Jamaji AB
559088-5777Aktiebolagreg. 2016
Malmö, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
5 650 tkr
Resultat efter fin. poster
325 tkr
Soliditet
−183 %
Anställda
5
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Engelbrektsgatan 12, 211 33 Malmö
Postadress
c/o Jojo, Engelbrektsgatan 12, 211 33 Malmö
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva restaurangverksamhet och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 8 868 tkr | 407 tkr | – |
| 2020 | 7 528 tkr | −551 tkr | – |
| 2021 | 6 116 tkr | −1 033 tkr | −704 tkr |
| 2022 | 8 521 tkr | −18 tkr | −621 tkr |
| 2023 | 7 523 tkr | −1 459 tkr | −2 080 tkr |
| 2024 | 5 891 tkr | −166 tkr | −2 246 tkr |
| 2025 | 5 650 tkr | 325 tkr | −1 921 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet −183,3 % – branschmedian 42,8 %
Vinstmarginal 5,8 % – branschmedian 2,9 %
Omsättningstillväxt −4,1 % – branschmedian 2,2 %
Median för 15145 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 5 650 | 5 891 | 7 523 | 8 521 | 6 116 | 7 528 | 8 868 |
| Förändring av lager | −21 | 34 | −46 | 62 | 14 | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 2 | 3 | 17 | 103 | 467 | – | – |
| Rörelseintäkter | 5 631 | 5 928 | 7 494 | 8 686 | 6 596 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 1 943 | 1 952 | 2 728 | 2 655 | 1 731 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 1 520 | 1 856 | 2 770 | 2 720 | 2 318 | – | – |
| Personalkostnader | 1 743 | 2 172 | 3 342 | 3 211 | 3 017 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 31 | 76 | 103 | 531 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Rörelsekostnader | 5 206 | 6 010 | 8 916 | 8 689 | 7 598 | – | – |
| Rörelseresultat | 426 | −82 | −1 422 | −4 | −1 001 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 101 | 84 | 37 | 14 | 31 | – | – |
| Finansiella poster | −101 | −84 | −37 | −14 | −31 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 325 | −166 | −1 459 | −18 | −1 033 | −551 | 407 |
| Resultat före skatt | 325 | −166 | −1 459 | −18 | −1 033 | – | – |
| Årets resultat | 325 | −166 | −1 459 | −18 | −1 033 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | – | – | – | 0 | 0 | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 31 | 107 | 211 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 526 | 526 | 526 | 485 | 485 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 526 | 526 | 557 | 592 | 696 | – | – |
| Varulager | 156 | 177 | 143 | 189 | 127 | – | – |
| Kundfordringar | −41 | −13 | 22 | 70 | 44 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 366 | 367 | 509 | 498 | 574 | – | – |
| Kassa och bank | −0 | 0 | 0 | 234 | 0 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 522 | 544 | 652 | 921 | 701 | – | – |
| Summa tillgångar | 1 048 | 1 070 | 1 209 | 1 514 | 1 397 | – | – |
| Aktiekapital | 51 | 51 | 51 | 51 | 51 | – | – |
| Bundet eget kapital | 51 | 51 | 51 | 51 | 51 | – | – |
| Balanserat resultat | −2 297 | −2 131 | −672 | −655 | 278 | – | – |
| Fritt eget kapital | −1 972 | −2 297 | −3 673 | −672 | −755 | – | – |
| Eget kapital | −1 921 | −2 246 | −2 080 | −621 | −704 | – | – |
| Långfristiga skulder | – | – | – | 0 | 23 | – | – |
| Leverantörsskulder | 561 | 621 | 1 606 | 580 | 337 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 2 969 | 3 316 | 3 289 | 2 135 | 2 077 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 048 | 1 070 | 1 209 | 1 514 | 1 397 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 5 | 6 | 8 | 11 | 11 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | −183,3 % | −209,8 % | −172 % | −41,1 % | −50,4 % | – | – |
| Kassalikviditet | 12 % | 11 % | 15 % | 34 % | 28 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 7,5 % | −1,4 % | −18,9 % | −0 % | −16,4 % | – | – |
| Vinstmarginal | 5,8 % | −2,8 % | −19,4 % | −0,2 % | −16,9 % | −7,3 % | 4,6 % |
| Omsättningstillväxt | −4,1 % | −21,7 % | −11,7 % | 39,3 % | −18,8 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −16,9 % | 7,4 % | 70,1 % | 2,8 % | 146,8 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 130 tkr | 982 tkr | 940 tkr | 775 tkr | 556 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (32)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 526 tkr | 526 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 526 tkr | 526 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | – | 0 |
| Arets resultat eget kapital | 325 tkr | −166 tkr |
| Checkrakningskredit beviljat belopp | 300 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 325 tkr | −166 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 166 tkr | 1 459 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −166 tkr | −1 459 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | −1 921 tkr | −2 246 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 325 tkr | −166 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | −1 972 tkr | −2 297 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | −1 972 tkr | −2 297 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 394 tkr | 354 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 113 tkr | 580 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 113 tkr | 580 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 467 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 467 tkr | – |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 156 tkr | 177 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | 0 | 0 |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden | 440 tkr | 743 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar | 440 tkr | 743 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 303 tkr | – |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar arets avskrivningar | 0 | 31 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 303 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 12 tkr | 25 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 1 601 tkr | 1 855 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 177 tkr | 235 tkr |
| Stallda sakerheter | – | 1 700 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 1 700 tkr | 1 700 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 631 tkr | 606 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Jamaji ABHuvudarbetsställe
Engelbrektsgatan 12, 211 33 Malmö
Restaurang & café
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559088-5777
Registreringsdatum
2 december 2016
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Malmö, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
51 000 kr
SNI-koder
Restaurang & café
- SNI 56.110 – Restaurangverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-17). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.