Jenny Communication AB
559309-3882Aktiebolagreg. 2021
Täby, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
452 tkr
Resultat efter fin. poster
360 tkr
Soliditet
79 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Libbyvägen 2, 187 62 Täby
Postadress
Libbyvägen 2, 187 62 Täby
Verksamhetsbeskrivning
Jenny Communication AB är en konsultfirma som frilansar inom kommunikation, PR och marknadsföring.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | 753 tkr | 243 tkr | 217 tkr |
| 2022 | 1 385 tkr | 778 tkr | 644 tkr |
| 2023 | 1 054 tkr | 119 tkr | 462 tkr |
| 2024 | 869 tkr | 146 tkr | 423 tkr |
| 2025 | 452 tkr | 360 tkr | 609 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 79,4 % – branschmedian 66,2 %
Vinstmarginal 79,7 % – branschmedian 9,5 %
Omsättningstillväxt −48 % – branschmedian −4,4 %
Median för 8459 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 452 | 869 | 1 054 | 1 385 | 753 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | 0 | 44 |
| Rörelseintäkter | 452 | 869 | 1 054 | 1 385 | 796 |
| Övriga externa kostnader | 53 | 74 | 105 | 70 | 25 |
| Personalkostnader | 44 | 642 | 831 | 526 | 529 |
| Rörelsekostnader | 98 | 716 | 936 | 596 | 554 |
| Rörelseresultat | 354 | 153 | 118 | 789 | 243 |
| Ränteintäkter och liknande | 7 | 0 | 3 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 7 | 1 | 11 | – |
| Finansiella poster | 6 | −7 | 1 | −11 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 360 | 146 | 119 | 778 | 243 |
| Resultat före skatt | 360 | 146 | 119 | 778 | 243 |
| Skatt på årets resultat | 75 | 35 | 26 | 164 | 50 |
| Årets resultat | 286 | 111 | 93 | 614 | 192 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 177 | 165 | 105 | 45 | – |
| Anläggningstillgångar | 177 | 165 | 105 | 45 | – |
| Kundfordringar | 114 | 95 | 239 | 278 | – |
| Kortfristiga fordringar | 114 | 225 | 335 | 278 | – |
| Kassa och bank | 476 | 265 | 435 | 1 050 | 768 |
| Omsättningstillgångar | 590 | 491 | 770 | 1 328 | 768 |
| Summa tillgångar | 767 | 656 | 875 | 1 373 | 768 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 298 | 287 | 344 | 5 | – |
| Fritt eget kapital | 584 | 398 | 437 | 619 | 192 |
| Eget kapital | 609 | 423 | 462 | 644 | 217 |
| Skatteskulder | 54 | 0 | 121 | 174 | 34 |
| Kortfristiga skulder | 158 | 233 | 413 | 729 | 551 |
| Summa eget kapital och skulder | 767 | 656 | 875 | 1 373 | 768 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 200 | 100 | 150 | 275 | 188 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 79,4 % | 64,5 % | 52,8 % | 46,9 % | 28,3 % |
| Kassalikviditet | 373 % | 211 % | 186 % | 182 % | 139 % |
| Rörelsemarginal | 78,3 % | 17,6 % | 11,2 % | 57 % | 32,2 % |
| Vinstmarginal | 79,7 % | 16,8 % | 11,3 % | 56,2 % | 32,3 % |
| Omsättningstillväxt | −48 % | −17,5 % | −23,9 % | 83,9 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 46,9 % | 26,3 % | 20,2 % | 95,4 % | 88,5 % |
| Omsättning per anställd | 452 tkr | 869 tkr | 1 054 tkr | 1 385 tkr | 753 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (16)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 177 tkr | 165 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 177 tkr | 165 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 12 tkr | 60 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 286 tkr | 111 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 286 tkr | 111 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −111 tkr | −93 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 111 tkr | 93 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 100 tkr | 150 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 609 tkr | 423 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 286 tkr | 111 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 100 tkr | 150 tkr |
| Forslag disposition | 584 tkr | 398 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 384 tkr | 298 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 85 | 130 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 104 tkr | 233 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 26 mars 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Jenny Communication ABHuvudarbetsställe
Libbyvägen 2, 187 62 Täby
Media & marknadsföring
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559309-3882
Registreringsdatum
26 mars 2021
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Täby, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Media & marknadsföring
- SNI 73.300 – PR och kommunikation
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.