Jengu AB
556910-3806Aktiebolagreg. 2012
Västra Frölunda, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
502 tkr
Resultat efter fin. poster
1 109 tkr
Soliditet
91 %
Anställda
1
Jengu - Vi hjälper konsumenter göra informerade val
Vi hjälper konsumenter att göra mer informerade köp.
jengu.se
Adresser
Besöksadress
Maskinistgatan 6, 426 68 Västra Frölunda
Postadress
c/o Erik Thorsen, Maskinistgatan 6, 426 68 Västra Frölunda
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ämnar bedriva verksamhet inom IT och media för konsultering, produktion och marknadsföring på webben, förvalta värdepapper, samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 1 344 tkr | 1 137 tkr | – |
| 2017 | 1 368 tkr | 596 tkr | – |
| 2018 | 1 064 tkr | 438 tkr | 918 tkr |
| 2019 | 851 tkr | 125 tkr | 1 126 tkr |
| 2020 | 784 tkr | 36 tkr | 1 311 tkr |
| 2021 | 610 tkr | −175 tkr | 1 303 tkr |
| 2022 | 519 tkr | −85 tkr | 1 261 tkr |
| 2023 | 738 tkr | 1 573 tkr | 2 834 tkr |
| 2024 | 661 tkr | 427 tkr | 1 461 tkr |
| 2025 | 502 tkr | 1 109 tkr | 2 570 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 90,5 % – branschmedian 69,8 %
Vinstmarginal 220,8 % – branschmedian 6,4 %
Omsättningstillväxt −24 % – branschmedian −2,9 %
Median för 1923 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 502 | 661 | 738 | 519 | 610 | 784 | 851 | 1 064 | 1 368 | 1 344 |
| Övriga rörelseintäkter | 2 | 15 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 505 | 676 | 738 | 519 | 610 | 784 | 851 | 1 064 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 46 | 51 | 70 | 56 | 48 | 37 | 30 | 19 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 187 | 162 | 134 | 113 | 159 | 156 | 163 | 131 | – | – |
| Personalkostnader | 312 | 769 | 579 | 640 | 578 | 750 | 749 | 476 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Rörelsekostnader | 545 | 982 | 783 | 809 | 785 | 943 | 942 | 626 | – | – |
| Rörelseresultat | −40 | −305 | −45 | −289 | −175 | −159 | −91 | 439 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 267 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | – | – | – | 0 | 1 | 0 | 1 | – | – |
| Finansiella poster | 1 149 | 732 | 1 618 | 204 | 0 | 195 | 216 | −1 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 1 109 | 427 | 1 573 | −85 | −175 | 36 | 125 | 438 | 596 | 1 137 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | 0 | 44 | 167 | 149 | 82 | −113 | – | – |
| Resultat före skatt | 1 109 | 427 | 1 573 | −41 | −8 | 185 | 207 | 325 | – | – |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | – | – | – | 0 | 75 | – | – |
| Årets resultat | 1 109 | 427 | 1 573 | −41 | −8 | 185 | 207 | 250 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 2 652 | 1 400 | 1 644 | 1 418 | 1 418 | 1 318 | 1 114 | 1 114 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 2 652 | 1 400 | 1 644 | 1 418 | 1 418 | 1 318 | 1 114 | 1 114 | – | – |
| Kundfordringar | 0 | 39 | 57 | 35 | 0 | 12 | 38 | 74 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 34 | 74 | 60 | 37 | 40 | 32 | 111 | 160 | – | – |
| Kassa och bank | 153 | 245 | 1 339 | 16 | 39 | 369 | 495 | 396 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 187 | 319 | 1 398 | 53 | 79 | 401 | 606 | 556 | – | – |
| Summa tillgångar | 2 839 | 1 718 | 3 042 | 1 471 | 1 498 | 1 719 | 1 720 | 1 670 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 1 411 | 984 | 1 211 | 1 253 | 1 261 | 1 076 | 868 | 618 | – | – |
| Fritt eget kapital | 2 520 | 1 411 | 2 784 | 1 211 | 1 253 | 1 261 | 1 076 | 868 | – | – |
| Eget kapital | 2 570 | 1 461 | 2 834 | 1 261 | 1 303 | 1 311 | 1 126 | 918 | – | – |
| Obeskattade reserver | – | – | – | 0 | 44 | 211 | 360 | 443 | – | – |
| Leverantörsskulder | 7 | 10 | 10 | 10 | 16 | 10 | 7 | 7 | – | – |
| Skatteskulder | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 20 | 145 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 269 | 257 | 208 | 210 | 151 | 197 | 234 | 309 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 2 839 | 1 718 | 3 042 | 1 471 | 1 498 | 1 719 | 1 720 | 1 670 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 3 | 3 | 3 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | 1 800 | – | – | – | 0 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 90,5 % | 85 % | 93,2 % | 85,7 % | 89,3 % | 86 % | 82,1 % | 76 % | – | – |
| Kassalikviditet | 70 % | 124 % | 673 % | 25 % | 53 % | 203 % | 259 % | 180 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −8 % | −46,2 % | −6,1 % | −55,7 % | −28,8 % | −20,2 % | −10,7 % | 41,2 % | – | – |
| Vinstmarginal | 220,8 % | 64,6 % | 213,2 % | −16,4 % | −28,7 % | 4,6 % | 14,7 % | 41,2 % | 43,6 % | 84,6 % |
| Omsättningstillväxt | −24 % | −10,4 % | 42,1 % | −14,8 % | −22,3 % | −7,9 % | −20 % | −22,2 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 43,2 % | 29,2 % | 55,5 % | −3,3 % | −0,6 % | 14,1 % | 18,4 % | 27,3 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 502 tkr | 661 tkr | 738 tkr | 519 tkr | 203 tkr | 261 tkr | 284 tkr | 1 064 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (20)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 1 351 tkr | 1 400 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 1 351 tkr | 1 400 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden reglerade fordringar | 49 tkr | 91 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 1 301 tkr | 0 |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 1 301 tkr | 0 |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden arets resultat andel | 13 tkr | 257 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden forsaljningar | 694 tkr | 611 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | 1 982 tkr | 200 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 1 109 tkr | 427 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 1 109 tkr | 427 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −427 tkr | −1 573 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 427 tkr | 1 573 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | – | 1 800 tkr |
| Forslag disposition | 2 520 tkr | 1 411 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 2 520 tkr | 1 411 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 33 tkr | 28 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 657 | 7 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 258 tkr | 244 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 1 149 tkr | 465 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 4 tkr | 4 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Jengu ABHuvudarbetsställe
Maskinistgatan 6, 426 68 Västra Frölunda
IT & tech
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556910-3806
Registreringsdatum
14 november 2012
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Göteborg, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
IT & tech
- SNI 63.910 – Webbportaler
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-12). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.