Järnspisen AB
556762-8523Aktiebolagreg. 2008
Skövde, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
5 227 tkr
Resultat efter fin. poster
227 tkr
Soliditet
69 %
Anställda
5
Järnspisen – Din restaurang i Skövde
Här hittar du våra mumsiga menyer! Scrolla för menyer!Save
jarnspisen.se
Adresser
Besöksadress
Norregårdsvägen 18, 541 34 Skövde
Postadress
Norregårdsvägen 18, 541 34 Skövde
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva restaurang- och cateringverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2024 | 5 342 tkr | 182 tkr | 1 074 tkr |
| 2025 | 5 227 tkr | 227 tkr | 1 236 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 69,4 % – branschmedian 42,8 %
Vinstmarginal 4,4 % – branschmedian 2,9 %
Omsättningstillväxt −2,1 % – branschmedian 2,2 %
Median för 15145 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 5 227 | 5 342 |
| Övriga rörelseintäkter | 401 | 390 |
| Rörelseintäkter | 5 628 | 5 732 |
| Råvaror och förnödenheter | 2 289 | 2 424 |
| Övriga externa kostnader | 914 | 1 016 |
| Personalkostnader | 2 174 | 2 092 |
| Av- och nedskrivningar | 29 | 29 |
| Rörelsekostnader | 5 407 | 5 561 |
| Rörelseresultat | 221 | 171 |
| Ränteintäkter och liknande | 7 | 11 |
| Räntekostnader och liknande | 1 | 0 |
| Finansiella poster | 6 | 11 |
| Resultat efter finansiella poster | 227 | 182 |
| Bokslutsdispositioner | −10 | 0 |
| Resultat före skatt | 218 | 182 |
| Skatt på årets resultat | 56 | 19 |
| Årets resultat | 162 | 163 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 168 | 197 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 100 | 300 |
| Anläggningstillgångar | 268 | 497 |
| Varulager | 232 | 191 |
| Kundfordringar | 233 | 303 |
| Kortfristiga fordringar | 233 | 405 |
| Kassa och bank | 1 046 | 556 |
| Omsättningstillgångar | 1 511 | 1 151 |
| Summa tillgångar | 1 779 | 1 648 |
| Aktiekapital | 300 | 300 |
| Bundet eget kapital | 300 | 300 |
| Balanserat resultat | 774 | 611 |
| Fritt eget kapital | 936 | 774 |
| Eget kapital | 1 236 | 1 074 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 |
| Leverantörsskulder | 164 | 275 |
| Skatteskulder | 6 | 17 |
| Kortfristiga skulder | 544 | 574 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 779 | 1 648 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Medelantal anställda | 5 | 5 |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Soliditet | 69,4 % | 65,2 % |
| Kassalikviditet | 235 % | 167 % |
| Rörelsemarginal | 4,2 % | 3,2 % |
| Vinstmarginal | 4,4 % | 3,4 % |
| Omsättningstillväxt | −2,1 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 13,1 % | 15,2 % |
| Omsättning per anställd | 1 045 tkr | 1 068 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (30)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 100 tkr | 0 |
| Andra langfristiga fordringar | 0 | 200 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 0 | 100 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 400 tkr | 300 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | 100 tkr | 300 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring nedskrivningar aterforda nedskrivningar forsaljningar | −300 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav nedskrivningar | 300 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | 162 tkr | 163 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 162 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −163 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 163 tkr | – |
| Forbattringsutgifter annans fastighet | 125 tkr | 138 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet anskaffningsvarden | 250 tkr | 250 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet avskrivningar | 125 tkr | 113 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet forandring avskrivningar arets avskrivningar | 13 tkr | 13 tkr |
| Forslag disposition | 936 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 936 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | −1 | 23 tkr |
| Lager ravaror fornodenheter | 232 tkr | 191 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | 43 tkr | 60 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden | 589 tkr | 589 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar | 546 tkr | 530 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar arets avskrivningar | 17 tkr | 17 tkr |
| Ovriga bokslutsdispositioner | −10 tkr | 0 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 0 | 79 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 112 tkr | 90 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 0 | 77 |
| Stallda sakerheter | 400 tkr | 400 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 400 tkr | 400 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 261 tkr | 192 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 sep. 2024 – 31 aug. 2025 · Inlämnad –
Järnspisen ABHuvudarbetsställe
Norregårdsvägen 18, 541 34 Skövde
Restaurang & café
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556762-8523
Registreringsdatum
25 juli 2008
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Skövde, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
300 000 kr
SNI-koder
Restaurang & café
- SNI 56.110 – Restaurangverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-12). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.