Jeremias Invest AB
556793-0119Aktiebolagreg. 2009
Umeå, Västerbottens län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2026Omsättning
480 tkr
Resultat efter fin. poster
1 098 tkr
Soliditet
89 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Umeå
Postadress
Box 4159, 904 05 Umeå
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva restaurang- och cateringverksamhet, konsultverksamhet inom restaurangbranschen, utbildning för restauranger och restaurangskolor samt förvalta aktier och värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | 192 tkr | 168 tkr | – |
| 2022 | 216 tkr | 183 tkr | – |
| 2023 | 219 tkr | 515 tkr | 1 992 tkr |
| 2024 | 430 tkr | 948 tkr | 2 483 tkr |
| 2025 | 445 tkr | 982 tkr | 2 991 tkr |
| 2026 | 480 tkr | 1 098 tkr | 1 884 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 89 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal 228,8 % – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt 7,9 % – branschmedian −5,6 %
Median för 46722 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 480 | 445 | 430 | 219 | 216 | 192 |
| Rörelseintäkter | 480 | 445 | 430 | 219 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 28 | 24 | 31 | 27 | – | – |
| Rörelsekostnader | 28 | 24 | 31 | 27 | – | – |
| Rörelseresultat | 452 | 421 | 399 | 192 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 48 | 63 | 49 | 23 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 2 | 2 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 646 | 561 | 548 | 323 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 1 098 | 982 | 948 | 515 | 183 | 168 |
| Bokslutsdispositioner | −125 | −90 | −77 | −6 | – | – |
| Resultat före skatt | 973 | 892 | 871 | 509 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 81 | 84 | 79 | 46 | – | – |
| Årets resultat | 893 | 808 | 791 | 464 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 300 | 1 300 | 1 300 | 1 300 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 1 300 | 1 300 | 1 300 | 1 300 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 628 | 616 | 571 | 297 | – | – |
| Kortfristiga placeringar | 505 | 505 | 505 | 505 | – | – |
| Kassa och bank | 194 | 1 210 | 622 | 263 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 327 | 2 332 | 1 698 | 1 065 | – | – |
| Summa tillgångar | 2 627 | 3 632 | 2 998 | 2 365 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | 891 | 2 083 | 1 592 | 1 428 | – | – |
| Fritt eget kapital | 1 784 | 2 891 | 2 383 | 1 892 | – | – |
| Eget kapital | 1 884 | 2 991 | 2 483 | 1 992 | – | – |
| Obeskattade reserver | 572 | 447 | 357 | 280 | – | – |
| Skatteskulder | 31 | 61 | 31 | 14 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 171 | 193 | 158 | 93 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 2 627 | 3 632 | 2 998 | 2 365 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 600 | 2 000 | 300 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 89 % | 92,2 % | 92,3 % | 93,6 % | – | – |
| Kassalikviditet | 776 % | 1 207 % | 1 077 % | 1 149 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 94,3 % | 94,5 % | 92,9 % | 87,7 % | – | – |
| Vinstmarginal | 228,8 % | 220,7 % | 220,5 % | 235,2 % | 84,7 % | 87,5 % |
| Omsättningstillväxt | 7,9 % | 3,5 % | 96,4 % | 1,4 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 47,4 % | 27 % | 31,9 % | 23,3 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (24)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 1 300 tkr | 1 300 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 1 300 tkr | 1 300 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 893 tkr | 808 tkr |
| Eventual forpliktelser | 300 tkr | 300 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 893 tkr | 808 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −808 tkr | −491 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat utdelning | – | 300 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 808 tkr | 491 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 2 000 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 1 884 tkr | 2 991 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 893 tkr | 808 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 2 000 tkr | 300 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | −125 tkr | −90 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 600 tkr | 556 tkr |
| Forslag disposition | 1 784 tkr | 2 891 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 184 tkr | 891 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 28 tkr | 34 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 0 | 26 tkr |
| Ovriga kortfristiga placeringar | 505 tkr | 505 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 120 tkr | 112 tkr |
| Periodiseringsfonder | 572 tkr | 447 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 600 tkr | 500 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 20 tkr | 20 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2026
Period 1 maj 2025 – 30 apr. 2026 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2025
Period 1 maj 2024 – 30 apr. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 maj 2023 – 30 apr. 2024 · Inlämnad –
Jeremias Invest ABHuvudarbetsställe
Umeå
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556793-0119
Registreringsdatum
6 november 2009
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Umeå, Västerbottens län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.