JAM Data AB
556535-5293Aktiebolagreg. 1996
Sollentuna, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 426 tkr
Resultat efter fin. poster
1 730 tkr
Soliditet
68 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Fredsvägen 17, 192 48 Sollentuna
Postadress
Fredsvägen 17, 192 48 Sollentuna
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva programvaruutveckling och konsultation inom data och multimedia, äga och förvalta värdepapper, samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 1 335 tkr | 348 tkr | – |
| 2020 | 1 596 tkr | 460 tkr | – |
| 2021 | 1 753 tkr | 1 753 tkr | – |
| 2022 | 1 659 tkr | −70 tkr | 1 193 tkr |
| 2023 | 1 623 tkr | 962 tkr | 1 624 tkr |
| 2024 | 1 688 tkr | 374 tkr | 1 533 tkr |
| 2025 | 1 426 tkr | 1 730 tkr | 1 974 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 67,8 % – branschmedian 74 %
Vinstmarginal 121,3 % – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt −15,5 % – branschmedian −1,4 %
Median för 27989 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 426 | 1 688 | 1 623 | 1 659 | 1 753 | 1 596 | 1 335 |
| Rörelseintäkter | 1 426 | 1 688 | 1 623 | 1 659 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 267 | 293 | 165 | 407 | – | – | – |
| Personalkostnader | 914 | 887 | 952 | 827 | – | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 2 | 2 | 2 | 2 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 182 | 1 181 | 1 119 | 1 236 | – | – | – |
| Rörelseresultat | 244 | 507 | 504 | 423 | – | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 23 | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 1 | 3 | 2 | 0 | – | – | – |
| Finansiella poster | 1 486 | −132 | 457 | −493 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 1 730 | 374 | 962 | −70 | 1 753 | 460 | 348 |
| Bokslutsdispositioner | −409 | −102 | −143 | 232 | – | – | – |
| Resultat före skatt | 1 321 | 272 | 819 | 162 | – | – | – |
| Skatt på årets resultat | 280 | 63 | 88 | 150 | – | – | – |
| Årets resultat | 1 041 | 209 | 731 | 11 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 3 | 5 | 6 | 8 | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 827 | 2 893 | 3 013 | 2 501 | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 1 830 | 2 897 | 3 019 | 2 508 | – | – | – |
| Kundfordringar | 169 | 177 | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 324 | 392 | 152 | 402 | – | – | – |
| Kassa och bank | 2 182 | 36 | 171 | 236 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 2 506 | 427 | 323 | 638 | – | – | – |
| Summa tillgångar | 4 336 | 3 325 | 3 343 | 3 146 | – | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – | – |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | – | – | – |
| Balanserat resultat | 813 | 1 204 | 773 | 1 062 | – | – | – |
| Fritt eget kapital | 1 854 | 1 413 | 1 504 | 1 073 | – | – | – |
| Eget kapital | 1 974 | 1 533 | 1 624 | 1 193 | – | – | – |
| Obeskattade reserver | 1 217 | 807 | 705 | 562 | – | – | – |
| Avsättningar | 757 | 720 | 681 | 642 | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 21 | 18 | 14 | 15 | – | – | – |
| Skatteskulder | 105 | 0 | 32 | 441 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 388 | 264 | 332 | 748 | – | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 4 336 | 3 325 | 3 343 | 3 146 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 600 | 600 | 300 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 67,8 % | 65,4 % | 65,3 % | 52,1 % | – | – | – |
| Kassalikviditet | 646 % | 162 % | 97 % | 85 % | – | – | – |
| Rörelsemarginal | 17,1 % | 30 % | 31,1 % | 25,5 % | – | – | – |
| Vinstmarginal | 121,3 % | 22,2 % | 59,3 % | −4,2 % | 100 % | 28,8 % | 26,1 % |
| Omsättningstillväxt | −15,5 % | 4 % | −2,2 % | −5,4 % | 9,8 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 52,7 % | 13,7 % | 45 % | 0,9 % | – | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 426 tkr | 1 688 tkr | 1 623 tkr | 1 659 tkr | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (27)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 757 tkr | 720 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 757 tkr | 720 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 37 tkr | 39 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 1 070 tkr | 2 173 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 1 070 tkr | 2 173 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden arets omklassificeringar | – | 40 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden arets resultat andel | −1 103 tkr | −200 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 1 041 tkr | 209 tkr |
| Avsattningar pensioner liknande forpliktelser enligt lag | 757 tkr | 720 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 1 041 tkr | 209 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −209 tkr | −731 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 209 tkr | 731 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 600 tkr | 300 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | −409 tkr | −102 tkr |
| Forslag disposition | 1 854 tkr | 1 413 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 254 tkr | 813 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 126 tkr | 136 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 3 tkr | 5 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 177 tkr | 177 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 2 tkr | 2 tkr |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | 0 | −40 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 29 tkr | 79 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 89 tkr | 81 tkr |
| Periodiseringsfonder | 1 217 tkr | 807 tkr |
| Reservfond | 20 tkr | 20 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 1 464 tkr | −170 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 173 tkr | 166 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 sep. 2024 – 31 aug. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 sep. 2023 – 31 aug. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 sep. 2022 – 31 aug. 2023 · Inlämnad –
JAM Data ABHuvudarbetsställe
Fredsvägen 17, 192 48 Sollentuna
IT & tech
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556535-5293
Registreringsdatum
15 november 1996
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Sollentuna, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
IT & tech
- SNI 62.100 – Dataprogrammering
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-07). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.