Jimmie Eriksson Consulting AB
559299-0369Aktiebolagreg. 2021
Västerås, Västmanlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 321 tkr
Resultat efter fin. poster
317 tkr
Soliditet
71 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Lillåuddsallén 7 B, 722 10 Västerås
Postadress
Lillåuddsallén 7 B, 722 10 Västerås
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska erbjuda konsultverksamhet samt inköp, försäljning, uthyrning, leasing av utrustning och materiella tillgångar inom bygg- och anläggningsteknik.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | 1 223 tkr | 349 tkr | 249 tkr |
| 2022 | 1 278 tkr | 181 tkr | 153 tkr |
| 2023 | 1 315 tkr | 232 tkr | 166 tkr |
| 2024 | 1 890 tkr | 456 tkr | 306 tkr |
| 2025 | 1 321 tkr | 317 tkr | 292 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 70,8 % – branschmedian 70,6 %
Vinstmarginal 24 % – branschmedian 18,5 %
Omsättningstillväxt −30,1 % – branschmedian −1,6 %
Median för 24141 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 321 | 1 890 | 1 315 | 1 278 | 1 223 |
| Övriga rörelseintäkter | 96 | 93 | 78 | 69 | – |
| Rörelseintäkter | 1 417 | 1 982 | 1 393 | 1 347 | 1 223 |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 350 | 287 | 301 | 281 | 116 |
| Personalkostnader | 751 | 1 248 | 860 | 885 | 758 |
| Rörelsekostnader | 1 101 | 1 535 | 1 162 | 1 166 | 874 |
| Rörelseresultat | 317 | 448 | 231 | 181 | 350 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 1 | 1 | 0 | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | −1 | 0 | 0 | 2 |
| Finansiella poster | 0 | 1 | 1 | −0 | −2 |
| Resultat efter finansiella poster | 317 | 456 | 232 | 181 | 349 |
| Bokslutsdispositioner | −81 | −113 | −58 | −25 | −65 |
| Resultat före skatt | 236 | 336 | 174 | 156 | 283 |
| Skatt på årets resultat | 50 | 71 | 36 | 33 | 59 |
| Årets resultat | 186 | 265 | 138 | 123 | 224 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Kundfordringar | 149 | 0 | 170 | 276 | – |
| Kortfristiga fordringar | 389 | 95 | 325 | 373 | 117 |
| Kassa och bank | 406 | 773 | 289 | 138 | 713 |
| Omsättningstillgångar | 796 | 868 | 614 | 511 | 830 |
| Summa tillgångar | 796 | 868 | 614 | 511 | 830 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 81 | 16 | 3 | 5 | – |
| Fritt eget kapital | 267 | 281 | 141 | 128 | 224 |
| Eget kapital | 292 | 306 | 166 | 153 | 249 |
| Obeskattade reserver | 342 | 261 | 148 | 90 | 65 |
| Leverantörsskulder | 49 | 1 | 6 | 6 | 0 |
| Skatteskulder | 1 | 7 | – | 0 | 66 |
| Kortfristiga skulder | 162 | 301 | 300 | 268 | 516 |
| Summa eget kapital och skulder | 796 | 868 | 614 | 511 | 830 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 120 | 200 | 125 | 125 | 219 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 70,8 % | 59,1 % | 46,1 % | 43,9 % | 36,2 % |
| Kassalikviditet | 491 % | 289 % | 205 % | 191 % | 161 % |
| Rörelsemarginal | 24 % | 23,7 % | 17,6 % | 14,2 % | 28,6 % |
| Vinstmarginal | 24 % | 24,1 % | 17,6 % | 14,2 % | 28,5 % |
| Omsättningstillväxt | −30,1 % | 43,7 % | 2,9 % | 4,5 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 63,6 % | 86,7 % | 83,3 % | 80,3 % | 90 % |
| Omsättning per anställd | 1 321 tkr | 1 890 tkr | 1 315 tkr | 1 278 tkr | 1 223 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (19)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 186 tkr | 265 tkr |
| Checkrakningskredit langfristig | 0 | – |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 186 tkr | 265 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −265 tkr | −138 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 265 tkr | 138 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 200 tkr | 125 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 292 tkr | 306 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 186 tkr | 265 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 200 tkr | 125 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | −81 tkr | −113 tkr |
| Forslag disposition | 267 tkr | 281 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 147 tkr | 81 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 116 tkr | 95 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 17 tkr | 0 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 112 tkr | 112 tkr |
| Periodiseringsfonder | 342 tkr | 261 tkr |
| Upparbetad ej fakturerad intakt | 107 tkr | – |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 0 | 181 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 28 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Jimmie Eriksson Consulting ABHuvudarbetsställe
Lillåuddsallén 7 B, 722 10 Västerås
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559299-0369
Registreringsdatum
28 januari 2021
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Västerås, Västmanlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 71.121 – Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.