Jetas Quality Systems Aktiebolag
556547-1223Aktiebolagreg. 1997
Göteborg, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
6 712 tkr
Resultat efter fin. poster
949 tkr
Soliditet
34 %
Anställda
4
Start - Jetas Quality Systems
jetas.se
Adresser
Besöksadress
Hedåsgatan 15, 412 53 Göteborg
Postadress
Hedåsgatan 15, 412 53 Göteborg
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva mjukvaruutveckling och konsultverksamhet inom IT-området samt drift av IT-lösningar. Bolaget ska även förvalta värdepapper och fast egendom, samt bedriva annan därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | 4 452 tkr | 195 tkr | – |
| 2022 | 4 809 tkr | 1 108 tkr | – |
| 2023 | 5 431 tkr | 616 tkr | 1 127 tkr |
| 2024 | 6 073 tkr | 459 tkr | 1 482 tkr |
| 2025 | 6 712 tkr | 949 tkr | 1 472 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 34,2 % – branschmedian 70,6 %
Vinstmarginal 14,1 % – branschmedian 18,5 %
Omsättningstillväxt 10,5 % – branschmedian −1,6 %
Median för 24141 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 6 712 | 6 073 | 5 431 | 4 809 | 4 452 |
| Övriga rörelseintäkter | 21 | 18 | 40 | – | – |
| Rörelseintäkter | 6 733 | 6 093 | 5 472 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | 2 | 11 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 2 238 | 2 329 | 1 882 | – | – |
| Personalkostnader | 3 464 | 3 221 | 2 840 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 116 | 85 | 126 | – | – |
| Rörelsekostnader | 5 818 | 5 637 | 4 859 | – | – |
| Rörelseresultat | 915 | 456 | 613 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | −2 | 1 | – | – |
| Finansiella poster | 34 | 3 | 3 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 949 | 459 | 616 | 1 108 | 195 |
| Bokslutsdispositioner | −950 | 0 | 237 | – | – |
| Resultat före skatt | −1 | 459 | 853 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 9 | 103 | 208 | – | – |
| Årets resultat | −10 | 356 | 645 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | 767 | 868 | 868 | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 13 | 27 | 112 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 780 | 895 | 980 | – | – |
| Kundfordringar | 1 312 | 234 | 276 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 1 728 | 671 | 676 | – | – |
| Kortfristiga placeringar | 1 798 | 1 003 | 0 | – | – |
| Kassa och bank | – | 0 | 485 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 3 526 | 1 674 | 1 161 | – | – |
| Summa tillgångar | 4 306 | 2 569 | 2 141 | 3 558 | 3 482 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 887 | 988 | 988 | – | – |
| Balanserat resultat | 595 | 138 | −507 | – | – |
| Fritt eget kapital | 586 | 494 | 138 | – | – |
| Eget kapital | 1 472 | 1 482 | 1 127 | – | – |
| Leverantörsskulder | 104 | 315 | 45 | – | – |
| Skatteskulder | – | 0 | 22 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 2 834 | 1 087 | 1 015 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 4 306 | 2 569 | 2 141 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 4 | 4 | 4 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 34,2 % | 57,7 % | 52,6 % | – | – |
| Kassalikviditet | 124 % | 154 % | 114 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 13,6 % | 7,5 % | 11,3 % | – | – |
| Vinstmarginal | 14,1 % | 7,6 % | 11,3 % | 23 % | 4,4 % |
| Omsättningstillväxt | 10,5 % | 11,8 % | 12,9 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −0,7 % | 24 % | 57,3 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 678 tkr | 1 518 tkr | 1 358 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (31)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Aktuell skattefodran | 294 tkr | 205 tkr |
| Arets resultat eget kapital | −10 tkr | 356 tkr |
| Balanserade utgifter utvecklingsarbeten liknade arbeten anskaffningsvarden | 5 692 tkr | 5 692 tkr |
| Balanserade utgifter utvecklingsarbeten liknade arbeten avskrivningar | 4 925 tkr | 4 824 tkr |
| Balanserade utgifter utvecklingsarbeten liknade arbeten forandring avskrivningar arets avskrivningar | 101 tkr | – |
| Balanserade utgifter utvecklingsarbeten liknande arbeten | 767 tkr | 868 tkr |
| Byggnader mark | 0 | 9 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 557 tkr | 557 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 557 tkr | 548 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 9 tkr | 67 tkr |
| Fond utvecklingsutgifter | 767 tkr | 868 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −10 tkr | – |
| Forandring overavskrivningar | – | 0 |
| Forandring periodiseringsfond aterforing | – | 0 |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | – | 0 |
| Forslag disposition | 586 tkr | 494 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 586 tkr | 494 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 101 tkr | 185 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 13 tkr | 18 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 581 tkr | 581 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 568 tkr | 563 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 5 tkr | 18 tkr |
| Lamnade koncernbidrag | 950 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 21 tkr | 47 tkr |
| Ovriga kortfristiga placeringar | 1 798 tkr | 1 003 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 367 tkr | 117 tkr |
| Ovriga ranteintakter liknande resultatposter inkl nedskrivning | 34 tkr | 1 tkr |
| Reservfond | 100 tkr | 20 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 975 tkr | 65 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 1 388 tkr | 590 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Jetas Quality Systems AktiebolagHuvudarbetsställe
Hedåsgatan 15, 412 53 Göteborg
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556547-1223
Registreringsdatum
14 november 1997
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Göteborg, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 71.124 – Teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och VVS-teknik
Övriga registrerade namn
1 st
- ReadMe Sverige – särskilt företagsnamn, registrerat 13 augusti 2013. För den del av verksamheten som avser konsultverksamhet för fastigheter och fastighetsskötsel.
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-12). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.