Jås AB
556879-9133Aktiebolagreg. 2012
Enköping, Uppsala län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
170 tkr
Resultat efter fin. poster
−402 tkr
Soliditet
100 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Kesuddsvägen 4, 749 48 Enköping
Postadress
Kesuddsvägen 4, 749 48 Enköping
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva handel med motorfordon med tillhörande verkstadstjänster, förvaltning av värdepappepr och fastigheter, finansiella tjänster och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 164 tkr | 1 989 tkr | – |
| 2018 | 531 tkr | 294 tkr | – |
| 2019 | 153 tkr | 426 tkr | 19 412 tkr |
| 2020 | 117 tkr | 794 tkr | 19 806 tkr |
| 2021 | 60 tkr | 2 900 tkr | 22 735 tkr |
| 2022 | 210 tkr | 2 232 tkr | 24 620 tkr |
| 2023 | 114 tkr | −1 540 tkr | 21 580 tkr |
| 2024 | 98 tkr | −1 533 tkr | 20 047 tkr |
| 2025 | 170 tkr | −402 tkr | 18 945 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 99,8 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal −236,5 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt 73,5 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39296 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 170 | 98 | 114 | 210 | 60 | 117 | 153 | 531 | 164 |
| Övriga rörelseintäkter | 140 | 62 | 5 | – | – | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 310 | 160 | 119 | 210 | 60 | 117 | 153 | – | – |
| Handelsvaror | – | 0 | 13 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 439 | 277 | 287 | 419 | 155 | 200 | 206 | – | – |
| Personalkostnader | 262 | 294 | 326 | 786 | 371 | 213 | 236 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 126 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 827 | 571 | 626 | 1 205 | 527 | 413 | 441 | – | – |
| Rörelseresultat | −517 | −412 | −507 | −996 | −467 | −296 | −289 | – | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | – | – | 0 | 704 | 0 | 75 | 718 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 106 | −96 | 137 | 43 | 31 | 132 | 185 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 115 | −1 121 | −1 033 | 3 227 | 3 367 | 1 091 | 715 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −402 | −1 533 | −1 540 | 2 232 | 2 900 | 794 | 426 | 294 | 1 989 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | – | 0 | 20 | 78 | −100 | 0 | – | – |
| Resultat före skatt | −402 | −1 533 | −1 540 | 2 252 | 2 978 | 694 | 426 | – | – |
| Årets resultat | −402 | −1 533 | −1 540 | 2 252 | 2 978 | 694 | 426 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 695 | 66 | 66 | 216 | 66 | – | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 13 136 | 13 902 | 14 590 | 10 791 | 11 796 | 17 224 | 19 060 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 13 830 | 13 968 | 14 656 | 11 007 | 11 862 | 17 224 | 19 060 | – | – |
| Kundfordringar | – | 0 | 19 | 58 | 58 | 58 | 65 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 1 667 | 1 843 | 2 066 | 1 337 | 1 317 | 1 291 | 1 216 | – | – |
| Kassa och bank | 3 480 | 4 270 | 4 894 | 12 337 | 10 226 | 2 229 | 194 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 5 147 | 6 113 | 6 960 | 13 674 | 11 543 | 3 520 | 1 410 | – | – |
| Summa tillgångar | 18 977 | 20 081 | 21 616 | 24 682 | 23 405 | 20 743 | 20 470 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 19 297 | 21 530 | 23 070 | 22 319 | 19 706 | 19 062 | 18 936 | – | – |
| Fritt eget kapital | 18 895 | 19 997 | 21 530 | 24 570 | 22 685 | 19 756 | 19 362 | – | – |
| Eget kapital | 18 945 | 20 047 | 21 580 | 24 620 | 22 735 | 19 806 | 19 412 | – | – |
| Obeskattade reserver | – | – | – | – | 0 | 78 | 78 | – | – |
| Leverantörsskulder | – | – | 0 | 9 | – | – | – | – | – |
| Skatteskulder | – | – | – | – | – | 0 | 18 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 32 | 34 | 36 | 61 | 670 | 859 | 980 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 18 977 | 20 081 | 21 616 | 24 682 | 23 405 | 20 743 | 20 470 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | 700 | – | 1 500 | 366 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 99,8 % | 99,8 % | 99,8 % | 99,8 % | 97,1 % | 95,8 % | 95,1 % | – | – |
| Kassalikviditet | 15 899 % | 18 102 % | 19 126 % | 22 300 % | 1 723 % | 410 % | 144 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −304,3 % | −419,9 % | −445,2 % | −474,1 % | −777,7 % | −253,3 % | −188,6 % | – | – |
| Vinstmarginal | −236,5 % | −1 564,3 % | −1 350,9 % | 1 062,9 % | 4 833,3 % | 678,6 % | 278,4 % | 55,4 % | 1 212,8 % |
