JG Larsson Holding AB
556918-0101Aktiebolagreg. 2013
Västerås, Västmanlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
60 tkr
Resultat efter fin. poster
3 230 tkr
Soliditet
69 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Tegelslagarvägen 5, 723 48 Västerås
Postadress
Tegelslagarvägen 5, 723 48 Västerås
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska äga och förvalta lös och fast egendom samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 60 tkr | −3 019 tkr | – |
| 2019 | 60 tkr | −206 tkr | – |
| 2020 | 120 tkr | 1 598 tkr | 71 052 tkr |
| 2021 | 60 tkr | −25 626 tkr | 45 425 tkr |
| 2022 | 60 tkr | 262 tkr | 46 387 tkr |
| 2023 | 60 tkr | −1 140 tkr | 45 243 tkr |
| 2024 | 60 tkr | 6 164 tkr | 44 806 tkr |
| 2025 | 60 tkr | 3 230 tkr | 45 592 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 68,5 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal 5 383,3 % – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt 0 % – branschmedian −5,7 %
Median för 46811 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 60 | 60 | 60 | 60 | 60 | 120 | 60 | 60 |
| Rörelseintäkter | 60 | 60 | 60 | 60 | 60 | 120 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 71 | 39 | 42 | 56 | 20 | 98 | – | – |
| Personalkostnader | – | – | – | – | 0 | 20 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | – | – | – | – | 0 | 17 | – | – |
| Rörelsekostnader | 71 | 39 | 42 | 56 | 20 | 135 | – | – |
| Rörelseresultat | −11 | 21 | 18 | 4 | 40 | −15 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Finansiella poster | 3 241 | 6 143 | −1 158 | 258 | −25 666 | 1 612 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 3 230 | 6 164 | −1 140 | 262 | −25 626 | 1 598 | −206 | −3 019 |
| Bokslutsdispositioner | −2 045 | −6 600 | 0 | 700 | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 1 185 | −436 | −1 140 | 962 | −25 626 | 1 598 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 399 | 1 | 4 | – | – | – | – | – |
| Årets resultat | 786 | −437 | −1 144 | 962 | −25 626 | 1 598 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 50 935 | 52 222 | 55 126 | 56 111 | 54 884 | 79 096 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 50 935 | 52 222 | 55 126 | 56 111 | 54 884 | 79 096 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 76 | 80 | 262 | 34 | 0 | 12 | – | – |
| Kassa och bank | 16 264 | 13 193 | 4 733 | 5 274 | 4 983 | 7 698 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 16 340 | 13 273 | 4 994 | 5 307 | 4 983 | 7 709 | – | – |
| Summa tillgångar | 67 274 | 65 495 | 60 121 | 61 419 | 59 867 | 86 805 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 44 756 | 45 193 | 46 337 | 45 375 | 71 002 | 69 404 | – | – |
| Fritt eget kapital | 45 542 | 44 756 | 45 193 | 46 337 | 45 375 | 71 002 | – | – |
| Eget kapital | 45 592 | 44 806 | 45 243 | 46 387 | 45 425 | 71 052 | – | – |
| Obeskattade reserver | 645 | – | – | – | – | – | – | – |
| Långfristiga skulder | 20 612 | 20 640 | 14 000 | 14 000 | 14 400 | 14 400 | – | – |
| Leverantörsskulder | 1 | 2 | – | – | – | – | – | – |
| Skatteskulder | 395 | 5 | 4 | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 425 | 49 | 878 | 1 031 | 42 | 1 354 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 67 274 | 65 495 | 60 121 | 61 419 | 59 867 | 86 805 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 68,5 % | 68,4 % | 75,3 % | 75,5 % | 75,9 % | 81,9 % | – | – |
| Kassalikviditet | 3 844 % | 27 211 % | 569 % | 515 % | 11 815 % | 569 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −18,7 % | 35,1 % | 29,5 % | 6,2 % | 66,7 % | −12,1 % | – | – |
| Vinstmarginal | 5 383,3 % | 10 273,3 % | −1 900 % | 436,7 % | −42 710 % | 1 331,7 % | −343,3 % | −5 031,7 % |
| Omsättningstillväxt | 0 % | 0 % | 0 % | 0 % | −50 % | 100 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 1,7 % | −1 % | −2,5 % | 2,1 % | −56,4 % | 2,3 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (35)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 38 997 tkr | 40 483 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 64 797 tkr | 66 283 tkr |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden inkop | 14 tkr | – |
| Andelar koncernforetag nedskrivningar | 25 800 tkr | 25 800 tkr |
| Andra langfristiga fordringar | 600 tkr | 0 |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 600 tkr | 0 |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden reglerade fordringar | 0 | 175 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 600 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 5 441 tkr | 6 594 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 786 tkr | −437 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 786 tkr | −437 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 437 tkr | 1 144 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −437 tkr | −1 144 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 786 tkr | −437 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 75 tkr | 75 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga | 5 897 tkr | 5 145 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga anskaffningsvarden | 5 897 tkr | 5 145 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga forandring anskaffningsvarden arets omklassificeringar | 0 | −1 288 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga forandring anskaffningsvarden bortskrivnafordringar | 1 052 tkr | 0 |
| Fordringar koncernforetag langfristiga forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 1 803 tkr | 775 tkr |
| Forslag disposition | 45 542 tkr | 44 756 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 45 542 tkr | 44 756 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | – | 0 |
| Innehav andelar koncernforetag arets resultat | 536 tkr | 67 tkr |
| Innehav andelar koncernforetag eget kapital | 902 tkr | 366 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 728 | 5 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 14 tkr | 26 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 13 000 tkr | 13 000 tkr |
| Ovriga ranteintakter liknande resultatposter inkl nedskrivning | 494 tkr | 330 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar inkl nedskrivning | 2 747 tkr | 5 803 tkr |
| Resultat ovrigaforetag agarintresse inkl nedskrivning | 0 | 10 tkr |
| Resultat ovrigaforetag agarintresse utdelning | 0 | 10 tkr |
| Skulder koncernforetag langfristiga | 7 612 tkr | 7 640 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 15 tkr | 15 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
JG Larsson Holding ABHuvudarbetsställe
Tegelslagarvägen 5, 723 48 Västerås
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556918-0101
Registreringsdatum
4 januari 2013
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Västerås, Västmanlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.