Jernklef Investeringar AB
559152-8319Aktiebolagreg. 2018
Göteborg, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2026Omsättning
–
Resultat efter fin. poster
643 tkr
Soliditet
99 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Hagmarksgatan 10, 412 67 Göteborg
Postadress
c/o Morgan Hallén, Hagmarksgatan 10, 412 67 Göteborg
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska äga och förvalta lös egendom och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2022 | 0 tkr | 6 847 tkr | – |
| 2023 | 0 tkr | 3 207 tkr | – |
| 2024 | – | 535 tkr | 17 196 tkr |
| 2025 | – | 604 tkr | 17 686 tkr |
| 2026 | – | 643 tkr | 18 212 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 98,6 %
Vinstmarginal –
Omsättningstillväxt –
Branschmedian visas när minst fem jämförbara företag finns.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | – | – | – | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 19 | 12 | 28 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 8 | – | – | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 27 | 12 | 28 | – | – |
| Rörelseresultat | −27 | −12 | −28 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 86 | 99 | 33 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 2 | 2 | 1 | – | – |
| Finansiella poster | 670 | 616 | 563 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 643 | 604 | 535 | 3 207 | 6 847 |
| Resultat före skatt | 643 | 604 | 535 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 117 | 114 | 110 | – | – |
| Årets resultat | 525 | 491 | 425 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* |
|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 32 | – | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 11 836 | 11 721 | 11 400 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 11 868 | 11 721 | 11 400 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 161 | 165 | 108 | – | – |
| Kortfristiga placeringar | 4 149 | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 2 288 | 6 048 | 5 898 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 6 599 | 6 213 | 6 007 | – | – |
| Summa tillgångar | 18 466 | 17 934 | 17 407 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 17 636 | 17 146 | 16 721 | – | – |
| Fritt eget kapital | 18 162 | 17 636 | 17 146 | – | – |
| Eget kapital | 18 212 | 17 686 | 17 196 | – | – |
| Skatteskulder | 242 | 235 | 170 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 255 | 248 | 211 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 18 466 | 17 934 | 17 407 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* |
|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 750 | 0 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 98,6 % | 98,6 % | 98,8 % | – | – |
| Kassalikviditet | 2 592 % | 2 508 % | 2 847 % | – | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 2,9 % | 2,8 % | 2,5 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (23)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 11 836 tkr | 11 721 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 11 836 tkr | 11 721 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden forsaljningar | 0 | 22 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | 115 tkr | 342 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 525 tkr | 491 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 525 tkr | 491 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −491 tkr | −425 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 491 tkr | 425 tkr |
| Forslag disposition | 18 162 tkr | 17 636 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 17 412 tkr | 17 636 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | 750 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 17 tkr | 21 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 32 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 40 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 8 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 40 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 8 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 144 tkr | 144 tkr |
| Ovriga kortfristiga placeringar | 4 149 tkr | – |
| Ovriga kortfristiga skulder | – | 0 |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 586 tkr | 520 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar ranteintakter liknande resultatposter langfristiga fordringar pa koncernforetag | 586 tkr | 520 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 13 tkr | 13 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2026
Period 1 maj 2025 – 30 apr. 2026 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2025
Period 1 maj 2024 – 30 apr. 2025 · Inlämnad –
Jernklef Investeringar ABHuvudarbetsställe
Hagmarksgatan 10, 412 67 Göteborg
Övrig verksamhet
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559152-8319
Registreringsdatum
16 mars 2018
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Göteborg, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Övrig verksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-13) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-23). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.