| Omsättningstillväxt | 73,5 % | −14 % | −45,7 % | 250 % | −48,7 % | −23,5 % | −71,2 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −2,1 % | −7,6 % | −7,1 % | 9,2 % | 13,1 % | 3,5 % | 2,2 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 170 tkr | 98 tkr | 114 tkr | 210 tkr | 60 tkr | 117 tkr | 153 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (49)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Agarintressen ovriga foretag | 79 tkr | 79 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 25 tkr | 25 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 708 tkr | 708 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag nedskrivningar | 683 tkr | 683 tkr |
| Andelar koncernforetag | 277 tkr | 277 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 2 523 tkr | 2 473 tkr |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden forsaljningar | 475 tkr | – |
| Andelar koncernforetag forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | 50 tkr | 1 026 tkr |
| Andelar koncernforetag nedskrivningar | 2 246 tkr | 2 196 tkr |
| Andra langfristiga fordringar | 680 tkr | 380 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 680 tkr | 380 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 680 tkr | 380 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | 300 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | −402 tkr | −1 533 tkr |
| Erhallna koncernbidrag | 165 tkr | – |
| Eventual forpliktelser | 6 433 tkr | 6 727 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −402 tkr | −1 533 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 1 533 tkr | 1 540 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −1 533 tkr | −1 540 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 700 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 18 945 tkr | 20 047 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −402 tkr | −1 533 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 700 tkr | – |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag kortfristiga | 700 tkr | 800 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 853 tkr | 876 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga | 10 125 tkr | 10 716 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga anskaffningsvarden | 10 125 tkr | 10 716 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga forandring anskaffningsvarden bortskrivnafordringar | 920 tkr | 1 172 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 329 tkr | 497 tkr |
| Fordringar ovriga foretag agarintresse anskaffningsvarden | 79 tkr | 79 tkr |
| Fordringar ovriga foretag agarintresse langfristiga | 0 | 475 tkr |
| Forslag disposition | 18 895 tkr | 19 997 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 18 895 tkr | 19 297 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 45 tkr | 105 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 629 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 754 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 126 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 754 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 126 tkr | – |
| Lamnade koncernbidrag | 165 tkr | – |
| Lan delagare narstaende | 1 950 tkr | 1 950 tkr |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | 580 tkr | 1 026 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 69 tkr | 62 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 12 tkr | 14 tkr |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar | 66 tkr | 66 tkr |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar anskaffningsvarden | 66 tkr | 66 tkr |
| Resultat andelar intresseforetag gemensamt styrda | 590 tkr | – |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 20 tkr | 20 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 sep. 2024 – 31 aug. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 sep. 2023 – 31 aug. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 sep. 2022 – 31 aug. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 sep. 2021 – 31 aug. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 sep. 2020 – 31 aug. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 sep. 2019 – 31 aug. 2020 · Inlämnad –
Jås ABHuvudarbetsställe
Kesuddsvägen 4, 749 48 Enköping
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556879-9133
Registreringsdatum
4 januari 2012
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Enköping, Uppsala län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.203 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.