JG Management AB
556953-9546Aktiebolagreg. 2013
Järfälla, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
−0 tkr
Resultat efter fin. poster
260 tkr
Soliditet
100 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Gripengatan 38 Lgh 1101, 177 67 Järfälla
Postadress
c/o Jg Management Ab, Gripengatan 38 Lgh 1101, 177 67 Järfälla
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva holding och investmentverksamhet i onoterade och noterade bolag samt bedriva handel, utveckling och förvaltning av fast egendom samt idka därmed förenlig verksamhet. Bolaget skall även tillhandahålla managementkonsulttjänster samt idka därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 0 tkr | −25 tkr | – |
| 2017 | 0 tkr | 442 tkr | – |
| 2018 | 0 tkr | 572 tkr | – |
| 2019 | 2 tkr | 4 635 tkr | 5 710 tkr |
| 2020 | 2 tkr | −102 tkr | 5 436 tkr |
| 2021 | 0 tkr | 14 tkr | 4 973 tkr |
| 2022 | 0 tkr | 85 tkr | – |
| 2023 | 4 tkr | −167 tkr | 4 309 tkr |
| 2024 | 0 tkr | 226 tkr | 4 331 tkr |
| 2025 | −0 tkr | 260 tkr | 4 382 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 99,8 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal −26 033 000 % – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian −5,6 %
Median för 46722 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | −0 | 0 | 4 | 0 | 0 | 2 | 2 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseintäkter | −0 | 0 | 4 | – | 0 | 2 | 2 | – | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 1 | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 47 | 33 | 57 | – | 55 | 33 | 26 | – | – | – |
| Personalkostnader | – | 0 | 431 | – | 106 | 67 | 0 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 47 | 33 | 488 | – | 162 | 100 | 26 | – | – | – |
| Rörelseresultat | −47 | −33 | −484 | – | −162 | −98 | −24 | – | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 308 | 260 | 119 | – | 176 | −4 | 5 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | – | – | – | – | – | 0 | 119 | – | – | – |
| Finansiella poster | 308 | 260 | 317 | – | 176 | −4 | 4 660 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 260 | 226 | −167 | 85 | 14 | −102 | 4 635 | 572 | 442 | −25 |
| Resultat före skatt | 260 | 226 | −167 | – | 14 | −102 | 4 635 | – | – | – |
| Årets resultat | 260 | 226 | −167 | – | 14 | −102 | 4 635 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 3 769 | 3 769 | 3 769 | – | 4 769 | 4 769 | 3 218 | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 3 769 | 3 769 | 3 769 | – | 4 769 | 4 769 | 3 218 | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 22 | 16 | 12 | – | 10 | 8 | 0 | – | – | – |
| Kortfristiga placeringar | – | – | – | – | – | 0 | 205 | – | – | – |
| Kassa och bank | 599 | 553 | 535 | – | 213 | 671 | 2 294 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 621 | 568 | 547 | – | 223 | 679 | 2 499 | – | – | – |
| Summa tillgångar | 4 390 | 4 337 | 4 316 | – | 4 992 | 5 448 | 5 717 | – | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | – | 50 | 50 | 50 | – | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | – | 50 | 50 | 50 | – | – | – |
| Balanserat resultat | 4 071 | 4 055 | 4 426 | – | 4 909 | 5 487 | 1 024 | – | – | – |
| Fritt eget kapital | 4 332 | 4 281 | 4 259 | – | 4 923 | 5 386 | 5 660 | – | – | – |
| Eget kapital | 4 382 | 4 331 | 4 309 | – | 4 973 | 5 436 | 5 710 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 8 | 6 | 7 | – | 19 | 12 | 8 | – | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 4 390 | 4 337 | 4 316 | – | 4 992 | 5 448 | 5 717 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | – | – | – | – | 0.5 | 0.5 | 0 | – | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 300 | 210 | – | – | – | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 99,8 % | 99,9 % | 99,8 % | – | 99,6 % | 99,8 % | 99,9 % | – | – | – |
| Kassalikviditet | 7 761 % | 9 467 % | 7 814 % | – | 1 167 % | 5 793 % | 32 991 % | – | – | – |
| Rörelsemarginal | 4 727 600 % | – | −12 100 % | – | – | −4 894,7 % | −1 222,4 % | – | – | – |
| Vinstmarginal | −26 033 000 % | – | −4 175 % | 8 498 600 % | – | −5 100 % | 231 750 % | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | −100 % | – | – | −100 % | 0 % | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 5,9 % | 5,2 % | −3,9 % | – | 0,3 % | −1,9 % | 81,2 % | – | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | 0 tkr | 4 tkr | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (13)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 3 769 tkr | 3 769 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 3 769 tkr | 3 769 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 260 tkr | 226 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 260 tkr | 226 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −226 tkr | 167 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 226 tkr | −167 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 210 tkr | 204 tkr |
| Forslag disposition | 4 332 tkr | 4 281 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 4 032 tkr | 4 071 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | 300 tkr | 210 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 22 tkr | 16 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | – | 0 |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 8 tkr | 6 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 sep. 2024 – 31 aug. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 sep. 2023 – 31 aug. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 sep. 2020 – 31 aug. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 sep. 2019 – 31 aug. 2020 · Inlämnad –
JG Management ABHuvudarbetsställe
Gripengatan 38 Lgh 1101, 177 67 Järfälla
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556953-9546
Registreringsdatum
12 december 2013
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-13). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.