552 tkr | 51 tkr | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (37)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2024 | 2023 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −2 995 tkr | −2 346 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −2 995 tkr | −2 346 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 2 346 tkr | 500 |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −2 346 tkr | −500 |
| Forandring eget kapital balanserat resultat erhallna aktieagartillskott | 2 351 tkr | 2 500 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | −442 tkr | 202 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −2 995 tkr | −2 346 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt erhallna aktieagartillskott | 2 351 tkr | 2 500 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 800 tkr | 1 000 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga | 800 tkr | 1 000 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga anskaffningsvarden | 825 tkr | 1 000 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga forandring anskaffningsvarden reglerade fordringar | 1 000 tkr | 0 |
| Fordringar koncernforetag langfristiga forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 800 tkr | 1 000 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | – | 0 |
| Fordringar koncernforetag langfristiga forandring nedskrivningar bortskrivnafordringar | −25 tkr | – |
| Fordringar koncernforetag langfristiga forandring nedskrivningar reglerade fordringar | – | 0 |
| Fordringar koncernforetag langfristiga nedskrivningar | 25 tkr | – |
| Forslag disposition | −492 tkr | 152 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | −492 tkr | 152 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 44 tkr | 80 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 96 tkr | 134 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 151 tkr | 151 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 55 tkr | 16 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | – | 151 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 38 tkr | 16 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer nedskrivningar | 0 | – |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 421 tkr | – |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | 25 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 10 tkr | 43 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 218 tkr | 692 tkr |
| Ovriga rorelseintakter intaktsslag | 5 tkr | 46 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 0 | – |
| Skulder koncernforetag langfristiga | 421 tkr | – |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 155 tkr | 563 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 21 mars 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Jägersrohälsan ABHuvudarbetsställe
Derbyvägen 6 E, 212 35 Malmö
Hälsa & vård
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559199-6722
Registreringsdatum
21 mars 2019
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Malmö, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Hälsa & vård
- SNI 86.211 – Primärvårdsmottagningar med läkare m.m.
- SNI 86.212 – Annan allmän öppen hälso- och sjukvård, ej primärvård
- SNI 86.940 – Sjuksköterske- och barnmorskeverksamhet
- SNI 86.999 – Annan övrig hälso- och sjukvård
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.