Jansson Fisk Aktiebolag
556732-3430Aktiebolagreg. 2007
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2026Omsättning
4 563 tkr
Resultat efter fin. poster
44 tkr
Soliditet
25 %
Anställda
2
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Dalagatan 39, 113 23 Stockholm
Postadress
Dalagatan 39, 113 23 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva handel med fisk, skaldjur och matprodukter och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 9 795 tkr | −62 tkr | – |
| 2018 | 9 618 tkr | −52 tkr | – |
| 2019 | 10 543 tkr | −90 tkr | −87 tkr |
| 2020 | 7 696 tkr | 2 tkr | 215 tkr |
| 2021 | 4 931 tkr | 33 tkr | 247 tkr |
| 2022 | 7 274 tkr | −122 tkr | 126 tkr |
| 2023 | 7 834 tkr | 56 tkr | 181 tkr |
| 2024 | 5 152 tkr | 16 tkr | 198 tkr |
| 2025 | 3 979 tkr | −142 tkr | 116 tkr |
| 2026 | 4 563 tkr | 44 tkr | 160 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 25,2 % – branschmedian 54 %
Vinstmarginal 1 % – branschmedian 3,7 %
Omsättningstillväxt 14,7 % – branschmedian −0,7 %
Median för 18862 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 563 | 3 979 | 5 152 | 7 834 | 7 274 | 4 931 | 7 696 | 10 543 | 9 618 | 9 795 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 12 | 76 | 28 | 616 | 10 | 0 | – | – |
| Rörelseintäkter | 4 563 | 3 979 | 5 164 | 7 910 | 7 301 | 5 547 | 7 706 | 10 543 | – | – |
| Handelsvaror | 3 752 | 3 121 | 4 021 | 6 406 | 5 867 | 4 107 | 6 290 | 8 984 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 335 | 344 | 402 | 476 | 576 | 477 | 473 | 502 | – | – |
| Personalkostnader | 430 | 584 | 684 | 955 | 918 | 767 | 914 | 1 106 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 41 | 41 | 17 | 59 | 59 | 41 | 41 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | – | 0 | 100 | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 4 518 | 4 089 | 5 147 | 7 855 | 7 421 | 5 510 | 7 719 | 10 633 | – | – |
| Rörelseresultat | 45 | −110 | 17 | 56 | −120 | 37 | −13 | −89 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 21 | 7 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 2 | 2 | 1 | 0 | 3 | 4 | 7 | 7 | – | – |
| Finansiella poster | −1 | −32 | −1 | −0 | −2 | −4 | 15 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 44 | −142 | 16 | 56 | −122 | 33 | 2 | −90 | −52 | −62 |
| Resultat före skatt | 44 | −142 | 16 | 56 | −122 | 33 | 2 | −90 | – | – |
| Årets resultat | 44 | −142 | 16 | 56 | −122 | 33 | 2 | −90 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 41 | 34 | 51 | 110 | 185 | 226 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 30 | 55 | – | – | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 70 | 89 | 51 | 110 | 185 | 226 | – | – |
| Varulager | 167 | 167 | 133 | 162 | 45 | 68 | 140 | 138 | – | – |
| Kundfordringar | 431 | 310 | 471 | 505 | 712 | 467 | 797 | 1 436 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 451 | 325 | 490 | 602 | 730 | 520 | 810 | 1 487 | – | – |
| Kassa och bank | 18 | 62 | 58 | 120 | 241 | 235 | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 637 | 554 | 681 | 885 | 1 017 | 823 | 950 | 1 626 | – | – |
| Summa tillgångar | 637 | 554 | 752 | 974 | 1 068 | 933 | 1 135 | 1 851 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | 16 | 158 | 81 | 26 | 147 | 115 | 113 | −98 | – | – |
| Fritt eget kapital | 60 | 16 | 98 | 81 | 26 | 147 | 115 | −187 | – | – |
| Eget kapital | 160 | 116 | 198 | 181 | 126 | 247 | 215 | −87 | – | – |
| Långfristiga skulder | – | – | – | 0 | 0 | 3 | 160 | 336 | – | – |
| Leverantörsskulder | 443 | 405 | 454 | 700 | 838 | 493 | 624 | 1 374 | – | – |
| Skatteskulder | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 5 | 5 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 476 | 437 | 554 | 793 | 942 | 682 | 760 | 1 603 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 637 | 554 | 752 | 974 | 1 068 | 933 | 1 135 | 1 851 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | 0 | 0 | – | 100 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 25,2 % | 21 % | 26,3 % | 18,6 % | 11,8 % | 26,5 % | 18,9 % | −4,7 % | – | – |
| Kassalikviditet | 99 % | 89 % | 99 % | 91 % | 103 % | 111 % | 107 % | 93 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 1 % | −2,8 % | 0,3 % | 0,7 % | −1,6 % | 0,7 % | −0,2 % | −0,9 % | – | – |
| Vinstmarginal | 1 % | −3,6 % | 0,3 % | 0,7 % | −1,7 % | 0,7 % | 0 % | −0,9 % | −0,5 % | −0,6 % |
| Omsättningstillväxt | 14,7 % | −22,8 % | −34,2 % | 7,7 % | 47,5 % | −35,9 % | −27 % | 9,6 % | −1,8 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 27,4 % | −121,6 % | 8,3 % | 30,7 % | −97 % | 13,2 % | 1 % | 102,8 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 2 282 tkr | 1 990 tkr | 2 576 tkr | 3 917 tkr | 3 637 tkr | 2 466 tkr | 3 848 tkr | 5 272 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (22)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 0 | 0 |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 30 tkr | 30 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | 0 | 30 tkr |
| Andra langfristiga fordringar nedskrivningar | 30 tkr | 30 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 44 tkr | −142 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 44 tkr | −142 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 142 tkr | −16 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −142 tkr | 16 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat erhallna aktieagartillskott | – | 60 tkr |
| Forslag disposition | 60 tkr | 16 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 60 tkr | 16 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 18 tkr | 15 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 388 tkr | 388 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 388 tkr | 388 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 0 | 41 tkr |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 167 tkr | 167 tkr |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | 0 | 30 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 3 tkr | 70 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 33 tkr | 31 tkr |
| Stallda sakerheter | 300 tkr | 300 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 300 tkr | 300 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2026
Period 1 maj 2025 – 30 apr. 2026 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2025
Period 1 maj 2024 – 30 apr. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 maj 2023 – 30 apr. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 maj 2022 – 30 apr. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 maj 2021 – 30 apr. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 maj 2020 – 30 apr. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 maj 2019 – 30 apr. 2020 · Inlämnad –
Jansson Fisk AktiebolagHuvudarbetsställe
Dalagatan 39, 113 23 Stockholm
Butik & handel
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556732-3430
Registreringsdatum
21 juni 2007
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Butik & handel
- SNI 46.322 – Partihandel med fisk- och fiskprodukter
- SNI 46.321 – Partihandel med kött och köttvaror
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.