Jh Equine Farrier AB
559307-9204Aktiebolagreg. 2021
Märsta, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2026Omsättning
335 tkr
Resultat efter fin. poster
9 tkr
Soliditet
43 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Stora Söderby 636, 195 93 Märsta
Postadress
c/o Jessica Hassel, Stora Söderby 636, 195 93 Märsta
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är hovslageri samt utbildning, konsultation och försäljning av produkter och tjänster inom hovslageri, smide och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2022 | 708 tkr | 365 tkr | 315 tkr |
| 2023 | 342 tkr | −73 tkr | 242 tkr |
| 2024 | 306 tkr | −60 tkr | 182 tkr |
| 2025 | 161 tkr | 309 tkr | 455 tkr |
| 2026 | 335 tkr | 9 tkr | 160 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 42,7 % – branschmedian 48,9 %
Vinstmarginal 2,8 % – branschmedian 9 %
Omsättningstillväxt 107,6 % – branschmedian 4,5 %
Median för 5214 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 335 | 161 | 306 | 342 | 708 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 436 | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 335 | 597 | 306 | 342 | 708 |
| Råvaror och förnödenheter | 53 | 24 | 61 | 10 | 66 |
| Övriga externa kostnader | 246 | 193 | 171 | 254 | 83 |
| Personalkostnader | 13 | 57 | 120 | 137 | 181 |
| Av- och nedskrivningar | 15 | 15 | 15 | 15 | 13 |
| Rörelsekostnader | 327 | 289 | 366 | 415 | 344 |
| Rörelseresultat | 8 | 308 | −60 | −73 | 365 |
| Räntekostnader och liknande | −1 | −1 | −0 | −0 | 0 |
| Finansiella poster | 1 | 1 | 0 | 0 | −0 |
| Resultat efter finansiella poster | 9 | 309 | −60 | −73 | 365 |
| Resultat före skatt | 9 | 309 | −60 | −73 | 365 |
| Skatt på årets resultat | 3 | 36 | – | 0 | 75 |
| Årets resultat | 6 | 273 | −60 | −73 | 290 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 2 | 16 | 31 | 46 | 60 |
| Anläggningstillgångar | 2 | 16 | 31 | 46 | 60 |
| Kundfordringar | 23 | 91 | 6 | 8 | 7 |
| Kortfristiga fordringar | 58 | 191 | 17 | 67 | 14 |
| Kassa och bank | 315 | 307 | 25 | 136 | 291 |
| Omsättningstillgångar | 374 | 498 | 42 | 203 | 305 |
| Summa tillgångar | 376 | 515 | 73 | 249 | 365 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 130 | 157 | 217 | 290 | 0 |
| Fritt eget kapital | 135 | 430 | 157 | 217 | 290 |
| Eget kapital | 160 | 455 | 182 | 242 | 315 |
| Långfristiga skulder | 174 | 5 | 5 | 6 | 2 |
| Skatteskulder | 40 | 36 | −68 | −18 | 32 |
| Kortfristiga skulder | 41 | 55 | −114 | 0 | 48 |
| Summa eget kapital och skulder | 376 | 515 | 73 | 249 | 365 |
Anställda och utdelning
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | 300 | 0 | 0 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 42,7 % | 88,3 % | 249,8 % | 97,3 % | 86,3 % |
| Kassalikviditet | 915 % | 902 % | −37 % | 61 731 % | 640 % |
| Rörelsemarginal | 2,4 % | 190,8 % | −19,7 % | −21,3 % | 51,5 % |
| Vinstmarginal | 2,8 % | 191,6 % | −19,6 % | −21,3 % | 51,5 % |
| Omsättningstillväxt | 107,6 % | −47,2 % | −10,8 % | −51,7 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 3,7 % | 60 % | −32,9 % | −30,1 % | 92,1 % |
| Omsättning per anställd | 335 tkr | 161 tkr | 306 tkr | 342 tkr | 708 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (16)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 6 tkr | 273 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 6 tkr | 273 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −273 tkr | 60 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 273 tkr | −60 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 300 tkr | – |
| Forslag disposition | – | 430 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | – | 130 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | – | 300 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 2 tkr | 16 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 73 tkr | 73 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 71 tkr | 56 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 15 tkr | 15 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 35 tkr | 100 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 1 tkr | 19 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 174 tkr | 5 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 1 | 1 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2026
Period 1 feb. 2025 – 31 jan. 2026 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2025
Period 1 feb. 2024 – 31 jan. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 feb. 2023 – 31 jan. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 feb. 2022 – 31 jan. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 19 mars 2021 – 31 jan. 2022 · Inlämnad –
Jh Equine Farrier ABHuvudarbetsställe
Stora Söderby 636, 195 93 Märsta
Jordbruk, skog & fiske
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559307-9204
Registreringsdatum
19 mars 2021
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Sigtuna, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Jordbruk, skog & fiske
- SNI 01.620 – Stödverksamhet avseende husdjursskötsel
- SNI 90.120 – Bildkonst
- SNI 01.500 – Blandat jordbruk
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.