JAR Consulting AB
556897-2508Aktiebolagreg. 2012
Limhamn, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 621 tkr
Resultat efter fin. poster
549 tkr
Soliditet
88 %
Anställda
1
JAR Consulting AB - Start
Bra kravarbete utförs tillsammans och i samspråk med flera personer
jarconsulting.se
Adresser
Besöksadress
Svarvaregatan 5, 216 18 Limhamn
Postadress
Svarvaregatan 5, 216 18 Limhamn
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva konsult- verksamhet inom verksamhets- och IT-utveckling samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 1 136 tkr | 292 tkr | – |
| 2018 | 1 327 tkr | 356 tkr | – |
| 2019 | 673 tkr | −134 tkr | 74 tkr |
| 2020 | 1 488 tkr | 743 tkr | 684 tkr |
| 2021 | 1 426 tkr | 352 tkr | 662 tkr |
| 2022 | 1 602 tkr | 657 tkr | 883 tkr |
| 2023 | 1 554 tkr | 455 tkr | 1 238 tkr |
| 2024 | 1 641 tkr | 580 tkr | 1 695 tkr |
| 2025 | 1 621 tkr | 549 tkr | 2 122 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 87,8 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal 33,9 % – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt −1,2 % – branschmedian −5,6 %
Median för 46722 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 621 | 1 641 | 1 554 | 1 602 | 1 426 | 1 488 | 673 | 1 327 | 1 136 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | – | 0 | 109 | 0 | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 621 | 1 641 | 1 554 | 1 602 | 1 426 | 1 597 | 673 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 263 | 195 | 230 | 180 | 193 | 166 | 146 | – | – |
| Personalkostnader | 865 | 869 | 869 | 765 | 878 | 714 | 660 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 128 | 1 064 | 1 099 | 945 | 1 071 | 881 | 807 | – | – |
| Rörelseresultat | 493 | 577 | 455 | 656 | 355 | 717 | −134 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 56 | 3 | 2 | 1 | 0 | 27 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 2 | 1 | 2 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 56 | 3 | 1 | 0 | −2 | 27 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 549 | 580 | 455 | 657 | 352 | 743 | −134 | 356 | 292 |
| Resultat före skatt | 549 | 580 | 455 | 657 | 352 | 743 | −134 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 121 | 123 | 100 | 136 | 73 | 134 | 0 | – | – |
| Årets resultat | 428 | 457 | 355 | 521 | 279 | 610 | −134 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kundfordringar | 357 | 374 | 330 | 402 | 294 | 311 | 0 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 411 | 465 | 484 | 432 | 369 | 471 | 84 | – | – |
| Kortfristiga placeringar | 1 528 | 1 198 | 962 | 762 | 763 | 113 | 0 | – | – |
| Kassa och bank | 479 | 399 | 221 | 371 | 111 | 538 | 340 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 2 417 | 2 062 | 1 667 | 1 565 | 1 243 | 1 122 | 425 | – | – |
| Summa tillgångar | 2 417 | 2 062 | 1 667 | 1 565 | 1 243 | 1 122 | 425 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 1 645 | 1 188 | 833 | 312 | 334 | 24 | 158 | – | – |
| Fritt eget kapital | 2 072 | 1 645 | 1 188 | 833 | 612 | 634 | 24 | – | – |
| Eget kapital | 2 122 | 1 695 | 1 238 | 883 | 662 | 684 | 74 | – | – |
| Leverantörsskulder | 10 | 6 | 12 | 2 | 6 | 9 | 26 | – | – |
| Skatteskulder | – | – | 0 | 1 | 29 | 134 | 0 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 295 | 367 | 429 | 682 | 581 | 439 | 351 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 2 417 | 2 062 | 1 667 | 1 565 | 1 243 | 1 122 | 425 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 300 | – | – | – | 300 | 300 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 87,8 % | 82,2 % | 74,3 % | 56,4 % | 53,3 % | 60,9 % | 17,4 % | – | – |
| Kassalikviditet | 821 % | 562 % | 388 % | 230 % | 214 % | 256 % | 121 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 30,4 % | 35,2 % | 29,3 % | 41 % | 24,9 % | 48,2 % | −19,9 % | – | – |
| Vinstmarginal | 33,9 % | 35,3 % | 29,3 % | 41 % | 24,7 % | 49,9 % | −19,9 % | 26,8 % | 25,7 % |
| Omsättningstillväxt | −1,2 % | 5,6 % | −3 % | 12,3 % | −4,2 % | 121,1 % | −49,3 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 20,1 % | 27 % | 28,7 % | 59 % | 42,1 % | 89,2 % | −180,6 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 621 tkr | 1 641 tkr | 1 554 tkr | 1 602 tkr | 1 426 tkr | 1 488 tkr | 673 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (11)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 428 tkr | 457 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 428 tkr | 457 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −457 tkr | −355 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 457 tkr | 355 tkr |
| Forslag disposition | 2 072 tkr | 1 645 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 772 tkr | 1 645 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 42 tkr | 81 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 12 tkr | 11 tkr |
| Ovriga kortfristiga placeringar | 1 528 tkr | 1 198 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 276 tkr | 354 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 8 tkr | 7 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
JAR Consulting ABHuvudarbetsställe
Svarvaregatan 5, 216 18 Limhamn
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556897-2508
Registreringsdatum
2 juli 2012
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Malmö, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-12). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.