Jenstav Consulting AB
556887-8457Aktiebolagreg. 2012
Nacka, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
−37 tkr
Soliditet
92 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Finnboda Kajväg 13 A Lgh 1203, 131 72 Nacka
Postadress
Finnboda Kajväg 13 A Lgh 1203, 131 72 Nacka
Verksamhetsbeskrivning
Konsulttjänster inom trafik- och transportområdet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 683 tkr | 533 tkr | – |
| 2018 | 755 tkr | 609 tkr | – |
| 2019 | 281 tkr | 213 tkr | 1 365 tkr |
| 2020 | 110 tkr | 65 tkr | 1 231 tkr |
| 2021 | 0 tkr | −54 tkr | 1 017 tkr |
| 2022 | 74 tkr | 29 tkr | 863 tkr |
| 2023 | 0 tkr | −35 tkr | 640 tkr |
| 2024 | 3 tkr | 26 tkr | 470 tkr |
| 2025 | 0 tkr | −37 tkr | 230 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 92,3 % – branschmedian 43,6 %
Vinstmarginal – – branschmedian 5 %
Omsättningstillväxt −100 % – branschmedian 0,3 %
Median för 10091 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 3 | 0 | 74 | 0 | 110 | 281 | 755 | 683 |
| Rörelseintäkter | 0 | 3 | 0 | 74 | 0 | 110 | 281 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 39 | 36 | 41 | 45 | 54 | 41 | 61 | – | – |
| Personalkostnader | – | – | – | – | 0 | 3 | 8 | – | – |
| Rörelsekostnader | 39 | 36 | 41 | 45 | 54 | 45 | 69 | – | – |
| Rörelseresultat | −39 | −33 | −41 | 29 | −54 | 65 | 213 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 2 | 3 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | – | 0 | 0 | – | 0 | 1 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 2 | 59 | 5 | – | 0 | −1 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −37 | 26 | −35 | 29 | −54 | 65 | 213 | 609 | 533 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | 0 | 17 | −17 | 0 | – | – |
| Resultat före skatt | −37 | 26 | −35 | 29 | −37 | 48 | 213 | – | – |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | – | 0 | 11 | 48 | – | – |
| Årets resultat | −37 | 26 | −35 | 29 | −37 | 37 | 164 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 190 | 192 | 342 | 491 | 493 | 496 | 497 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 190 | 192 | 342 | 491 | 493 | 496 | 497 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 7 | 6 | 11 | 15 | 2 | 8 | 61 | – | – |
| Kortfristiga placeringar | 0 | 205 | 151 | – | – | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 52 | 87 | 154 | 376 | 542 | 760 | 874 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 59 | 298 | 317 | 391 | 543 | 768 | 935 | – | – |
| Summa tillgångar | 249 | 490 | 659 | 882 | 1 036 | 1 264 | 1 433 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 216 | 395 | 625 | 784 | 1 004 | 1 144 | 1 151 | – | – |
| Fritt eget kapital | 180 | 420 | 590 | 813 | 967 | 1 181 | 1 315 | – | – |
| Eget kapital | 230 | 470 | 640 | 863 | 1 017 | 1 231 | 1 365 | – | – |
| Obeskattade reserver | – | – | – | – | 0 | 17 | 0 | – | – |
| Leverantörsskulder | – | – | – | 0 | 0 | 4 | 0 | – | – |
| Skatteskulder | – | – | – | – | – | 0 | 53 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 19 | 19 | 19 | 19 | 19 | 16 | 67 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 249 | 490 | 659 | 882 | 1 036 | 1 264 | 1 433 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 150 | 204 | 195 | 188 | 183 | 177 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 92,3 % | 96,1 % | 97,1 % | 97,8 % | 98,1 % | 98,5 % | 95,3 % | – | – |
| Kassalikviditet | 306 % | 1 543 % | 1 641 % | 2 027 % | 2 807 % | 4 847 % | 1 388 % | – | – |
| Rörelsemarginal | – | −1 095,6 % | – | 38,7 % | – | 59,5 % | 75,8 % | – | – |
| Vinstmarginal | – | 866,7 % | – | 39,2 % | – | 59,1 % | 75,8 % | 80,7 % | 78 % |
| Omsättningstillväxt | −100 % | – | −100 % | – | −100 % | −60,9 % | −62,8 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −15,9 % | 5,5 % | −5,5 % | 3,3 % | −3,7 % | 3 % | 12 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (19)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 190 tkr | 192 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 190 tkr | 192 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden forsaljningar | 2 tkr | 150 tkr |
| Arets resultat eget kapital | −37 tkr | 26 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −37 tkr | 26 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −26 tkr | 35 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 26 tkr | −35 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 204 tkr | 195 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 230 tkr | 470 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −37 tkr | 26 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 204 tkr | 195 tkr |
| Forslag disposition | 180 tkr | 420 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 30 tkr | 216 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 7 tkr | 6 tkr |
| Ovriga kortfristiga placeringar | 0 | 205 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 9 tkr | 9 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 0 | 56 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 10 tkr | 10 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 maj 2024 – 30 apr. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 maj 2023 – 30 apr. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 maj 2022 – 30 apr. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 maj 2021 – 30 apr. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 maj 2020 – 30 apr. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 maj 2019 – 30 apr. 2020 · Inlämnad –
Jenstav Consulting ABHuvudarbetsställe
Finnboda Kajväg 13 A Lgh 1203, 131 72 Nacka
Taxi & transport
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556887-8457
Registreringsdatum
16 mars 2012
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Nacka, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Taxi & transport
- SNI 49.410 – Vägtransport, godstrafik
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.