JB Cartago AB
556904-9348Aktiebolagreg. 2012
Malmö, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
2 062 tkr
Resultat efter fin. poster
562 tkr
Soliditet
5 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Russgatan 4, 212 35 Malmö
Postadress
Russgatan 4, 212 35 Malmö
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska äga och förvalta fastigheter samt idka därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 1 560 tkr | 903 tkr | – |
| 2018 | 1 585 tkr | 757 tkr | – |
| 2019 | 1 621 tkr | 752 tkr | 651 tkr |
| 2020 | 1 647 tkr | 778 tkr | 653 tkr |
| 2021 | 1 655 tkr | 787 tkr | 682 tkr |
| 2022 | 1 699 tkr | 132 tkr | 687 tkr |
| 2023 | 1 901 tkr | 346 tkr | 547 tkr |
| 2024 | 2 041 tkr | 703 tkr | 549 tkr |
| 2025 | 2 062 tkr | 562 tkr | 549 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 4,6 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal 27,3 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt 1 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39392 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 062 | 2 041 | 1 901 | 1 699 | 1 655 | 1 647 | 1 621 | 1 585 | 1 560 |
| Rörelseintäkter | 2 062 | 2 041 | 1 901 | 1 699 | 1 655 | 1 647 | 1 621 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 912 | 557 | 618 | 866 | 374 | 525 | 556 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 251 | 251 | 251 | 250 | 167 | 167 | 167 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 163 | 809 | 869 | 1 116 | 541 | 691 | 723 | – | – |
| Rörelseresultat | 898 | 1 232 | 1 032 | 583 | 1 114 | 956 | 899 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 150 | 155 | – | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 487 | 685 | 686 | 451 | 328 | 179 | 147 | – | – |
| Finansiella poster | −336 | −529 | −686 | −451 | −328 | −179 | −147 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 562 | 703 | 346 | 132 | 787 | 778 | 752 | 757 | 903 |
| Bokslutsdispositioner | −560 | −700 | −345 | −125 | −750 | −775 | −750 | – | – |
| Resultat före skatt | 2 | 3 | 1 | 7 | 37 | 3 | 2 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 1 | 1 | 142 | 2 | 8 | 1 | 0 | – | – |
| Årets resultat | 0 | 2 | −140 | 6 | 29 | 1 | 2 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 6 780 | 7 031 | 7 282 | 7 534 | 7 741 | 7 907 | 8 074 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 6 780 | 7 031 | 7 282 | 7 534 | 7 741 | 7 907 | 8 074 | – | – |
| Kundfordringar | 0 | 172 | 170 | 0 | 142 | 0 | 137 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 4 941 | 5 083 | 5 304 | 5 318 | 5 133 | 5 309 | 1 476 | – | – |
| Kassa och bank | 180 | 5 | 3 | 184 | 135 | 172 | 287 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 5 121 | 5 088 | 5 307 | 5 502 | 5 267 | 5 481 | 1 763 | – | – |
| Summa tillgångar | 11 900 | 12 119 | 12 589 | 13 036 | 13 008 | 13 389 | 9 837 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 499 | 497 | 637 | 632 | 603 | 601 | 599 | – | – |
| Fritt eget kapital | 499 | 499 | 497 | 637 | 632 | 603 | 601 | – | – |
| Eget kapital | 549 | 549 | 547 | 687 | 682 | 653 | 651 | – | – |
| Långfristiga skulder | 10 420 | 10 846 | 11 275 | 11 695 | 11 725 | 12 145 | 8 555 | – | – |
| Leverantörsskulder | 159 | 0 | 1 | 2 | 2 | 3 | 22 | – | – |
| Skatteskulder | 1 | 126 | 135 | 9 | 9 | 1 | 56 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 932 | 724 | 768 | 654 | 602 | 591 | 631 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 11 900 | 12 119 | 12 589 | 13 036 | 13 008 | 13 389 | 9 837 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 4,6 % | 4,5 % | 4,3 % | 5,3 % | 5,2 % | 4,9 % | 6,6 % | – | – |
| Kassalikviditet | 550 % | 703 % | 691 % | 842 % | 876 % | 927 % | 279 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 43,6 % | 60,4 % | 54,3 % | 34,3 % | 67,3 % | 58 % | 55,4 % | – | – |
| Vinstmarginal | 27,3 % | 34,4 % | 18,2 % | 7,8 % | 47,5 % | 47,2 % | 46,4 % | 47,7 % | 57,9 % |
| Omsättningstillväxt | 1 % | 7,4 % | 11,9 % | 2,6 % | 0,5 % | 1,6 % | 2,3 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 0,1 % | 0,4 % | −25,7 % | 0,8 % | 4,3 % | 0,2 % | 0,2 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (22)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 314 | 2 tkr |
| Byggnader mark | 6 780 tkr | 7 031 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 9 277 tkr | 9 277 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 2 497 tkr | 2 246 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 251 tkr | 251 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 314 | 2 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −2 tkr | 140 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 2 tkr | −140 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 4 929 tkr | 4 899 tkr |
| Forslag disposition | 499 tkr | 499 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 499 tkr | 499 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 11 tkr | 11 tkr |
| Lamnade koncernbidrag | 560 tkr | 700 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 8 716 tkr | 9 142 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 87 | 1 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 426 tkr | 426 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 10 420 tkr | 10 846 tkr |
| Ovriga ranteintakter liknande resultatposter kortfristiga fordringar pa andelar ikoncernforetag som ar omsattningstillgang | 150 tkr | 155 tkr |
| Stallda sakerheter | 12 600 tkr | 12 600 tkr |
| Stallda sakerheter fastighetsinteckningar | 12 600 tkr | 12 600 tkr |
| Tillgangar avsattningar skulder per typ | 10 420 tkr | 10 846 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 345 tkr | 172 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
JB Cartago ABHuvudarbetsställe
Russgatan 4, 212 35 Malmö
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556904-9348
Registreringsdatum
26 september 2012
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Malmö, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.201 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.