Jangard Medical AB
556923-3488Aktiebolagreg. 2013
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
101 tkr
Resultat efter fin. poster
−0 tkr
Soliditet
86 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Narvavägen 18 A 1401, 115 22 Stockholm
Postadress
Narvavägen 18 A 1401, 115 22 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Läkarmottagningsverksamhet och operation. Föreläsningar.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 88 tkr | 1 700 tkr | – |
| 2018 | 79 tkr | −15 tkr | – |
| 2019 | 132 tkr | 24 tkr | 1 356 tkr |
| 2020 | 406 tkr | 203 tkr | 1 315 tkr |
| 2021 | 99 tkr | −181 tkr | 934 tkr |
| 2022 | 97 tkr | −172 tkr | 762 tkr |
| 2023 | 338 tkr | 97 tkr | 859 tkr |
| 2024 | 186 tkr | −31 tkr | 678 tkr |
| 2025 | 101 tkr | −0 tkr | 177 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 86 % – branschmedian 74,8 %
Vinstmarginal −0,3 % – branschmedian 21 %
Omsättningstillväxt −45,6 % – branschmedian −2 %
Median för 17280 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 101 | 186 | 338 | 97 | 99 | 406 | 132 | 79 | 88 |
| Rörelseintäkter | 101 | 186 | 338 | 97 | 99 | 406 | 132 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 15 | 18 | 16 | 20 | 33 | 25 | 24 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 153 | 163 | 199 | 208 | 225 | 150 | 76 | – | – |
| Personalkostnader | 21 | 44 | 30 | 41 | 23 | 28 | 7 | – | – |
| Rörelsekostnader | 188 | 224 | 245 | 269 | 281 | 203 | 108 | – | – |
| Rörelseresultat | −87 | −38 | 93 | −172 | −181 | 203 | 24 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 7 | 4 | 0 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | – | – | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Finansiella poster | 86 | 7 | 4 | 0 | – | – | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −0 | −31 | 97 | −172 | −181 | 203 | 24 | −15 | 1 700 |
| Resultat före skatt | −0 | −31 | 97 | −172 | −181 | 203 | 24 | – | – |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | – | 0 | 44 | 4 | – | – |
| Årets resultat | −0 | −31 | 97 | −172 | −181 | 159 | 20 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 | 350 | 350 | 350 | 350 | 1 110 | 1 110 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 0 | 350 | 350 | 350 | 350 | 1 110 | 1 110 | – | – |
| Kundfordringar | – | 0 | 307 | 0 | 2 | 16 | 6 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 30 | 135 | 372 | 108 | 171 | 189 | 28 | – | – |
| Kassa och bank | 177 | 221 | 203 | 310 | 458 | 119 | 242 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 206 | 355 | 575 | 418 | 629 | 307 | 270 | – | – |
| Summa tillgångar | 206 | 705 | 925 | 768 | 979 | 1 417 | 1 380 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 128 | 659 | 712 | 884 | 1 065 | 1 106 | 1 286 | – | – |
| Fritt eget kapital | 127 | 628 | 809 | 712 | 884 | 1 265 | 1 306 | – | – |
| Eget kapital | 177 | 678 | 859 | 762 | 934 | 1 315 | 1 356 | – | – |
| Leverantörsskulder | 0 | 2 | 0 | 5 | – | – | – | – | – |
| Skatteskulder | – | – | – | 0 | 44 | 44 | 4 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 29 | 28 | 66 | 6 | 45 | 102 | 24 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 206 | 705 | 925 | 768 | 979 | 1 417 | 1 380 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | – | – | – | – | – | 1 | – | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 500 | 150 | 0 | – | 200 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 86 % | 96,1 % | 92,9 % | 99,2 % | 95,4 % | 92,8 % | 98,3 % | – | – |
| Kassalikviditet | 712 % | 1 282 % | 876 % | 6 865 % | 1 386 % | 301 % | 1 118 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −85,8 % | −20,7 % | 27,5 % | −177,4 % | −182,6 % | 50 % | 18,4 % | – | – |
| Vinstmarginal | −0,3 % | −16,9 % | 28,8 % | −177,2 % | −182,6 % | 50 % | 18,4 % | −19 % | 1 936,2 % |
| Omsättningstillväxt | −45,6 % | −44,9 % | 247,9 % | −2,3 % | −75,5 % | 207,3 % | 66,8 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −0,2 % | −4,6 % | 11,3 % | −22,6 % | −19,4 % | 12,1 % | 1,5 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | 406 tkr | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (14)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 0 | 350 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 0 | 350 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden reglerade fordringar | 350 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | −290 | −31 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −290 | −31 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 31 tkr | −97 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −31 tkr | 97 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 500 tkr | 150 tkr |
| Forslag disposition | 127 tkr | 628 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 127 tkr | 128 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | – | 500 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 30 tkr | 135 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 29 tkr | 25 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 85 tkr | – |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Jangard Medical ABHuvudarbetsställe
Narvavägen 18 A 1401, 115 22 Stockholm
Hälsa & vård
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556923-3488
Registreringsdatum
20 februari 2013
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Hälsa & vård
- SNI 86.222 – Specialistläkarverksamhet inom öppenvård, ej på sjukhus
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.