JF Sports Performance AB
559294-5140Aktiebolagreg. 2021
Umeå, Västerbottens län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
17 tkr
Resultat efter fin. poster
−190 tkr
Soliditet
79 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Storgatan 28 L, 903 21 Umeå
Postadress
Storgatan 28 L, 903 21 Umeå
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget bedriver försäljning, produktion och programmering av utrustning för inlärning av rörelsemönster inom alla sporter samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2022 | 599 tkr | 51 tkr | 55 tkr |
| 2023 | 224 tkr | −8 tkr | 59 tkr |
| 2024 | 38 tkr | −62 tkr | 697 tkr |
| 2025 | 17 tkr | −190 tkr | 507 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 79 % – branschmedian 54 %
Vinstmarginal −1 084,5 % – branschmedian 3,7 %
Omsättningstillväxt −54,5 % – branschmedian −0,7 %
Median för 18828 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 17 | 38 | 224 | 599 |
| Rörelseintäkter | 17 | 38 | 224 | 599 |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | 7 | – | – |
| Handelsvaror | – | – | 146 | 217 |
| Övriga externa kostnader | 88 | 70 | 72 | 113 |
| Personalkostnader | – | 0 | 9 | 218 |
| Av- och nedskrivningar | 120 | 6 | 6 | 0 |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 17 | – | – |
| Rörelsekostnader | 208 | 100 | 232 | 549 |
| Rörelseresultat | −190 | −62 | −8 | 51 |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | −0 | 0 | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Finansiella poster | 1 | −0 | 0 | −0 |
| Resultat efter finansiella poster | −190 | −62 | −8 | 51 |
| Bokslutsdispositioner | – | 0 | 13 | −13 |
| Resultat före skatt | −190 | −62 | 5 | 38 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 0 | 1 | 8 |
| Årets resultat | −190 | −62 | 4 | 30 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | 480 | 600 | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | – | 0 | 23 | 28 |
| Anläggningstillgångar | 480 | 600 | 23 | 28 |
| Kundfordringar | – | 0 | 12 | 31 |
| Kortfristiga fordringar | 112 | 412 | 20 | 33 |
| Kassa och bank | 50 | 122 | 36 | 34 |
| Omsättningstillgångar | 162 | 534 | 57 | 68 |
| Summa tillgångar | 642 | 1 134 | 79 | 96 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 672 | 734 | 30 | – |
| Fritt eget kapital | 482 | 672 | 34 | 30 |
| Eget kapital | 507 | 697 | 59 | 55 |
| Obeskattade reserver | – | – | 0 | 13 |
| Långfristiga skulder | – | 0 | 5 | 18 |
| Leverantörsskulder | 135 | 237 | 12 | 2 |
| Skatteskulder | – | 0 | 9 | 8 |
| Kortfristiga skulder | 135 | 437 | 15 | 10 |
| Summa eget kapital och skulder | 642 | 1 134 | 79 | 96 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | – | – | 0 | 1 |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 79 % | 61,5 % | 74,7 % | 68 % |
| Kassalikviditet | 120 % | 122 % | 378 % | 685 % |
| Rörelsemarginal | −1 087,7 % | −160,5 % | −3,5 % | 8,5 % |
| Vinstmarginal | −1 084,5 % | −160,7 % | −3,6 % | 8,5 % |
| Omsättningstillväxt | −54,5 % | −82,9 % | −62,6 % | – |
| Avkastning på eget kapital | −37,4 % | −8,9 % | 6,8 % | 54,7 % |
| Omsättning per anställd | – | – | – | 599 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (28)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −190 tkr | −62 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −190 tkr | −62 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 62 tkr | −4 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −62 tkr | 4 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat erhallna aktieagartillskott | – | 700 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | – | 0 |
| Forskott immateriella anlaggningstillgangar | 0 | 600 tkr |
| Forskott immateriella anlaggningstillgangar betalda forskott | 0 | 600 tkr |
| Forskott immateriella anlaggningstillgangar omklassificeringar | −600 tkr | – |
| Forslag disposition | 484 tkr | 672 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 484 tkr | 672 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | – | 12 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | – | 29 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | – | 6 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring nedskrivningar aterforda nedskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | – | 12 tkr |
| Inventarier verktyg installationer nedskrivningar | – | −12 tkr |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter | 480 tkr | – |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter anskaffningsvarden | 600 tkr | – |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter avskrivningar | 120 tkr | – |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter forandring anskaffningsvarden omklassificeringar | 600 tkr | – |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter forandring avskrivningar arets avskrivningar | 120 tkr | – |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | – | 0 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 112 tkr | 412 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | – | 0 |
| Pagaende utvecklingsarbeten forskott immateriella anlaggningstillgangar forandringar anskaffningsvarden utbetalda forskott | – | 600 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 0 | 200 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 juli 2024 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 juli 2023 – 30 juni 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 juli 2022 – 30 juni 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 2 jan. 2021 – 30 juni 2022 · Inlämnad –
JF Sports Performance ABHuvudarbetsställe
Storgatan 28 L, 903 21 Umeå
Butik & handel
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559294-5140
Registreringsdatum
2 januari 2021
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Umeå, Västerbottens län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Butik & handel
- SNI 46.460 – Partihandel med medicinsk utrustning och apoteksvaror
- SNI 46.850 – Partihandel med kemiska produkter
- SNI 85.599 – Annan övrig utbildning
- SNI 46.440 – Partihandel med glas och porslin samt rengöringsmedel
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.