Jern Industrial Components AB
556876-3055Aktiebolagreg. 2011
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 796 tkr
Resultat efter fin. poster
169 tkr
Soliditet
80 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Långholmsgatan 9 B, 117 33 Stockholm
Postadress
Långholmsgatan 9 B, 117 33 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva handel och agenturverksamhet med komponenter till tillverkningsindustrin och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 942 tkr | 22 tkr | – |
| 2017 | 840 tkr | 29 tkr | – |
| 2018 | 884 tkr | −30 tkr | 322 tkr |
| 2019 | 1 059 tkr | −40 tkr | 283 tkr |
| 2020 | 948 tkr | 104 tkr | 377 tkr |
| 2021 | 859 tkr | −47 tkr | 280 tkr |
| 2022 | 890 tkr | −29 tkr | 251 tkr |
| 2023 | 1 084 tkr | 88 tkr | 336 tkr |
| 2024 | 2 168 tkr | 219 tkr | 384 tkr |
| 2025 | 1 796 tkr | 169 tkr | 435 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 79,6 % – branschmedian 54 %
Vinstmarginal 9,4 % – branschmedian 3,7 %
Omsättningstillväxt −17,2 % – branschmedian −0,7 %
Median för 18862 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 796 | 2 168 | 1 084 | 890 | 859 | 948 | 1 059 | 884 | 840 | 942 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 4 | 20 | 2 | 1 | 2 | 4 | 1 | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 797 | 2 172 | 1 104 | 893 | 860 | 950 | 1 063 | 885 | – | – |
| Handelsvaror | 801 | 1 193 | 272 | 271 | 317 | 329 | 446 | 227 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 216 | 170 | 181 | 145 | 101 | 79 | 143 | 164 | – | – |
| Personalkostnader | 611 | 596 | 569 | 504 | 487 | 437 | 504 | 524 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 1 | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 | 9 | −0 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 629 | 1 960 | 1 021 | 922 | 907 | 846 | 1 102 | 914 | – | – |
| Rörelseresultat | 167 | 212 | 83 | −29 | −47 | 104 | −39 | −30 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 8 | 6 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 1 | 7 | 6 | 0 | −0 | 0 | −0 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 169 | 219 | 88 | −29 | −47 | 104 | −40 | −30 | 29 | 22 |
| Bokslutsdispositioner | −40 | −56 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 129 | 163 | 88 | −29 | −47 | 104 | −40 | −30 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 27 | 35 | 4 | – | 0 | 10 | – | – | – | – |
| Årets resultat | 101 | 128 | 85 | −29 | −47 | 94 | −40 | −30 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kundfordringar | 153 | 90 | 63 | 119 | 21 | 8 | 13 | 39 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 219 | 130 | 120 | 177 | 91 | 73 | 88 | 76 | – | – |
| Kassa och bank | 424 | 430 | 336 | 256 | 313 | 379 | 264 | 357 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 643 | 560 | 456 | 433 | 404 | 452 | 353 | 434 | – | – |
| Summa tillgångar | 643 | 560 | 456 | 433 | 404 | 452 | 353 | 434 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 284 | 206 | 201 | 230 | 277 | 233 | 272 | 302 | – | – |
| Fritt eget kapital | 385 | 334 | 286 | 201 | 230 | 327 | 233 | 272 | – | – |
| Eget kapital | 435 | 384 | 336 | 251 | 280 | 377 | 283 | 322 | – | – |
| Obeskattade reserver | 96 | 56 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 25 | 21 | 36 | 69 | 8 | 4 | 12 | 29 | – | – |
| Skatteskulder | 2 | 6 | – | – | – | 7 | 8 | 13 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 111 | 120 | 120 | 182 | 124 | 75 | 70 | 111 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 643 | 560 | 456 | 433 | 404 | 452 | 353 | 434 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 100 | 50 | 80 | – | – | 50 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 79,6 % | 76,6 % | 73,7 % | 58 % | 69,4 % | 83,4 % | 80,1 % | 74,3 % | – | – |
| Kassalikviditet | 577 % | 468 % | 380 % | 238 % | 327 % | 600 % | 503 % | 390 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 9,3 % | 9,8 % | 7,6 % | −3,3 % | −5,5 % | 11 % | −3,7 % | −3,4 % | – | – |
| Vinstmarginal | 9,4 % | 10,1 % | 8,1 % | −3,3 % | −5,5 % | 11 % | −3,8 % | −3,4 % | 3,5 % | 2,3 % |
| Omsättningstillväxt | −17,2 % | 100 % | 21,8 % | 3,6 % | −9,4 % | −10,5 % | 19,8 % | 5,2 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 23,3 % | 33,4 % | 25,2 % | −11,4 % | −16,8 % | 25 % | −14 % | −9,3 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 796 tkr | 2 168 tkr | 1 084 tkr | 890 tkr | 859 tkr | 948 tkr | 1 059 tkr | 884 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (17)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 101 tkr | 128 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 101 tkr | 128 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −128 tkr | −85 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 128 tkr | 85 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 50 tkr | 80 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 435 tkr | 384 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 101 tkr | 128 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 50 tkr | 80 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | −40 tkr | −56 tkr |
| Forslag disposition | 385 tkr | 334 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 285 tkr | 284 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 66 tkr | 39 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | – | 0 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 69 tkr | 77 tkr |
| Periodiseringsfonder | 96 tkr | 56 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 15 tkr | 15 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Jern Industrial Components ABHuvudarbetsställe
Långholmsgatan 9 B, 117 33 Stockholm
Butik & handel
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556876-3055
Registreringsdatum
14 december 2011
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Butik & handel
- SNI 46.141 – Provisionshandel med maskiner, industriell utrustning, fartyg och luftfartyg utom kontorsutrustning och datorer
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.