JH Anest-IT AB
559068-3933Aktiebolagreg. 2016
Malmö, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
1 248 tkr
Soliditet
80 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Kaptensgatan 9, 211 41 Malmö
Postadress
c/o Joakim Hidestål, Kaptensgatan 9, 211 41 Malmö
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva konsultverksamhet inom medicin, fotografi och informationsteknologi samt inom därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 1 184 tkr | 694 tkr | – |
| 2018 | 619 tkr | −1 181 tkr | −799 tkr |
| 2019 | 1 770 tkr | 202 tkr | −382 tkr |
| 2020 | 1 393 tkr | 2 121 tkr | 535 tkr |
| 2021 | 1 378 tkr | 1 134 tkr | 1 310 tkr |
| 2022 | 839 tkr | 598 tkr | 1 982 tkr |
| 2023 | 25 tkr | −197 tkr | 1 785 tkr |
| 2024 | 1 284 tkr | 1 040 tkr | 2 478 tkr |
| 2025 | 0 tkr | 1 248 tkr | 3 220 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 80,5 % – branschmedian 74,8 %
Vinstmarginal 124 787 300 % – branschmedian 21 %
Omsättningstillväxt −100 % – branschmedian −2 %
Median för 17280 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 1 284 | 25 | 839 | 1 378 | 1 393 | 1 770 | 619 | 1 184 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 | −5 | −4 | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 0 | 1 284 | 25 | 834 | 1 374 | 1 393 | 1 770 | 619 | – |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | – | 0 | −2 252 | 519 | 1 388 | – |
| Övriga externa kostnader | 90 | 44 | 161 | 166 | 158 | 368 | 1 026 | 200 | – |
| Personalkostnader | 16 | 19 | 4 | 7 | 19 | 21 | 95 | 150 | – |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 36 | 62 | 62 | 62 | 169 | 67 | 39 | – |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 152 | – | – | 0 | −269 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 106 | 252 | 227 | 235 | 239 | −1 962 | 1 706 | 1 777 | – |
| Rörelseresultat | −106 | 1 033 | −201 | 599 | 1 134 | 3 356 | 64 | −1 158 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 354 | 7 | 5 | 0 | 0 | −1 274 | 173 | −23 | – |
| Räntekostnader och liknande | – | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 35 | 0 | – |
| Finansiella poster | 1 354 | 7 | 4 | −1 | −0 | −1 235 | 138 | −23 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 1 248 | 1 040 | −197 | 598 | 1 134 | 2 121 | 202 | −1 181 | 694 |
| Bokslutsdispositioner | −312 | −214 | 0 | 255 | −129 | −922 | 215 | 0 | – |
| Resultat före skatt | 936 | 825 | −197 | 853 | 1 005 | 1 199 | 417 | −1 181 | – |
| Skatt på årets resultat | 193 | 132 | 0 | 181 | 230 | 284 | – | – | – |
| Årets resultat | 743 | 693 | −197 | 672 | 775 | 915 | 417 | −1 181 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | – | 0 | 985 | 1 047 | 1 109 | 1 172 | −106 | −39 | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 4 250 | 2 899 | 1 698 | 1 698 | 1 698 | 807 | 1 081 | 408 | – |
| Anläggningstillgångar | 4 250 | 2 899 | 2 682 | 2 745 | 2 807 | 1 978 | 975 | 369 | – |
| Kortfristiga fordringar | 255 | 374 | 507 | 278 | 71 | 357 | 5 | 0 | – |
| Kortfristiga placeringar | – | – | – | – | – | 0 | −41 | −41 | – |
| Kassa och bank | 16 | 411 | 110 | 555 | 698 | 134 | 89 | 26 | – |
| Omsättningstillgångar | 271 | 785 | 617 | 833 | 769 | 491 | 53 | −15 | – |
| Summa tillgångar | 4 521 | 3 684 | 3 299 | 3 578 | 3 576 | 2 470 | 1 028 | 354 | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 48 | 48 | – |
| Balanserat resultat | 2 428 | 1 735 | 1 932 | 1 260 | 485 | −430 | −847 | 334 | – |
| Fritt eget kapital | 3 170 | 2 428 | 1 735 | 1 932 | 1 260 | 485 | −430 | −847 | – |
| Eget kapital | 3 220 | 2 478 | 1 785 | 1 982 | 1 310 | 535 | −382 | −799 | – |
| Obeskattade reserver | 527 | 214 | 797 | 797 | 1 051 | 922 | 0 | 215 | – |
| Skatteskulder | – | – | 0 | 87 | 375 | 245 | −39 | −1 | – |
| Kortfristiga skulder | 774 | 992 | 718 | 799 | 1 214 | 1 013 | 1 410 | 938 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 4 521 | 3 684 | 3 299 | 3 578 | 3 576 | 2 470 | 1 028 | 354 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | – | 1 | – | – | – | – | – | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 2 063 | 0 | 0 | – | – | – | 0 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 80,5 % | 71,9 % | 73,3 % | 73,1 % | 60 % | 51,3 % | −37,2 % | −177,2 % | – |
| Kassalikviditet | 35 % | 79 % | 86 % | 104 % | 63 % | 49 % | 4 % | −2 % | – |
| Rörelsemarginal | −10 594 400 % | 80,4 % | −795,4 % | 71,4 % | 82,4 % | 240,8 % | 3,6 % | −187 % | – |
| Vinstmarginal | 124 787 300 % | 80,9 % | −778,3 % | 71,3 % | 82,4 % | 152,2 % | 11,4 % | −190,7 % | 58,6 % |
| Omsättningstillväxt | −100 % | 4 975,1 % | −97 % | −39,1 % | −1,1 % | −21,3 % | 185,8 % | −47,7 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 23,1 % | 28 % | −11 % | 33,9 % | 59,2 % | 171,2 % | −109,1 % | 147,8 % | – |
| Omsättning per anställd | – | 1 284 tkr | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (21)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Ackumulerade overavskrivningar | – | 0 |
| Andra langfristiga fordringar | 4 250 tkr | 2 899 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 4 250 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden omrakningsdifferenser | 1 351 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | 743 tkr | 693 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 743 tkr | 693 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −693 tkr | 197 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 693 tkr | −197 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | −312 tkr | −214 tkr |
| Forslag disposition | 3 170 tkr | 2 428 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 107 tkr | 2 428 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | 2 063 tkr | – |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | – | 0 |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden | – | 0 |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar | – | 0 |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | – | 1 302 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar arets avskrivningar | – | 36 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | – | 353 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 255 tkr | 374 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 774 tkr | 992 tkr |
| Periodiseringsfonder | 527 tkr | 214 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
JH Anest-IT ABHuvudarbetsställe
Kaptensgatan 9, 211 41 Malmö
Hälsa & vård
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559068-3933
Registreringsdatum
1 juli 2016
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Malmö, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Hälsa & vård
- SNI 86.211 – Primärvårdsmottagningar med läkare m.m.
- SNI 77.350 – Uthyrning och leasing av flygplan
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-16). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.