Jamt projektledning AB
559305-6665Aktiebolagreg. 2021
Östersund, Jämtlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 726 tkr
Resultat efter fin. poster
405 tkr
Soliditet
60 %
Anställda
1
Pålitlig projektledning för byggprojekt i hela Sverige – Jamt Projektledning
Jamt Projektledning erbjuder trygg och effektiv projektledning för byggprojekt i hela Sverige. Vi säkerställer kvalitet och framgång – kontakta oss!
jamtproj.se
Adresser
Besöksadress
Guldvingestigen 1, 831 43 Östersund
Postadress
c/o Magnus Jonsson, Guldvingestigen 1, 831 43 Östersund
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva konsultverksamhet inom projekt och byggledning och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | 24 tkr | 12 tkr | 34 tkr |
| 2022 | 1 434 tkr | 509 tkr | 335 tkr |
| 2023 | 1 801 tkr | 461 tkr | 603 tkr |
| 2024 | 510 tkr | −590 tkr | 261 tkr |
| 2025 | 1 726 tkr | 405 tkr | 639 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 59,8 % – branschmedian 70,6 %
Vinstmarginal 23,5 % – branschmedian 18,5 %
Omsättningstillväxt 238,4 % – branschmedian −1,5 %
Median för 24086 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 726 | 510 | 1 801 | 1 434 | 24 |
| Övriga rörelseintäkter | 86 | 0 | 2 | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 812 | 510 | 1 803 | 1 434 | 24 |
| Råvaror och förnödenheter | 55 | 17 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 461 | 378 | 420 | 324 | 11 |
| Personalkostnader | 890 | 720 | 918 | 600 | 0 |
| Rörelsekostnader | 1 406 | 1 115 | 1 338 | 924 | 11 |
| Rörelseresultat | 406 | −604 | 464 | 510 | 12 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 21 | 0 | 0 | – |
| Räntekostnader och liknande | 1 | 6 | 3 | 1 | – |
| Finansiella poster | −1 | 14 | −3 | −1 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 405 | −590 | 461 | 509 | 12 |
| Bokslutsdispositioner | −15 | 248 | −119 | −129 | – |
| Resultat före skatt | 390 | −342 | 342 | 380 | 12 |
| Skatt på årets resultat | 12 | 0 | 74 | 80 | 3 |
| Årets resultat | 378 | −342 | 268 | 300 | 9 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | – | – | – | 0 | 20 |
| Anläggningstillgångar | – | – | – | 0 | 20 |
| Kundfordringar | 408 | 236 | 348 | 523 | – |
| Kortfristiga fordringar | 640 | 266 | 384 | 605 | 2 |
| Kassa och bank | 447 | 270 | 1 047 | 501 | 37 |
| Omsättningstillgångar | 1 088 | 536 | 1 431 | 1 106 | 39 |
| Summa tillgångar | 1 088 | 536 | 1 431 | 1 106 | 59 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 236 | 578 | 310 | 9 | – |
| Fritt eget kapital | 614 | 236 | 578 | 310 | 9 |
| Eget kapital | 639 | 261 | 603 | 335 | 34 |
| Obeskattade reserver | 15 | 0 | 248 | 129 | – |
| Leverantörsskulder | 92 | 61 | 19 | 23 | – |
| Skatteskulder | – | 0 | 159 | 74 | – |
| Kortfristiga skulder | 434 | 275 | 580 | 642 | 25 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 088 | 536 | 1 431 | 1 106 | 59 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 71 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 59,8 % | 48,7 % | 55,9 % | 39,5 % | 58,2 % |
| Kassalikviditet | 251 % | 195 % | 247 % | 172 % | 159 % |
| Rörelsemarginal | 23,5 % | −118,5 % | 25,8 % | 35,6 % | 51,8 % |
| Vinstmarginal | 23,5 % | −115,6 % | 25,6 % | 35,5 % | 51,8 % |
| Omsättningstillväxt | 238,4 % | −71,7 % | 25,5 % | 5 930 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 59,2 % | −131,2 % | 44,5 % | 89,7 % | 27,3 % |
| Omsättning per anställd | 1 726 tkr | 510 tkr | 1 801 tkr | 1 434 tkr | 24 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (15)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 378 tkr | −342 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 378 tkr | −342 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 342 tkr | −268 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −342 tkr | 268 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 639 tkr | 261 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 378 tkr | −342 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring periodiseringsfond | −15 tkr | 248 tkr |
| Forslag disposition | 614 tkr | 236 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 543 tkr | 236 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 185 tkr | 24 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 48 tkr | 6 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 227 tkr | 185 tkr |
| Periodiseringsfonder | 15 tkr | 0 |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 114 tkr | 28 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 5 mars 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Jamt projektledning ABHuvudarbetsställe
Guldvingestigen 1, 831 43 Östersund
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559305-6665
Registreringsdatum
5 mars 2021
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Östersund, Jämtlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 71.121 – Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.