Jh-Pipe AB
559185-0374Aktiebolagreg. 2018
Malmö, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2024Omsättning
126 tkr
Resultat efter fin. poster
−46 tkr
Soliditet
−273 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Lorensborgsgatan 4, 217 61 Malmö
Postadress
Lorensborgsgatan 4, 217 61 Malmö
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva verksamhet med svetsning, rörmontage och uthyrning av personal inom industrin samt plåt- & smidesarbeten, reparationer och nyinstallationer inom industrin och metallbearbetning och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 431 tkr | 87 tkr | – |
| 2020 | 436 tkr | −100 tkr | 18 tkr |
| 2021 | 350 tkr | 2 tkr | 50 tkr |
| 2022 | 346 tkr | −19 tkr | 31 tkr |
| 2023 | −0 tkr | −64 tkr | −32 tkr |
| 2024 | 126 tkr | −46 tkr | −79 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet −272,9 % – branschmedian 43,6 %
Vinstmarginal −36,5 % – branschmedian 5 %
Omsättningstillväxt −12 600 100 % – branschmedian 0,3 %
Median för 10091 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 126 | −0 | 346 | 350 | 436 | 431 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 2 | −5 | 54 | 111 | – |
| Rörelseintäkter | 126 | 2 | 341 | 404 | 547 | – |
| Råvaror och förnödenheter | – | 0 | 1 | 0 | 0 | – |
| Övriga externa kostnader | 49 | 46 | 61 | 72 | 114 | – |
| Personalkostnader | 101 | 1 | 284 | 319 | 522 | – |
| Av- och nedskrivningar | 5 | 10 | 10 | 10 | 10 | – |
| Rörelsekostnader | 155 | 57 | 356 | 401 | 647 | – |
| Rörelseresultat | −29 | −55 | −15 | 3 | −99 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 18 | 9 | 4 | 2 | 0 | – |
| Finansiella poster | −18 | −8 | −4 | −2 | −0 | – |
| Resultat efter finansiella poster | −46 | −64 | −19 | 2 | −100 | 87 |
| Resultat före skatt | −46 | −64 | −19 | 2 | −100 | – |
| Årets resultat | −46 | −64 | −19 | 2 | −100 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 5 | 15 | 25 | 35 | – |
| Anläggningstillgångar | 0 | 5 | 15 | 25 | 35 | – |
| Kundfordringar | – | – | 0 | 61 | 69 | – |
| Kortfristiga fordringar | 3 | 22 | 63 | 81 | 76 | – |
| Kassa och bank | 26 | 23 | 49 | 32 | 6 | – |
| Omsättningstillgångar | 29 | 44 | 112 | 113 | 82 | – |
| Summa tillgångar | 29 | 49 | 127 | 138 | 116 | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Balanserat resultat | −82 | −19 | 0 | −1 | 67 | – |
| Fritt eget kapital | −129 | −82 | −19 | 0 | −32 | – |
| Eget kapital | −79 | −32 | 31 | 50 | 18 | – |
| Långfristiga skulder | 65 | 57 | 63 | 64 | 0 | – |
| Leverantörsskulder | 0 | 0 | 0 | 5 | 9 | – |
| Skatteskulder | – | – | 0 | 2 | 27 | – |
| Kortfristiga skulder | 43 | 24 | 32 | 24 | 99 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 29 | 49 | 127 | 138 | 116 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | – | 1 | 1 | 1 | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | −272,9 % | −65,8 % | 24,7 % | 36,3 % | 15 % | – |
| Kassalikviditet | 68 % | 184 % | 347 % | 462 % | 82 % | – |
| Rörelsemarginal | −22,9 % | 5 522 600 % | −4,3 % | 0,9 % | −22,8 % | – |
| Vinstmarginal | −36,5 % | 6 400 000 % | −5,5 % | 0,6 % | −22,9 % | 20,2 % |
| Omsättningstillväxt | −12 600 100 % | −100 % | −1,1 % | −19,7 % | 1,2 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 59 % | 197 % | −59,8 % | 3 % | −567,9 % | – |
| Omsättning per anställd | 126 tkr | – | 346 tkr | 350 tkr | 436 tkr | – |
Övriga poster i årsredovisningen (15)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2024 | 2023 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −46 tkr | −64 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −46 tkr | −64 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 64 tkr | 19 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −64 tkr | −19 tkr |
| Forslag disposition | −129 tkr | −82 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | −129 tkr | −82 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 5 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 50 tkr | 50 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 50 tkr | 45 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 5 tkr | 10 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 3 tkr | 22 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 43 tkr | 24 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 65 tkr | 57 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | – | 0 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2024
Period 1 sep. 2023 – 31 aug. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 sep. 2022 – 31 aug. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 sep. 2021 – 31 aug. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 sep. 2020 – 31 aug. 2021 · Inlämnad –
Jh-Pipe ABHuvudarbetsställe
Lorensborgsgatan 4, 217 61 Malmö
Taxi & transport
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559185-0374
Registreringsdatum
11 december 2018
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Malmö, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Taxi & transport
- SNI 49.420 – Flyttjänster
- SNI 78.201 – Personaluthyrning
- SNI 46.871 – Partihandel med uttjänta fordon
- SNI 49.410 – Vägtransport, godstrafik
- SNI 81.210 – Lokalvård
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.