JCD Byggtjänster i Roslagen AB
559240-3579Aktiebolagreg. 2020
Norrtälje, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 228 tkr
Resultat efter fin. poster
11 tkr
Soliditet
27 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Vråkstigen 6 A, 761 71 Norrtälje
Postadress
Vråkstigen 6 A, 761 71 Norrtälje
Verksamhetsbeskrivning
Byggnadsverksamhet samt därmed förenlig verksamhet
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | 1 924 tkr | 181 tkr | – |
| 2022 | 790 tkr | −158 tkr | – |
| 2023 | 995 tkr | 1 tkr | 27 tkr |
| 2024 | 1 282 tkr | 13 tkr | 49 tkr |
| 2025 | 1 228 tkr | 11 tkr | 59 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 26,9 % – branschmedian 53,3 %
Vinstmarginal 0,9 % – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt −4,2 % – branschmedian 2,7 %
Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 228 | 1 282 | 995 | 790 | 1 924 |
| Rörelseintäkter | 1 228 | 1 282 | 995 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 499 | 598 | 489 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 236 | 234 | 201 | – | – |
| Personalkostnader | 479 | 431 | 293 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 2 | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 217 | 1 262 | 983 | – | – |
| Rörelseresultat | 12 | 20 | 12 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 1 | 7 | 11 | – | – |
| Finansiella poster | −1 | −7 | −11 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 11 | 13 | 1 | −158 | 181 |
| Resultat före skatt | 11 | 13 | 1 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 0 | −9 | 0 | – | – |
| Årets resultat | 11 | 22 | 1 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 38 | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 38 | – | – | – | – |
| Kundfordringar | 53 | 5 | 31 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 61 | 68 | 188 | – | – |
| Kassa och bank | 122 | 198 | 1 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 183 | 267 | 189 | – | – |
| Summa tillgångar | 221 | 267 | 189 | – | – |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | – | – |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | – | – |
| Balanserat resultat | 24 | 2 | 1 | – | – |
| Fritt eget kapital | 34 | 24 | 2 | – | – |
| Eget kapital | 59 | 49 | 27 | – | – |
| Långfristiga skulder | 45 | 42 | 85 | – | – |
| Leverantörsskulder | 79 | 112 | 39 | – | – |
| Skatteskulder | – | 0 | 9 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 116 | 176 | 77 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 221 | 267 | 189 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 26,9 % | 18,2 % | 14,3 % | – | – |
| Kassalikviditet | 157 % | 152 % | 245 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 1 % | 1,5 % | 1,2 % | – | – |
| Vinstmarginal | 0,9 % | 1 % | 0,1 % | −20,1 % | 9,4 % |
| Omsättningstillväxt | −4,2 % | 28,8 % | 26 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 17,9 % | 44,5 % | 2,8 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 228 tkr | 1 282 tkr | 995 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (16)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 11 tkr | 22 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 11 tkr | 22 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −22 tkr | −767 |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 22 tkr | 767 |
| Forslag disposition | 34 tkr | 24 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 34 tkr | 24 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 4 tkr | 52 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 38 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 40 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 2 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 40 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 2 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 4 tkr | 11 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 38 tkr | 64 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 45 tkr | 30 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 0 | 12 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
JCD Byggtjänster i Roslagen ABHuvudarbetsställe
Vråkstigen 6 A, 761 71 Norrtälje
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559240-3579
Registreringsdatum
4 februari 2020
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Norrtälje, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 43.320 – Byggnadssnickeriarbeten
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.