Jarla AB
559376-3708Aktiebolagreg. 2022
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
10 643 tkr
Resultat efter fin. poster
−5 tkr
Soliditet
1 %
Anställda
14
Järla Orientering — din klubb i tillvaron
din klubb i tillvaron
jarla.com
Adresser
Besöksadress
Valhallavägen 82, 114 27 Stockholm
Postadress
Valhallavägen 82, 114 27 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Trafikskola
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2022 | – | – | – |
| 2022 | 0 tkr | 0 tkr | 25 tkr |
| 2023 | 0 tkr | 0 tkr | 25 tkr |
| 2024 | 58 tkr | −80 tkr | 30 tkr |
| 2025 | 10 643 tkr | −5 tkr | 25 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 0,9 % – branschmedian 65,6 %
Vinstmarginal −0,1 % – branschmedian 7,6 %
Omsättningstillväxt 18 250 % – branschmedian −0,2 %
Median för 9024 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 10 643 | 58 | 0 | 0 | – |
| Rörelseintäkter | 10 643 | 58 | 0 | 0 | – |
| Handelsvaror | 680 | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 3 784 | 106 | 0 | – | – |
| Personalkostnader | 6 140 | 31 | – | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 43 | 2 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 10 647 | 138 | 0 | – | – |
| Rörelseresultat | −4 | −80 | −0 | 0 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 1 | – | – | – | – |
| Finansiella poster | −1 | – | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −5 | −80 | 0 | 0 | – |
| Resultat före skatt | −5 | −80 | −0 | 0 | – |
| Årets resultat | −5 | −80 | −0 | – | – |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | 358 | 398 | – | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 17 | – | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 115 | 115 | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 490 | 513 | – | – | – |
| Kundfordringar | 1 233 | 294 | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 1 912 | 449 | – | – | – |
| Kassa och bank | 247 | 6 | 25 | 25 | – |
| Omsättningstillgångar | 2 159 | 454 | 25 | 25 | – |
| Summa tillgångar | 2 649 | 967 | 25 | 25 | – |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | – |
| Balanserat resultat | 5 | 85 | – | – | – |
| Fritt eget kapital | −0 | 5 | −0 | – | – |
| Eget kapital | 25 | 30 | 25 | 25 | – |
| Långfristiga skulder | 34 | 223 | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 697 | 171 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 2 590 | 715 | – | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 2 649 | 967 | 25 | 25 | – |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 14 | 0 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 0,9 % | 3,1 % | 100 % | 100 % | – |
| Kassalikviditet | 83 % | 64 % | – | – | – |
| Rörelsemarginal | −0 % | −137,9 % | – | – | – |
| Vinstmarginal | −0,1 % | −137,9 % | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | 18 250 % | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −20,9 % | −269,4 % | −1,3 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 760 tkr | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (31)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 115 tkr | 115 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 115 tkr | 115 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 0 | 115 tkr |
| Arets resultat eget kapital | −5 tkr | −80 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −5 tkr | −80 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 80 tkr | 330 |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −80 tkr | −330 |
| Forandring eget kapital balanserat resultat erhallna aktieagartillskott | – | 85 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 25 tkr | 30 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −5 tkr | −80 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt erhallna aktieagartillskott | – | 85 tkr |
| Forskott fran kunder | 505 tkr | 250 tkr |
| Forslag disposition | −445 | 5 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | −445 | 5 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 223 tkr | 132 tkr |
| Hyresratter liknande rattigheter | 358 tkr | 398 tkr |
| Hyresratter liknande rattigheter anskaffningsvarden | 400 tkr | 400 tkr |
| Hyresratter liknande rattigheter avskrivningar | 42 tkr | 2 tkr |
| Hyresratter liknande rattigheter forandring anskaffningsvarden inkop | 0 | 400 tkr |
| Hyresratter liknande rattigheter forandring avskrivningar arets avskrivningar | 40 tkr | 2 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 17 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 20 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 3 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 20 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 3 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 455 tkr | 23 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 544 tkr | 239 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 88 tkr | – |
| Ovriga langfristiga skulder | 34 tkr | 223 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 756 tkr | 55 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 20 apr. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Jarla ABHuvudarbetsställe
Valhallavägen 82, 114 27 Stockholm
Utbildning
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559376-3708
Registreringsdatum
20 april 2022
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Utbildning
- SNI 85.530 – Trafikskoleverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.