JH SHOWBIZ Aktiebolag
556444-2407Aktiebolagreg. 1992
Falun, Dalarnas län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
6 004 tkr
Resultat efter fin. poster
1 274 tkr
Soliditet
54 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Västermalmsvägen 5, 791 77 Falun
Postadress
Västermalmsvägen 5, 791 77 Falun
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva musikerverksamhet, uthyrning av utrustning för musikerverksamhet, renovering av motorfordon, försäljning av enklare livsmedelsprodukter i form av snacks samt idka därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 5 571 tkr | −624 tkr | – |
| 2020 | 3 082 tkr | −677 tkr | – |
| 2021 | 1 988 tkr | 1 281 tkr | 1 178 tkr |
| 2022 | 4 615 tkr | 123 tkr | 1 347 tkr |
| 2023 | 4 930 tkr | 376 tkr | 1 549 tkr |
| 2024 | 5 462 tkr | 161 tkr | 1 173 tkr |
| 2025 | 6 004 tkr | 1 274 tkr | 1 690 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 54,2 % – branschmedian 72 %
Vinstmarginal 21,2 % – branschmedian 12 %
Omsättningstillväxt 9,9 % – branschmedian −2 %
Median för 7318 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 6 004 | 5 462 | 4 930 | 4 615 | 1 988 | 3 082 | 5 571 |
| Övriga rörelseintäkter | 42 | 0 | 6 | 314 | 2 492 | – | – |
| Rörelseintäkter | 6 046 | 5 462 | 4 936 | 4 929 | 4 480 | – | – |
| Handelsvaror | 2 188 | 2 722 | 2 140 | 2 117 | 725 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 1 492 | 1 512 | 1 530 | 1 529 | 1 379 | – | – |
| Personalkostnader | 891 | 797 | 725 | 956 | 889 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 205 | 267 | 150 | 185 | 187 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 4 775 | 5 298 | 4 545 | 4 787 | 3 180 | – | – |
| Rörelseresultat | 1 271 | 164 | 391 | 143 | 1 300 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 6 | 5 | 1 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 3 | 8 | 15 | 20 | 19 | – | – |
| Finansiella poster | 3 | −3 | −15 | −20 | −19 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 1 274 | 161 | 376 | 123 | 1 281 | −677 | −624 |
| Bokslutsdispositioner | −320 | – | 0 | 95 | −186 | – | – |
| Resultat före skatt | 954 | 161 | 376 | 218 | 1 096 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 198 | 36 | 74 | 50 | 87 | – | – |
| Årets resultat | 756 | 124 | 302 | 168 | 1 009 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 364 | 509 | 728 | 346 | 502 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 152 | 104 | 68 | 32 | 11 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 516 | 612 | 795 | 378 | 512 | – | – |
| Kundfordringar | 1 343 | 413 | 858 | 555 | 110 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 1 554 | 569 | 1 035 | 645 | 314 | – | – |
| Kassa och bank | 1 650 | 1 548 | 1 013 | 1 427 | 1 519 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 3 203 | 2 117 | 2 048 | 2 073 | 1 833 | – | – |
| Summa tillgångar | 3 719 | 2 729 | 2 843 | 2 451 | 2 346 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | – | – |
| Balanserat resultat | 813 | 929 | 1 127 | 1 058 | 49 | – | – |
| Fritt eget kapital | 1 570 | 1 053 | 1 429 | 1 227 | 1 058 | – | – |
| Eget kapital | 1 690 | 1 173 | 1 549 | 1 347 | 1 178 | – | – |
| Obeskattade reserver | 410 | 90 | 90 | 90 | 186 | – | – |
| Långfristiga skulder | – | – | – | 0 | 92 | – | – |
| Leverantörsskulder | 438 | 507 | 467 | 552 | 206 | – | – |
| Skatteskulder | 112 | 0 | 36 | 137 | 103 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 1 619 | 1 465 | 1 204 | 1 014 | 890 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 3 719 | 2 729 | 2 843 | 2 451 | 2 346 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 2 | 2 | 2 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 500 | 240 | 500 | 100 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 54,2 % | 45,6 % | 57 % | 57,9 % | 56,5 % | – | – |
| Kassalikviditet | 198 % | 144 % | 170 % | 204 % | 206 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 21,2 % | 3 % | 7,9 % | 3,1 % | 65,4 % | – | – |
| Vinstmarginal | 21,2 % | 2,9 % | 7,6 % | 2,7 % | 64,4 % | −22 % | −11,2 % |
| Omsättningstillväxt | 9,9 % | 10,8 % | 6,8 % | 132,1 % | −35,5 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 44,8 % | 10,6 % | 19,5 % | 12,5 % | 85,6 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 6 004 tkr | 5 462 tkr | 2 465 tkr | 2 308 tkr | 994 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (32)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Ackumulerade overavskrivningar | 35 tkr | 35 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 152 tkr | 104 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 152 tkr | 104 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | 49 tkr | 36 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 756 tkr | 124 tkr |
| Checkrakningskredit beviljat belopp | 300 tkr | 300 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 756 tkr | 124 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −124 tkr | −302 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 124 tkr | 302 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 240 tkr | 500 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 1 690 tkr | 1 173 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 756 tkr | 124 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 240 tkr | 500 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | −320 tkr | – |
| Forslag disposition | 1 570 tkr | 1 053 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 070 tkr | 813 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 173 tkr | 105 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 364 tkr | 509 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 3 124 tkr | 3 991 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 2 760 tkr | 3 482 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 927 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 60 tkr | 48 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 205 tkr | 267 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 927 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 38 tkr | 51 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 986 tkr | 908 tkr |
| Periodiseringsfonder | 375 tkr | 55 tkr |
| Reservfond | 20 tkr | 20 tkr |
| Stallda sakerheter | 858 tkr | 858 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 858 tkr | 858 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 83 tkr | 50 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 sep. 2024 – 31 aug. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 sep. 2023 – 31 aug. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 sep. 2022 – 31 aug. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 sep. 2021 – 31 aug. 2022 · Inlämnad –
JH SHOWBIZ AktiebolagHuvudarbetsställe
Västermalmsvägen 5, 791 77 Falun
Kultur & nöje
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556444-2407
Registreringsdatum
11 mars 1992
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Falun, Dalarnas län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Kultur & nöje
- SNI 90.390 – Annan stödverksamhet avseende konstnärligt skapande och scenkonst
- SNI 46.390 – Icke-specialiserad partihandel med livsmedel, drycker och tobak
- SNI 95.311 – Allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-11-02). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.