swereg

Jan Sjösten AB

559220-4464Aktiebolagreg. 2019

Utbildning
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Sundbyberg, Stockholms län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2025

Omsättning

95 tkr

−45 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

43 tkr

−58 % mot föregående år

Soliditet

82 %

+5,9 p.e. mot föregående år

Anställda

1

0 % mot föregående år

Är det här ditt företag?

Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.

Adresser

Besöksadress

Vintergatan 15 A Lgh 1301, 172 69 Sundbyberg

Postadress

Vintergatan 15 A Lgh 1301, 172 69 Sundbyberg

Verksamhetsbeskrivning

Utbildning och utövning av främst musik med tyngdpunkt på trummor och slagverk.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
2020190 tkr96 tkr107 tkr
2021176 tkr79 tkr158 tkr
2022224 tkr110 tkr241 tkr
2023295 tkr215 tkr197 tkr
2024173 tkr102 tkr162 tkr
202595 tkr43 tkr104 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 82,2 % – branschmedian 65,7 %

Vinstmarginal 44,7 % – branschmedian 7,6 %

Omsättningstillväxt −45 % – branschmedian −0,2 %

Median för 9002 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post202520242023202220212020
Nettoomsättning95173295224176190
Övriga rörelseintäkter–02–––
Rörelseintäkter95173297224176190
Övriga externa kostnader485058917063
Personalkostnader2651111
Av- och nedskrivningar61819222619
Rörelsekostnader5675821149793
Rörelseresultat39992151107996
Ränteintäkter och liknande430–––
Räntekostnader och liknande000000
Finansiella poster430−0−00
Resultat efter finansiella poster431022151107996
Bokslutsdispositioner−12−19−55−612−24
Resultat före skatt31831601049172
Skatt på årets resultat81834212015
Årets resultat2365126837157

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post202520242023202220212020
Materiella anläggningstillgångar111634396793
Anläggningstillgångar111634396793
Kundfordringar28483944742
Kortfristiga fordringar6147881026248
Kassa och bank177268267258162133
Omsättningstillgångar238314355361224181
Summa tillgångar249331390400290273
Aktiekapital505050505050
Bundet eget kapital505050505050
Balanserat resultat324721108370
Fritt eget kapital5411214719110857
Eget kapital104162197241158107
Obeskattade reserver12611495403446
Leverantörsskulder––––010
Skatteskulder01216422
Kortfristiga skulder18559811998121
Summa eget kapital och skulder249331390400290273

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post202520242023202220212020
Medelantal anställda1111––
Föreslagen utdelning (tkr)080100170––

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal202520242023202220212020
Soliditet82,2 %76,3 %69,8 %68,1 %63,7 %52,3 %
Kassalikviditet1 302 %573 %362 %302 %228 %150 %
Rörelsemarginal40,8 %57 %72,9 %49 %45 %50,8 %
Vinstmarginal44,7 %59 %72,9 %49 %45 %50,8 %
Omsättningstillväxt−45 %−41,3 %31,6 %27,3 %−7,1 %–
Avkastning på eget kapital21,5 %40,3 %64,1 %34,3 %45,1 %53,2 %
Omsättning per anställd95 tkr173 tkr295 tkr224 tkr––
Övriga poster i årsredovisningen (17)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20252024
Arets resultat eget kapital23 tkr65 tkr
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat23 tkr65 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning15 tkr−26 tkr
Forandring eget kapital arets resultat utdelning80 tkr100 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning−15 tkr26 tkr
Forandring periodiseringsfond−12 tkr−19 tkr
Forslag disposition54 tkr112 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning54 tkr32 tkr
Forslag disposition utdelning annan utdelning–80 tkr
Forutbetalda kostnader upplupna intakter1 tkr–
Inventarier verktyg installationer11 tkr16 tkr
Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden111 tkr111 tkr
Inventarier verktyg installationer avskrivningar100 tkr94 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar6 tkr18 tkr
Ovriga fordringar kortfristiga31 tkr43 tkr
Ovriga kortfristiga skulder18 tkr42 tkr
Periodiseringsfonder126 tkr114 tkr

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 juli 2024 – 30 juni 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 juli 2023 – 30 juni 2024 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2023

    Period 1 juli 2022 – 30 juni 2023 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2022

    Period 1 juli 2021 – 30 juni 2022 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2021

    Period 1 juli 2020 – 30 juni 2021 · Inlämnad –

  • Jan Sjösten ABHuvudarbetsställe

    Vintergatan 15 A Lgh 1301, 172 69 Sundbyberg

    Utbildning

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

559220-4464

Registreringsdatum

30 september 2019

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Solna, Stockholms län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

50 000 kr

SNI-koder

Utbildning

  • SNI 85.522 – Övrig musik-, dans- och kulturell utbildning
  • SNI 90.200 – Scenkonst

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler