JaxIT AB
556731-9495Aktiebolagreg. 2007
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 670 tkr
Resultat efter fin. poster
509 tkr
Soliditet
92 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Fågelsångens Gårdsväg 6 A Bv, 117 65 Stockholm
Postadress
Fågelsångens Gårdsväg 6 A Bv, 117 65 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva konsulttjänster inom IT och ekonomi samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 1 677 tkr | 1 001 tkr | – |
| 2018 | 1 196 tkr | 497 tkr | – |
| 2019 | 1 040 tkr | 314 tkr | 4 257 tkr |
| 2020 | 1 507 tkr | 643 tkr | 4 613 tkr |
| 2021 | 1 372 tkr | 481 tkr | 4 788 tkr |
| 2022 | 1 744 tkr | 743 tkr | 5 054 tkr |
| 2023 | 1 716 tkr | 753 tkr | 5 407 tkr |
| 2024 | 1 792 tkr | 648 tkr | 5 521 tkr |
| 2025 | 1 670 tkr | 509 tkr | 5 605 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 92,4 % – branschmedian 74 %
Vinstmarginal 30,5 % – branschmedian 20,4 %
Omsättningstillväxt −6,8 % – branschmedian −1,3 %
Median för 28047 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 670 | 1 792 | 1 716 | 1 744 | 1 372 | 1 507 | 1 040 | 1 196 | 1 677 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 129 | – | – | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 670 | 1 792 | 1 845 | 1 744 | 1 372 | 1 507 | 1 040 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | – | 0 | 2 | 0 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 312 | 330 | 328 | 337 | 234 | 237 | 112 | – | – |
| Personalkostnader | 880 | 859 | 794 | 671 | 659 | 627 | 619 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 193 | 1 189 | 1 122 | 1 007 | 893 | 866 | 731 | – | – |
| Rörelseresultat | 478 | 603 | 723 | 736 | 479 | 640 | 309 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 32 | 45 | 31 | 6 | 2 | 2 | 5 | – | – |
| Finansiella poster | 32 | 45 | 31 | 6 | 2 | 2 | 5 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 509 | 648 | 753 | 743 | 481 | 643 | 314 | 497 | 1 001 |
| Bokslutsdispositioner | −14 | −49 | 20 | 42 | 62 | 69 | 158 | – | – |
| Resultat före skatt | 495 | 599 | 773 | 785 | 543 | 712 | 471 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 110 | 136 | 171 | 169 | 117 | 157 | 106 | – | – |
| Årets resultat | 385 | 464 | 602 | 616 | 426 | 555 | 366 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 5 000 | 5 000 | 5 000 | 5 000 | 5 000 | 5 000 | 5 000 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 5 000 | 5 000 | 5 000 | 5 000 | 5 000 | 5 000 | 5 000 | – | – |
| Kundfordringar | 158 | 362 | 364 | 391 | 266 | 161 | 47 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 275 | 554 | 620 | 748 | 424 | 257 | 47 | – | – |
| Kassa och bank | 1 981 | 1 611 | 1 374 | 924 | 973 | 978 | 759 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 2 255 | 2 165 | 1 994 | 1 672 | 1 397 | 1 235 | 806 | – | – |
| Summa tillgångar | 7 255 | 7 165 | 6 994 | 6 672 | 6 397 | 6 235 | 5 806 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | 5 121 | 4 957 | 4 704 | 4 338 | 4 263 | 3 957 | 3 792 | – | – |
| Fritt eget kapital | 5 505 | 5 421 | 5 307 | 4 954 | 4 688 | 4 513 | 4 157 | – | – |
| Eget kapital | 5 605 | 5 521 | 5 407 | 5 054 | 4 788 | 4 613 | 4 257 | – | – |
| Obeskattade reserver | 1 382 | 1 368 | 1 319 | 1 339 | 1 381 | 1 443 | 1 512 | – | – |
| Leverantörsskulder | 20 | 28 | 18 | 83 | 21 | 35 | 12 | – | – |
| Skatteskulder | – | – | – | – | – | −71 | −121 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 268 | 277 | 268 | 279 | 228 | 180 | 36 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 7 255 | 7 165 | 6 994 | 6 672 | 6 397 | 6 235 | 5 806 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 350 | 300 | 350 | 250 | 350 | 250 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 92,4 % | 92,2 % | 92,3 % | 91,7 % | 92 % | 92,4 % | 94 % | – | – |
| Kassalikviditet | 842 % | 783 % | 744 % | 600 % | 614 % | 688 % | 2 225 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 28,6 % | 33,7 % | 42,1 % | 42,2 % | 34,9 % | 42,5 % | 29,7 % | – | – |
| Vinstmarginal | 30,5 % | 36,2 % | 43,9 % | 42,6 % | 35,1 % | 42,7 % | 30,2 % | 41,5 % | 59,7 % |
| Omsättningstillväxt | −6,8 % | 4,5 % | −1,6 % | 27,1 % | −9 % | 44,9 % | −13,1 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 6,9 % | 8,4 % | 11,1 % | 12,2 % | 8,9 % | 12 % | 8,6 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 670 tkr | 1 792 tkr | 1 716 tkr | 1 744 tkr | 1 372 tkr | 1 507 tkr | 1 040 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (17)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 5 000 tkr | 5 000 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 5 000 tkr | 5 000 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 385 tkr | 464 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 385 tkr | 464 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −164 tkr | −252 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat utdelning | 300 tkr | 350 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 164 tkr | 252 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | −14 tkr | −49 tkr |
| Forslag disposition | 5 505 tkr | 5 421 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 5 155 tkr | 5 121 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | 350 tkr | 300 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 0 | 100 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 0 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 117 tkr | 92 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 137 tkr | 142 tkr |
| Periodiseringsfonder | 1 382 tkr | 1 368 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 111 tkr | 106 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
JaxIT ABHuvudarbetsställe
Fågelsångens Gårdsväg 6 A Bv, 117 65 Stockholm
IT & tech
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556731-9495
Registreringsdatum
19 juni 2007
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
IT & tech
- SNI 62.100 – Dataprogrammering
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.